Nie bój się kolorów! 15 inspirujących wnętrz, które pokazują, że warto porzucić biel

2022-09-08 11:46

To dobry czas, by pomyśleć o nowych barwach ścian w mieszkaniu. Od czego zacząć? Od porzucenia wypracowanych przez lata przekonań o bezpiecznych związkach neutralnych odcieni. Oto propozycje designerów na najbliższe sezony – palety kolorów żółtych, niebieskich, różów i ziemi. Podpowiadamy, jak nimi „zarządzać”, by uzyskać piękny efekt.

Niebieska jadalnia
Autor: serwis prasowy marki Little Greene ZASKAKUJĄCE AKCENTY Zapobiegają monotonii. Najlepiej brać je (nie więcej niż 3–4) z gamy przeciwstawnej do koloru dominującego. Tu z zimnym niebieskim zestawiono jasny brąz oraz koral. Na ścianach na zdj. emulsje akrylowe Absolute Matt, Blue Verditer 104 i Stone Dark Warm 36, littlegreene.com

NIEBIESKI I SPÓŁKA

Błękity są znakomitym wyborem do sypialni, bo uspokajają. W pomieszczeniu na zdj. użyto na ścianach dwóch odcieni: ciemniejszego – Energii Oceanu i jaśniejszego – T4.04.66 (wokół okna), a także bieli na podłodze oraz stolarce. Całość jest więc dynamiczna, świeża i nie przytłacza. Do ścian wykorzystano farbę lateksową Fusion Matt, Dulux.

 Niebieska sypialnia
Autor: serwis prasowy marki Dulux

PRZYDATNY TRIK

Błękity sprawiają wrażenie, że są dalej od widza niż odcienie ciepłe. Optycznie pogłębiają przestrzeń. W ciasnym kąciku to bezcenne!

Biuro domowe
Autor: serwis prasowy marki Annie Sloan Na zdj. użyto farb Chalk Paint w kolorach: Greek Blue, Louis Blue (jaśniejsza), Napoleonic Blue (kwadrat), Athenian Black (ramka), anniesloan.com/pl

TWÓRCZO

Eksperci dowodzą, że niebieski nie tylko wycisza, lecz także wzmaga naszą kreatywność. Oprócz sypialni warto pokryć nim ściany (uwaga – jasnym!) w miejscu do pracy. Nadmiar ciemnego może wprawić cię w melancholię.

Biuro domowe
Autor: serwis prasowy marki Dunn Edwards Na zdj. kolor Wild Blue Yonder DE5855, dunnedwards.pl

STRONA PRAKTYCZNA

Ściany w przedpokoju należą do najbardziej narażonych na zabrudzenia i uszkodzenia. Odpowiednia będzie farba, która to zniesie i da się wielokrotnie myć.

Hol
Autor: serwis prasowy farrow-ball.com W holu na zdj. zastosowano Modern Emulsion (odporną na szorowanie, zarysowania), 85 Oval Room Blue.
Zanim kupisz

Na suficie można zaoszczędzić i pomalować go tańszą farbą. W przypadku ścian emulsje „klasy ekonomicznej” nie zawsze się opłacają. Te lepszej jakości skuteczniej kryją powierzchnię (niekiedy wystarczy jedna warstwa). W rezultacie farby zużywa się mniej, więc koszt jest porównywalny. W zależności od wnętrza, które chcesz pomalować, sprawdź stopień ścieralności produktu. Klasy I i II gwarantują najwyższą odporność. Sprawdź też zawartość szkodliwych dla zdrowia lotnych związków organicznych (LZO). Norma to 30 g/l w farbach matowych, a 100 g/l w tych z połyskiem.

NA SKALI

Modna paleta żółcieni jest niezwykle bogata – od tonacji intensywnych, jak cytryny, aż do delikatnych. Wybierając kolor, pamiętaj, że na ścianie zawsze wydaje się ciemniejszy o jeden, dwa tony niż ten we wzorniku czy w opakowaniu.

Salon
Autor: serwis prasowy Jotun Na zdj. ściana pomalowana farbą Lady matową w kolorze Velvet 10246.

W KONTRZE

Trochę znudziły ci się szarości w salonie? Szybko ożywi je i ociepli nasycony (jednak niekrzykliwy!) kolor żółty.

Salon
Autor: serwis prasowy marki Benjamin Moore Ściana na zdj. jest pokryta farbą Aura Matt w tonacji Hannah Banana CSP-955, półka – w kolorze Porcini CSP-195 (Aura, Eggshell), Benjamin Moore.

PASTELOWO

Rozbielone żółcienie nie tylko pokonają chłód w aranżacji, lecz także podkreślą jej charakter i lekkość. Przy tym nie zacieśnią optycznie wnętrza. Idealne do słabo doświetlonych mieszkań.

Salon
Autor: serwis prasowy marki Dunn Edwards Na zdj. w głębi ściana w kolorze Prairie Land DET489 Dunn Edwards Paint.

PROSTO Z NATURY

Subtelne tony barwy żółtej sprawdzą się w stylu eko. Pasują też do kolorów ziemi, które wracają do mieszkań dzięki trendom.

Przedpokój
Autor: serwis prasowy marki Tikkurila Na zdj. ściana pomalowana emulsją Optiva Satin Matt 7 (wodorozcieńczalna, plamoodporna), kolor: H456 Straw, kolekcja Minerals marki Tikkurila.

SŁONECZNE ŚRODOWISKO

Piękny mebel (na zdj. fotel Lounge proj. Eamsów) warto wyeksponować na tle neutralnym albo kontrastowym – równie mocnym jak on sam.

Salon
Autor: serwis prasowy farrow-ball.com Farba na ścianie: Estate Emulsion matowa, eko, kolor: Dutch Orange W 76, kolekcja Colour by Nature, Farrow & Ball, woodandpaint.eu
Jaka farba

Do malowania ścian stosuje się głównie emulsje akrylowe i lateksowe. Te ostatnie są bardziej odporne na szorowanie i zmywanie, bo zawierają więcej żywicy. Poleca się je do wnętrz o natężonym ruchu, jak np. korytarze. Do kuchni i łazienki wybierz emulsje specjalnie do nich przeznaczone. To na ogół farby lateksowe, z dodatkami uniemożliwiającymi rozwój pleśni i grzybów, odporne na działanie wilgoci. Do najnowszej generacji farb należą ceramiczne. Supertrwałe, plamoodporne. Można je wykorzystać w każdym pomieszczeniu, również w pokoju dzieci.

BARWNE PRZENIKANIA

Duże znaczenie dla efektu aranżacyjnego ma całościowa wizja kolorystyki mieszkania. Jednym ze sposobów zachowania harmonii jest zastosowanie barw ton w ton w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach. W sypialni na zdj. użyto na ścianach jasnego różu (Pleasant Pink 2094-60, w wykończeniu Eggshell). W łazience natomiast odcienia z tej samej gamy, ale ciemniejszego o kilka stopni (Texas Rose 2092-40). Scaliło to oba wnętrza, ale jednocześnie wzmocniło ich różne nastroje, a do tego wydłużyło perspektywę.

Salon
Autor: serwis prasowy marki Benjamin Moore

RÓŻ I NOWOCZESNOŚĆ

Zgaszony odcina się od buduarowych skojarzeń. Minimalistycznemu salonowi przywraca pozycję modnego wnętrza. Z jakimi kolorami go łączyć? Z bielą, szarością, punktami czerni, miedzi, mosiądzu, drewna.

Salon z fotelem
Autor: serwis prasowy marki Benjamin Moore Na zdj. Sulking Room Pink 295, Farrow & Ball, woodandpaint.eu

Z HISTORIĄ

W stylowych aranżacjach sprawdza się róż z kroplą bieli i brązu.

Biuro domowe
Autor: serwis prasowy marki Little Greene Na zdj. ściana pokryta farbami Absolute Matt Emulsion (odpornymi na szorowanie) w kolorach: Castell Pink 314 i Nether Red 315 (ściana), na zabudowie – Arras 316 (farba Intelligent Satinwood), littlegreene.com

DLA ROMANTYKÓW

Słodkość wystroju od dawna nie jest wskazana. Jej główny bohater – intensywny róż po zdetronizowaniu stał się teraz mgiełką dodaną do szarości i wyciszonych barw eko.

Salon
Autor: serwis prasowy marki Annie Sloan Na zdj. ściana pomalowana farbą kredową Chalk Paint, w kolorze French Linen, anniesloan.com/pl

POZYTYWNIE, STABILNIE

To już nie życzenie, ale społeczna potrzeba w czasach pandemii. Stąd palety barw bliskich naturze.

Korytarz
Autor: serwis prasowy marki Dulux Na zdj. ściana pokryta emulsjami Fusion Matt, w kolorach: F4.06.78 (z palety Kolorów Ponadczasowych) i w kole: Moc Ziemi E7.10.53 (Kolor Roku 2021 marki Dulux), dulux.pl
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE