Modne kolory do wnętrz. 15 inspirujących wnętrz, które udowadniają, że kolory mają wielką moc

2023-07-28 15:31

To najlepszy czas, by pomyśleć o nowych kolorach ścian w mieszkaniu. Od czego zacząć? Od porzucenia przekonań o przewadze nudnych neutralnych odcieni. Oto 3 palety modnych kolorów: żółtych, niebieskich i różów. Podpowiadamy, jak je stosować, by uzyskać piękne efekt. Malowanie ścian czas zacząć!

Spis treści

  1. Zanim kupisz
  2. Jaka farba
  3. Kolor żółty we wnętrzu
  4. Kolor niebieski we wnętrzu
  5. Kolor różowy we wnętrzu

Zanim kupisz

Na suficie można zaoszczędzić i pomalować go tańszą farbą. W przypadku ścian emulsje „klasy ekonomicznej” nie zawsze się opłacają. Te lepszej jakości skuteczniej kryją powierzchnię (niekiedy wystarczy jedna warstwa). W rezultacie farby zużywa się mniej, więc koszt jest porównywalny. W zależności od wnętrza, które chcesz pomalować, sprawdź stopień ścieralności produktu. Klasy I i II gwarantują najwyższą odporność. Sprawdź też zawartość szkodliwych dla zdrowia lotnych związków organicznych (LZO). Norma to 30 g/l w farbach matowych, a 100 g/l w tych z połyskiem.

Jaka farba

Do malowania ścian stosuje się głównie emulsje akrylowe i lateksowe. Te ostatnie są bardziej odporne na szorowanie i zmywanie, bo zawierają więcej żywicy. Poleca się je do wnętrz o natężonym ruchu, jak np. korytarze. Do kuchni i łazienki wybierz emulsje specjalnie do nich przeznaczone. To na ogół farby lateksowe, z dodatkami uniemożliwiającymi rozwój pleśni i grzybów, odporne na działanie wilgoci. Do najnowszej generacji farb należą ceramiczne. Supertrwałe, plamoodporne. Można je wykorzystać w każdym pomieszczeniu, również w pokoju dzieci.

Duże znaczenie dla efektu aranżacyjnego ma całościowa wizja kolorystyki mieszkania. Jednym ze sposobów zachowania harmonii jest zastosowanie barw ton w ton w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach.

Kolor żółty we wnętrzu

Modna paleta żółcieni jest niezwykle bogata – od tonacji intensywnych, jak cytryny, aż do delikatnych. Wybierając kolor, pamiętaj, że na ścianie zawsze wydaje się ciemniejszy o jeden, dwa tony niż ten we wzorniku czy w opakowaniu. Rozbielone żółcienie nie tylko pokonają chłód w aranżacji, lecz także podkreślą jej charakter i lekkość. Przy tym nie zacieśnią optycznie wnętrza. Idealne do słabo doświetlonych mieszkań. Dobrze wyglądają w salonie i w kuchni.

Masz ochotę na więcej zmian? Oto 17 pomysłów na szybką i efektowną metamorfoza wnętrza. Nie tylko kolorami!

Kolor niebieski we wnętrzu

Błękity sprawiają wrażenie, że są dalej od widza niż odcienie ciepłe. Optycznie pogłębiają przestrzeń. Niebieskości dobrze sprawdzają się w sypialni (uspokajają), i w łazience. Eksperci dowodzą, że niebieski nie tylko wycisza, lecz także wzmaga naszą kreatywność. Warto pokryć nim ściany (uwaga – jasnym!) w miejscu do pracy. Nadmiar ciemnego może wprawić cię w melancholię.

Kolor różowy we wnętrzu

Ciekawym połączeniem jest połączenie koloru różowego z bielą i szarościami, ale też z granatem. Z jakimi kolorami go łączyć zgaszony róż? Z bielą, szarością, punktami czerni, miedzi, mosiądzu, drewna. Idealny do sypialni i pokoju dziecka. Uważaj, by nie przedobrzyć! Ciekawie wyglądają połączenia różu z beżami.

Kolor różowy we wnętrzu
Autor: Tekla Evelina Severin & Fredrik Bengtsson Kontrastowe zestawienie kolorów żółtego z czarnym.

Mamy też propozycję dla tych, którzy wolą pozostać w mniej kolorowym świecie, czarno białe mieszkanie w łódzkiej kamienicy. Znacie styl tribal boho?