Jak odróżnić kolory ciepłe od zimnych? Te połączenia kolorystyczne Cię zachwycą!

2024-06-17 9:39

Ciepłe kolory ścian lepiej wygladają w promieniach wschodzącego słońca, a w pomieszczeniach skierowanych na zachód nabiorą intensywnego odcienia. Zimne barwy optycznie powiększają wnętrze, ponieważ zapewniają wrażenie głębi. Dowiedz się, jak wybierać i stosować kolory ciepłe i zimne we wnętrzach.

Spis treści

 1. Barwy ciepłe i zimne - w zależności od wnętrza
 2. Kolory ścian: ciepłe czy zimne?
 3. Kolory ścian i ich właściwości optyczne
 4. Inspiracje kolorystyczne - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Światło wpadające do naszego mieszkania sprawia, że widzimy konkretne barwy w różny sposób. Pomieszczenia z oknami wychodzącymi na wschód będą najintensywniej oświetlone rano, gdy dominuje  promieniowanie niebieskie. Te z oknami na zachód doświetli w większym stopniu promieniowanie czerwone.

Tę różnicę warto wziąć pod uwagę, wybierając ciepłe kolory lub zimne barwy. Ciepłe barwy będą lepiej wyglądały w promieniach wschodzącego słońca, zachodzące wydobędzie z nich intensywny odcień, może nawet sprawić, że kolory ścian staną się krzykliwe.

Barwy ciepłe i zimne - w zależności od wnętrza

Warto pamiętać, że duże nasłonecznienie pomieszczenia powoduje kontrast między oświetleniem przy oknach i wewnątrz pokoju. Można go zminimalizować, zmieniając natężenie barw na różnych ścianach.

Te najbliżej okien najlepiej malować na barwy jaśniejsze i nieco przygaszone, te w głębi pomieszczenia mogą być mocniejsze - intensywniejsze i cieplejsze. Wnętrza nasłonecznione dobrze wyglądają w zimnych kolorach ścian, te z gorszym dostępem do światła słonecznego, na przykład z oknami od północnej strony – nie. Znacznie lepiej prezentują się w ciepłych, jasnych kolorach ścian.

Kolory ścian: ciepłe czy zimne?

Wybór temperatury wiodącego koloru ścian wpływa na to, jak postrzegamy daną przestrzeń. Zimne barwy, takie jak:

 • zielenie,
 • błękity,
 • fiolety

zwiększają ją optycznie, ciepłe: żółcie, pomarańcze, czerwienie – zmniejszają, czyniąc ją bardziej przytulną.

Kolory potrafią optycznie przybliżać i oddalać – stąd ich podział na „atakujące” i „ustępujące”, który w praktyce jest równoznaczny z podziałem na kolory ciepłe i zimne. Ciepłe barwy sprawiają wrażenie bliskich, zimne – oddalonych. Reguła ta odnosi się zarówno do ciemnych, jak i jasnych kolorów ścian. Im większe nasycenie ciepłych barw, tym efekt przybliżenia jest wyraźniejszy. W przypadku zimnych jest odwrotnie – im bardziej rozbielone, tym wydają się bardziej odległe.

Kolory ścian i ich właściwości optyczne

Kolory ścian potrafią nie tylko powiększać i zmniejszać wnętrza. Umiejętnie użyte wprowadzają korektę ich kształtów – zwiększają albo zmniejszają ich wysokość, a także skracają je lub wydłużają. Dzięki nim pomieszczenie w kształcie wydłużonego prostopadłościanu może z powodzeniem udawać sześcian.

 • Ciepłe kolory ścian

Ciepłe kolory ścian mogą optycznie pomniejszać wnętrze, wydają się przybliżać do patrzących na nie osób. Dobrze będą wyglądać w przestronnym salonie, któremu nadadzą przytulność, ale w małym są zbyt ryzykowne. Ocieplajmy raczej jedną ścianę we wnętrzu – wówczas ciepły kolor ściany nie zagrozi jego proporcjom.

 • Zimne kolory ścian

Zimne kolory ścian oddziałują przeciwnie niż ciepłe, sprawiają wrażenie oddalenia. Tym samym wnętrze z zimnym kolorem ścian wydaje się większe.

 • Ciemne kolory ścian

Ciemne kolory ścian – w zależności od tonacji kolorów (chłodne czy ciepłe), rodzaju oraz mocy światła we wnętrzu mogą je zacieśnić (tak działają odcienie mlecznej czekolady, burgundu, głębokie, ciepłe fiolety). Gdy wnętrze jest słabo doświetlone, a odcienie chłodne, powstaje wrażenie tajemniczej głębi. Tak właśnie na ogół odbieramy odcień grafitowy, butelkową zieleń, tonacje gorzkiej czekolady.

 • Jasne kolory ścian

Jasne kolory ścian zawsze powiększają wnętrze i dodają mu lekkości. Wnętrza w jasnych kolorach wydają się optycznie większe.

Inspiracje kolorystyczne - zobacz GALERIE ZDJĘĆ