Inteligentne sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem - zaawansowane rozwiązania

2024-05-28 16:52

W erze nowoczesnych technologii coraz więcej osób decyduje się na inteligentne systemy zarządzania domem, w tym także klimatyzacją i ogrzewaniem. Dzięki takim rozwiązaniom możemy cieszyć się komfortem termicznym, oszczędzać energię i pieniądze oraz dbać o środowisko.

Spis treści

  1. Inteligentny termostat
  2. Klimatyzacja smart home
  3. Jaka temperatura i wilgotność powietrzą są optymalne?
  4. Inteligentne sterowanie klimatyzacją i ogrzewanie. Zdjęcia

Inteligentny termostat

Inteligentny termostat stanowi jedno z najważniejszych narzędzi do optymalizacji systemu grzewczego w domu lub mieszkaniu. Urządzenie umożliwia tworzenie harmonogramów uruchamiania kotła, pompy ciepła czy ogrzewania podłogowego. Gdy domownik wychodzi do pracy, źródło ciepła zostaje automatycznie wyłączone lub jego praca jest ograniczona, co pozwala na oszczędzanie energii.

Inteligentny termostat uruchomi ogrzewanie przed powrotem do domu, aby zapewnić komfortową temperaturę. W zależności od preferencji użytkowników urządzenie może dostosowywać temperaturę, np. obniżając ją podczas snu i podnosząc rano.

Dzięki zaworom termostatycznym można również regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Zaleca się spanie w chłodniejszym otoczeniu, w temperaturze wynoszącej około 16-17°C, jednak poranny prysznic w tej temperaturze, już nie jest tak przyjemny.

W przypadku ogrzewania elektrycznego użytkownicy również mogą dostosować harmonogram pracy kotła do taryf energetycznych. Dodatkowo zdalne sterowanie inteligentnym termostatem umożliwia wyłączenie ogrzewania w przypadku zmiany planów w ciągu dnia.

Połączenie inteligentnego termostatu z czujnikami otwarcia okien pozwala uniknąć marnotrawienia energii podczas wietrzenia pomieszczeń, gdy zapomni się o wyłączeniu kaloryferów. Termostat samoczynnie wyłączy ogrzewanie po wykryciu otwartych okien.

Inteligentny termostat generuje raporty dotyczące zużycia energii i oszczędności oraz informuje o ewentualnych problemach w pracy grzejników, co pozwala jego posiadaczom na bieżąco monitorować zużycie energii w swoim domu.

Uwaga: obniżenie temperatury w domu o 1°C daje oszczędności w wydatkach na energię rzędu ok. 6% w skali sezonu grzewczego. 

Inteligentny termostat
Autor: materiał prasowy Inteligentny termostat marki Netatmo.

Klimatyzacja smart home

System smart home współpracuje z urządzeniami i instalacjami grzewczymi, zapewniając zachowanie pełnego komfortu termicznego nawet w szybko zmieniających się warunkach. Jakimi parametrami klimatyzacji można sterować?

  • zdalna regulacja temperatury w pomieszczeniu
  • samoczynne przechodzenie w tryb chłodzenia lub ogrzewania po otwarciu okna
  • uruchomienie funkcji oczyszczacza lub jonizacji
  • możliwość ustawienia czasu włączenia i wyłączenia klimatyzacji według własnych potrzeb
  • zdalny monitoring parametrów powietrza
  • wydajne zarządzanie mocą, przekładające się na rachunki za prąd niższe nawet o 30%

Klimatyzacją możemy oczywiście sterować za pomocą sieci Wi-Fi i innych urządzeń. System inteligentnego domu sam dobiera temperaturę i wilgotność już nie tylko na podstawie odczytów z czujników, ale także zaprogramowanego planu pracy oraz aktywności upodobań użytkowników.

Zachowanie kompatybilności klimatyzacji i ogrzewania, połączonego ze sobą za pomocą aplikacji smart home, potęguje efektywność całego systemu. W przypadku klimatyzatorów ściennych typu multisplit temperatura może być dodatkowo regulowana w sposób niezależny od siebie, dopasowując je do różnych potrzeb, np. pokoju dziecięcego, przedpokoju, jadalni i salonu.

Jaka temperatura i wilgotność powietrzą są optymalne?

Temperatura powietrza w mieszkaniu ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Eksperci ustalili, że optymalny poziom temperatury w domu latem to około 24-26°C, zimą 20-22°C. Nie mniej istotna jest wilgotność powietrza, której spadek poniżej 40% skutkuje bólem głowy, zwiększeniem ilości bakterii i wirusów, wysuszeniem skóry i oczu, czy problemami ze snem. Prawidłowy poziom wilgoci we wnętrzu to 40-60%.

Inteligentne sterowanie klimatyzacją i ogrzewanie. Zdjęcia

Pogad@ne: Klimatyzacja - rodzaje, wybór, koszty, montaż
Materiał sponsorowany