Jak uniknąć pożaru fotowoltaiki? 3 najczęstsze błędy

2023-05-30 16:00

Wiele osób rezygnuje z montażu paneli fotowoltaicznych ze względu na ryzyko pożaru. Jednak statystyki mówią, że takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. W jakich sytuacjach obawa przed pożarem paneli fotowoltaicznych jest uzasadniona? Wyjaśniamy!

fotowoltaika
Autor: getty images

Fotowoltaika a pożary

Czy fotowoltaika jest łatwopalna? Niestety w Polsce jeszcze nie doczekaliśmy się statystyk skupiających się na pożarach wywołanych wadliwą fotowoltaiką. Jeśli jednak popatrzymy na całościowe dane dotyczące pożarów w naszym kraju, to najczęściej wywołują je:

  • wadliwa instalacja elektryczna wewnątrz budynku
  • zaniedbany piec na paliwo stałe
  • wybuch gazu

Fotowoltaika z reguły nie figuruje w zestawieniach, a jeśli już się pojawia, to w niewielkich ilościach.

Warto jednak przytoczyć badania przeprowadzone przez Niemcy i Wielką Brytanię. Wg statystyk z 2015 roku na 1.3 mln niemieckich domów, tylko 0.016% doświadczyło pożaru z powodu wadliwej lub uszkodzonej fotowoltaiki.

W Wielkiej Brytanii procent był jeszcze niższy: na milion instalacji fotowoltaicznych tylko 0.0058% doświadczyło pożarów.

Ponadto, panująca w Polsce pogoda nie stanowi zagrożenia dla instalacji PV tak jak ma to miejsce na pustyniach czy w cieplejszym klimacie południowej Europy. Nie można też zapominać o tym, że nowoczesne panele fotowoltaiczne są wyposażone w szereg zabezpieczeń, które mają chronić przed samozapłonem.

Zobacz też: Fotowoltaika wcale nie musi być brzydka! 5 budynków, które to potwierdzają

Najczęstsze przyczyny pożarów fotowoltaiki

Mimo optymistycznych statystyk, może się zdarzyć, że fotowoltaika wywoła pożar. Warto więc zapoznać się z potencjalnymi scenariuszami i sytuacjami, w których może do takiego wypadku dojść:

1. Uderzenie pioruna – wyładowania atmosferyczne to wg niemieckich statystyk najczęstsza przyczyna pożarów fotowoltaiki (50% pożarów wywołało właśnie uderzenie pioruna). Jeśli montujemy fotowoltaikę na dachu, warto zadbać o odpowiednie odgromienie i uziemienie paneli PV

2. Niewłaściwy montaż – źle zamontowana fotowoltaika jest odpowiedzialna za pożary w 18% wszystkich przypadków. Warto więc zawsze zlecać montaż wyspecjalizowanej firmie

3. Wadliwe elementy instalacji – na szczęście wadliwa instalacja wywołuje „tylko” 17% pożarów fotowoltaiki. By uchronić się przed usterkami, zwarciami i samozapłonem warto postawić na panele cenionych i sprawdzonych producentów. Czasem lepiej więcej zapłacić, niż inwestować w tanią instalację, która nie spełnia standardów bezpieczeństwa

Źródło: onet.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE