Jak uszczelnić drzwi? Uszczelnianie drzwi w praktyce

2020-01-16 15:43

Chyba nie trzeba podawać powodów, dla których uszczelnianie drzwi wejściowych jest bardzo ważne. Ucieczka energii cieplnej kosztuje sporo, a przez nieszczelne drzwi wejściowe lub balkonowe do domu może wkraść się wilgoć. Czy uszczelnianie drzwi to duże wyzwanie? Jak się do tego zabrać? Jaką uszczelkę kupić i kiedy dokonać przeglądu? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik.

Jak uszczelnić drzwi?
Autor: mat. pras. Porta

Spis treści

  1. Jak uszczelnić drzwi? Sprawdźmy, czy skrzydła są odpowiednio wyregulowane
  2. Uszczelnianie drzwi: jak to wygląda w praktyce?
  3. Uszczelka do drzwi – jak wybrać?
  4. Jak uszczelnić drzwi krok po kroku?
  5. Jak uszczelnić drzwi osadzone wysoko od podłoża?

Jak uszczelnić drzwi? Sprawdźmy, czy skrzydła są odpowiednio wyregulowane

Zanim zaczniemy sprawdzać stan uszczelki, upewnijmy się, czy drzwi są odpowiednio osadzone. Często to właśnie wyregulowanie skrzydeł drzwiowych pozwala pozbyć się problemu nieszczelności. Warto dokonywać takiego przeglądu raz w roku.

Uszczelnianie drzwi: jak to wygląda w praktyce?

Zacznijmy od kontroli wszystkich uszczelek. Najlepszym terminem na wykonanie tego zadania jest końcówka lata, gdy temperatury są umiarkowane. Jeżeli jednak problem nieszczelnych drzwi jest dokuczliwy, nie ma na co czekać! Wymiana uszczelek gwarantuje same plusy: pewność izolacji termicznej, ale również wyciszenie drzwi (koniec z głośnym trzaskaniem). Uszczelki to także ochrona dla drzwi, zwłaszcza w czasie skrajnych temperatur: mrozów i upałów.

W jaki sposób sprawdzamy drzwi? To nic trudnego: trzeba dokładnie przyjrzeć się starej uszczelce i wyczuć ewentualne zmiany, odkształcenia lub uszkodzenia. Taka organoleptyczna metoda sprawdza się najlepiej. Wcześniej jednak dokładnie oczyśćmy drzwi, kontrolując przy okazji stan okuć.

Jeżeli w trakcie oględzin stwierdzimy, że uszczelka nie wymaga wymiany, wystarczy zakonserwować ją przy użyciu specjalnego preparatu, który będzie przeznaczony do elementów z kauczuku lub silikonu. Taki przegląd drzwi przed sezonem zimowym przedłuża ich „żywotność” i pozwala uniknąć późniejszych problemów.

W przypadku gdy wymiana uszczelki jest niezbędna, wymierzmy wielkości szczeliny. Na rynku znajdziemy uszczelki o różnych wymiarach, na przykład: 1 do 7 mm, 3 do 7 mm, 2 do 5 mm, 1 do 3,5 mm. W zależności od rodzaju drzwi trzeba wybrać również kształt uszczelki: D, P lub E.

..  Jak odnowić drzwi? >>>

Uszczelka do drzwi – jak wybrać?

Na uszczelki wpływają nie tylko warunki atmosferyczne, lecz także zanieczyszczenie powietrza oraz promieniowanie UV. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zadbać o uszczelki, prawidłowo je konserwować i regularnie sprawdzać. Czym wyróżniają się dobre jakościowo uszczelki do drzwi?

Producent powinien zamieścić informacje odnośnie do odporności uszczelek na czynniki atmosferyczne. Najlepiej, aby wytrzymały zakres temperatur od -50° do +60°C.

Uszczelki muszą być sprężyste i mocne, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Unikajmy kupowania tych najtańszych, wybierzmy za to modele od sprawdzonych producentów.

Upewnijmy się, czy na opakowaniu podano informacje o redukcji hałasu – to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku drzwi usytuowanych blisko ulicy.

Najlepiej, aby uszczelki do drzwi były samoprzylepne.

Jak uszczelnić drzwi krok po kroku?

Wszystkie materiały zakupione? Pora zabrać się do pracy.

  • Najpierw należy usunąć stare uszczelki, podważając je lekko ostrzem. Pozbądźmy się pozostałości kleju i zanieczyszczeń. Pionowe i poziome płaszczyzny należy dodatkowo odtłuścić.
  • Wymierzmy i przytnijmy uszczelkę pod kątem 45 stopni, aby kawałki idealnie pasowały do drzwi.
  • Przeczytajmy zalecenia producenta, w jakich temperaturach można mocować uszczelkę – niektóre kleje są odporne na mróz. Lepiej poczekać na cieplejszy dzień.
  • Odklejmy pasek z kleju i zacznijmy montować uszczelki, nie rozciągając ich zbyt mocno.

Jak uszczelnić drzwi osadzone wysoko od podłoża?

Dotyczy to najczęściej drzwi balkonowych, do których warto dobrać tak zwane uszczelki szczotkowe. W trakcie zakupu upewnijmy się, czy włosie uszczelki jest odpowiednio gęste i nie będzie się zbyt szybko ścierać. Samoprzylepna, szczotkowa listwa izolacyjna jest łatwa w montażu. Najpierw trzeba zmierzyć szerokość skrzydła, aby móc ją odpowiednio dociąć (do tego zadania najlepiej nada się piła ramowa). Następnie odklejamy pasek kleju i umieszczamy listwę pod skrzydłem, dociskając. Dzięki tej prostej metodzie drzwi balkonowe i wejściowe nie będą już sprawiać problemów.

Nasi Partnerzy polecają