Jak ocenić możliwości aranżacyjne mieszkania w stanie deweloperskim?

2024-02-09 12:23

Wybór i ocena mieszkania pod kątem możliwości jego aranżacji według własnych upodobań, wbrew pozorom nie jest sprawą prostą. Dla osób, które dokonują takiego zakupu po raz pierwszy, wizje pustych ścian czy wizualizacji architektów mogą nie być miarodajne lub wręcz mylące. Jak oglądać nowe mieszkania pod kątem własnych upodobań? Na co zwracać uwagę i kiedy pozostać czujnym?

Spis treści

  1. Aranżacja wnętrz: magiczne słowo „ustawność”
  2. Jak rozplanować pomieszczenia by nowe mieszkanie było funkcjonalne?
  3. Aranżacja wnętrz: parapet jak papierek lakmusowy
  4. Aranżacja wnętrz: bez światła ani rusz
  5. Kiedy i jak zaplanować oświetlenie w nowym mieszkaniu?
  6. Aranżacja wnętrz: łazienka
  7. Aranżacja wnętrz: wewnętrzna infrastruktura
  8. Meblujemy nowe mieszkanie: jakie meble na początek?
  9. Aranżacja wnętrz: złudne oszczędności

Dostępne na rynku pierwotnym mieszkania dają różny zakres swobody, jaką pozostawili mieszkańcom projektanci w kwestii aranżacji. Choć na pierwszy rzut oka nowe mieszkania w stanie deweloperskim, poza układem, niewiele się od siebie różnią, istnieje kilka elementów na które należy zwrócić uwagę, by rozpoznać mieszkanie, które w prosty sposób dopasujemy do własnych oczekiwań i potrzeb.

Niezależnie od tego, czy priorytetem jest dla nas bliskość terenów zielonych, czy dobre komunikacja z centrum miasta, wszyscy pragniemy mieszkać w funkcjonalnym i estetycznym wnętrzu. Niestety, nie każde mieszkanie daje możliwość osiągnięcia tego celu. – Odwiedzając mieszkanie nawet w stanie deweloperskim można ocenić, czy zostało zaprojektowane z myślą o zapewnieniu klientowi maksymalnej swobody aranżacji – mówi Izabela Januchowska, projektantka odpowiedzialna zawodowo za wykończenia „pod klucz”. – Istnieje pewien standard projektowania, którego powinien dotrzymywać każdy dobry deweloper. Niestety zdarzają się niechlubne wyjątki i na to szczególnie powinny uważać osoby bez doświadczenia w urządzaniu wnętrz. Na szczęście istnieje kilka rzeczy, na które może zwrócić uwagę każdy, komu zależy na realizacji wizji swojego wymarzonego wnętrza. – zapewnia projektantka.

Aranżacja wnętrz: magiczne słowo „ustawność”

Przy wyborze mieszkania zwykle zwracamy uwagę na jego „ustawność”. To określenie w potocznym rozumieniu oznacza mnogość możliwości ustawienia w danym pomieszczeniu mebli i sprzętów. Jednak termin ten powinniśmy rozumieć nieco szerzej. – Oglądając nowe mieszkanie warto zwrócić uwagę na to, czy można w nim wydzielić strefy, to znaczy np. wprowadzić wyraźny podział między salonem i kuchnią, czyli miejscem przyjmowania gości, a resztą metrażu – częścią sypialną. Tego typu „grupowanie” pomieszczeń znacznie ułatwia życie przyszłym lokatorom. Musimy zatem zwrócić uwagę, czy przypadkiem architekt nie zmusił gospodarzy do urządzenia sypialni w bezpośrednim sąsiedztwie salonu. – radzi Izabela Januchowska. Planując ustawienie części dziennej mieszkania, warto np. zwrócić uwagę, czy będziemy mieli wystarczająco dużo miejsca aby wstawić stół w bliskim sąsiedztwie kuchni, ułatwiając tym samym podawanie posiłków. Ustawność dotyczy również drzwi i okien – ich rozmieszczenie powinno możliwie minimalnie komplikować ustawienie mebli i sprzętów w danym pomieszczeniu. Należy więc zwrócić uwagę, czy otwory drzwiowe i okiennne są w dostatecznej odległości od ścian – jeśli chcemy coś przy nich ustawić – pamiętając przy tym jeszcze o przestrzeni potrzebnej na otwarcie skrzydła, czy to drzwiowego, czy okiennego.

Jak rozplanować pomieszczenia by nowe mieszkanie było funkcjonalne?

Aranżacja wnętrz: parapet jak papierek lakmusowy

Pewnym miernikiem podejścia dewelopera do wizji klienta są parapety. Na rynku dostępne są parapety marmurowe, ceglane, stalowe, drewniane i z włókna szklanego, wszystkie w najróżniejszych barwach – tak, aby jak najlepiej dopasować je do ogólnej wizji aranżacji wnętrza. Wobec tak wielkiej liczby możliwości zdecydowanie lepiej, aby to przyszli lokatorzy dokonali odpowiedniego wyboru. A zatem warto sprawdzić, czy deweloper nie narzuca nam swojej własnej wizji poprzez zainstalowane wcześniej parapety – są one przecież jednym z niewielu elementów tzw. stanu deweloperskiego, które zostają widoczne nawet już po wykończeniu całego mieszkania.

Aranżacja wnętrz: bez światła ani rusz

Podczas pierwszej wizyty w naszym potencjalnym mieszkaniu pomocne może okazać się zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób zaplanowano miejsce na oświetlenie. Przykładowo, wydzielenie jadalni może okazać się problematyczne jeśli nie będziemy mogli zainstalować żyrandola nad stołem. – Bardzo ważne jest światło naturalne, więc zwróćmy uwagę na to, z której strony świata znajdują się okna. Wbrew obiegowej opinii okna od południa nie zawsze są rozwiązaniem optymalnym. Każda strona ma swoje wady i zalety, a wybór ostatecznie i tak zależy od preferencji lokatorów.  – radzi Izabela Januchowska. Jeżeli gospodarze są „skowronkami”, to sypialnia od wschodniej lub południowo-wschodniej strony zapewni im pobudkę wraz ze wschodem słońca. Natomiast „sowom” bardziej będzie odpowiadała sypialnia, której okna wychodzą na północ. Salon też nie musi być wcale ustawiony oknami na południe. Takie upały, z jakimi mieliśmy do czynienia tegorocznego lata sprawią, że domownicy raczej będą stronić od nagrzanego słońcem salonu. Bardzo przyjazne mieszkańcom jest umieszczenie dziennej części mieszkania tam, gdzie okna wychodzą na zachód. Promienie słoneczne padają na okno pod większym kątem i nie są tak agresywne, jak te południowe, co sprawia, że mamy pięknie oświetlony pokój, bez mocnego nagrzewania. Osobnym tematem jest oświetlenie pokoju dzieci. Jeśli planujemy urządzić w nowym mieszkaniu takie miejsce, warto zwrócić uwagę, czy będzie tam dużo światła dziennego. Dzieci spędzają w swoich pokojach wiele czasu i warto od samego początku zadbać o to, aby cieszyły się w ciągu dnia światłem naturalnym jak najdłużej.

Kiedy i jak zaplanować oświetlenie w nowym mieszkaniu?

Aranżacja wnętrz: łazienka

Podczas pierwszej wizyty w nowym mieszkaniu należy dokładnie przyjrzeć się łazience. – Zwróćmy uwagę na lokację kaloryferów, która powinna być dyskretna. Zastanówmy się, gdzie umieścimy pralkę i czy będzie możliwość jej zabudowy. Myśląc o zabudowie, trzeba też zdawać sobie sprawę, że część mieszkań wymaga instalacji pieców gazowych, a mieszkanie powinno dawać możliwość „schowania” urządzenia w mniej widoczne miejsce. – podpowiada projektantka. Niezwykle istotnym elementem w przypadku łazienki jest sprawdzenie u dewelopera, czy będziemy mogli zamienić kabinę prysznicową na wannę i odwrotnie. To szczególnie istotne, jeśli na etapie zakupu nie jesteśmy jeszcze zdecydowani, jaką formę kąpieli wybierzemy ostatecznie. Warto zwrócić uwagę również na korzyści płynące z łazienkowych okien. Szczególnie docenią je duże rodziny, w których łazienka jest rankiem i wieczorem używana kolejno przez wszystkich domowników. To dodatkowa wentylacja, która zapewni właściwe wietrzenie pomieszczenia, podczas gdy standardowe systemy wywiewu-nawiewu nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej cyrkulacji powietrza, kiedy cztery lub więcej osób bierze prysznic jedna po drugiej.

Aranżacja wnętrz: wewnętrzna infrastruktura

W przypadku, gdy jesteśmy zainteresowani mieszkaniem dwupoziomowym, warto zwrócić uwagę na to, gdzie deweloper przewidział miejsce na schody. Zdarza się również, że zostały one już wcześniej wbudowane. W tym drugim przypadku musimy liczyć się z ograniczeniem możliwości aranżacji do wyboru okładziny, którą obłożymy gotowe schody. Jeśli deweloper pozostawił nam wolną rękę co do tego elementu mieszkania, będziemy mogli wybrać dowolny model, który przypadnie nam do gustu. Nic nie będzie też stało na przeszkodzie, by za kilka lat wymienić schody na inne. – Oglądając nowe mieszkanie powinniśmy mieć w głowie nasze osobiste potrzeby i oczekiwania. Jeśli potrzebujemy dużej szafy lub nawet garderoby, sprawdźmy, czy znajdziemy na to odpowiednie miejsce. – radzi ekspert. – Oprócz tego sprawdźmy również wysokość sufitu. Chyba rzadko zdarzają się dzisiaj niższe mieszkania, ale zawsze warto pamiętać, że ogólnie przyjęty standard to min. 2,65 m wysokości. – dodaje projektantka.

Meblujemy nowe mieszkanie: jakie meble na początek?

Aranżacja wnętrz: złudne oszczędności

Co bardzo istotne – opisany standard nie musi oznaczać znacznie wyższej ceny. Mamy prawo wymagać od naszego dewelopera odpowiedniej jakości obsługi. Oprócz tego istnieje ryzyko, że pieniądze zaoszczędzone na tańszym mieszkaniu będziemy musieli potem wydać na poprawki, bez których urządzenie mieszkania według własnych upodobań nie będzie możliwe. Albo też - co gorsza - skażemy się na mieszkanie we wnętrzu, które zwyczajnie nie będzie nam się podobało.

Nasi Partnerzy polecają