Czas na wybór drzwi wewnętrznych! Praktyczne porady, jak je dopasować i zamontować

2024-03-18 9:31

Podczas remontu lub wykańczania mieszkania, pojawia się pytanie: „A co z drzwiami?”. Zastanawiasz się, które wybrać, do czego je dopasować, komu powierzyć montaż. Razem znajdziemy rozwiązania najważniejszych problemów.

Drzwi wewnętrzne szklane
Autor: serwis prasowy marki Raumplus Drzwi Swing Slim, ze szprosami, Raumplus.

Na początek podstawowa sprawa – do montażu drzwi możesz przystąpić po wykończeniu wnętrza. Po wyłożeniu podłogi gresem, panelami czy deskami. Po wymalowaniu lub wytapetowaniu ściany wokół drzwi. Nie czekaj jednak do ostatniej chwili z wyborem modelu. Zwłaszcza jeśli łączysz posadzkę, np. między łazienką a holem, bo linia styku musi biec pod skrzydłem. Glazurnik powinien znać dokładne wymiary i typ drzwi.

Miarka w dłoń. Wymierz otwór drzwiowy, sprawdź grubość muru przy podłodze, w połowie wysokości i przy suficie. Ściany będą kafelkowane? Dodaj 1–2 cm. Jeśli chcesz wymienić stare drzwi na nowe, zapisz wymiary obecnych.

Lewe czy prawe? Takie pytanie usłyszysz od sprzedawcy. Aby to ustalić, stań przed drzwiami tak, by otwierały się w twoją stronę. Jeśli zawiasy są po lewej stronie, szukasz drzwi „lewych”. Jeśli po prawej – „prawych”.

Ościeżnica. Lepiej wybierz regulowaną. Ma 2-centymetrowy zakres regulacji „obejmy” muru. Ułatwia montaż. Do czego dopasować drzwi? Wszystko zależy od efektu, który chcesz osiągnąć. Drzwi mogą wtapiać się kolorystycznie w ścianę albo stanowić kontynuację podłogi, stolarki okiennej. Dobierz je też do stylu pokoju oraz mebli, np. do fornirowanych regałów fornirowane, z przeszkleniami do szklanych stolików.

Montaż

Zanim podejmiesz się zadania, upewnij się, czy nie lepiej zlecić go firmie montażowej. Wielu sprzedawców proponuje też wraz z transportem i montażem niższy VAT lub dłuższą gwarancję. Chcesz się jednak sprawdzić?

1. Zacznij od złożenia ościeżnicy. Postępuj zgodnie z dołączoną instrukcją. Gotową osadź w otworze drzwiowym – odległość między ościeżnicą a ościeżem (wewnętrzną stroną otworu) powinna być identyczna po obu stronach. Ustabilizuj klinami (wciśnij je między ościeżnicę a ścianę). Za pomocą poziomicy i pionu sprawdź, czy stoi prosto. Umieść w otworze trzy poziome rozpórki.

2. Szczeliny między ościeżnicą a ścianą wypełnij pianką dwuskładnikową. Gdy zastygnie, usuń jej nadmiar, odklej taśmę. Zamontuj opaski lub listwy wykończeniowe.

3. Teraz skrzydło drzwiowe. Zawieś je na ościeżnicy. Po zamknięciu powinno dobrze przylegać, łatwo się otwierać i zamykać. Zamontuj klamkę oraz szyld.

Widać nas czy nie widać?

Drzwi ukryte (w kolorze ściany, z dyskretną ościeżnicą i zawiasami) to jeden z hitów wnętrzarskich. Już nie musisz płacić za nie dużych pieniędzy. Możesz wykończyć je samodzielnie – farbą, tapetą czy tynkiem strukturalnym imitującym beton.

Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe
Autor: serwis prasowy entra.pl Na zdj. Linate Zero marki Entra, drzwi pełne, pokryte płytą MDF gotową do wielokrotnego malowania. Nie wymagają stosowania górnej belki, co pozwala połączyć drzwi bezpośrednio z sufitem.

Z odwrotną przylgą

Kolejny trend – drzwi bezprzylgowe, zlicowane ze ścianą, z nadprożem wykończonym tym samym materiałem co skrzydło. Dzięki systemowi odwrotnej przylgi nie widać, że jedna para otwiera się na zewnątrz, a druga do wewnątrz.

Drzwi z odwrotną przylgą
Autor: serwis prasowy marki Interdoor Na zdj. drzwi płaskie Rewers w okleinie Glossa, z podwyższoną opaską.

Przejrzyście

Decydując się na drzwi szklane, postaw na bezpieczeństwo. Wybierz szkło hartowane, zabezpieczone specjalną folią (w razie rozbicia folia utrzyma szybę). Zwróć uwagę na maksymalny rozmiar skrzydła.

Drzwi wewnętrzne szklane
Autor: serwis prasowy marki Raumplus Drzwi Swing Door Slim Line, rama anodowana, szkło bezpieczne, Raumplus.

Mocny akcent

Drzwi w ciemnym kolorze i z wyraźnymi płycinami dobrze wyglądają w przestrzeniach nowoczesnych, industrialnych (małe wnętrza mogłyby zdominować).

Drzwi wewnętrze z przeszkleniami
Autor: serwis prasowy marki Classen Na zdj. drzwi Asteria NL model 4, okleina grafitowa, szyby malowane, nieprzezroczyste, Classen.

Zamek magnetyczny

Aby drzwi dobrze ci służyły, zwróć uwagę na detale, np. sposób ich zamykania. Jeżeli zdecydujesz się na zamek magnetyczny, przy otwartych drzwiach nie będzie widać jego tradycyjnych elementów, jak język i rygiel.

Zamek magnetyczny
Autor: serwis prasowy marki hafele.pl Na zdj. drzwi marki Häfele z okuciem B-Twin marki Bonaiti.
Kiedy lepiej wykonać drzwi na miarę?

Gdy pomieszczenie ma nietypową wysokość (m.in. skośny sufit) lub planowane drzwi mają być większe/mniejsze niż standardowo, warto zwrócić się do firmy realizującej indywidualne zamówienia. Taka usługa kosztuje więcej niż zakup drzwi w markecie budowlanym, daje jednak spory wybór, np. skrzydeł lustrzanych, z fotonadrukiem, piaskowaniem na szkle, z tego samego materiału co regał w salonie.

Perfekcyjne wykończenie

Efekt najpiękniejszych drzwi może zepsuć listwa przypodłogowa źle dobrana kolorystycznie lub wymiarem do ościeżnicy. Bezpieczna sytuacja? Listwa stanowi naturalną kontynuację framugi – ma identyczny lub bardzo podobny kształt, barwę, jest wykonana z tego samego materiału.

Drzwi przesuwne
Autor: serwis prasowy marki Verte Na zdj. drzwi marki Verte, system przesuwny - wewnątrzścienny.

Jakie przeszklenie? Przezroczyste szkło – wizualnie połączy wnętrza. Matowe, barwione, ornamentowe czy witrażowe – przepuści światło, ale zatrzyma/rozmaże widoki. Aby zminimalizować koszty, zastąp szkło płycinami z akrylu, polistyrenu, melaminy lub pleksi.

Drzwi przesuwne

Jeśli nie chcesz skuwać ściany, montować kasety, w której będzie chować się skrzydło, postaw na drzwi z systemem naściennym, podwieszanym. Ich montaż nie jest zbyt skomplikowany.

1. Zacznij od sprawdzenia pionu ściany i poziomu podłogi. Jeśli nierówności są powyżej 2 cm, musi wyrównać je fachowiec.

2. Na ścianie nad nadprożem wyznacz linię montażu prowadnicy drzwi. Na jakiej wysokości? Trzeba uwzględnić wysokość skrzydła oraz sposób montażu układu jezdnego. Dorzuć ok. 0,5 cm (odległość skrzydła drzwiowego od podłogi). Staraj się zrobić to dokładnie, ale pamiętaj, że drobne nierówności (maks. 2 cm) wyregulujesz wózkami jezdnymi. Zaznacz miejsca uchwytów szyny, wywierć w nich otwory pod kołki rozporowe. Przykręć prowadnicę do ściany.

3. Osadź na szynie wózki jezdne. Zawieś na nich skrzydło. Wyreguluj drzwi, by trzymały pion. Przykręć do prowadnicy stopery zapobiegające wypadaniu skrzydła. Zamontuj listwę maskującą układ jezdny.

W kasecie

Drzwi chowane w ścianie z założenia mniej rzucają się w oczy niż zwykłe, rozwieralne. Te na zdjęciu, po całkowitym otwarciu, stają się niemal niewidoczne. To zasługa kasety Syntesis Line, która nie potrzebuje dodatkowych listew i elementów maskujących ościeżnicę, integruje się z licem ściany. Maksymalna grubość drzwi w kasecie Syntesis wynosi 4 cm.

Drzwi przesuwne
Autor: serwis prasowy eclisse.pl

Na ścianie

Dzięki drzwiom przesuwnym zyskasz ok. 0,8 m² – tyle potrzeba do otwierania i zamykania tradycyjnego skrzydła.

Drzwi przesuwne
Autor: serwis prasowy meblini.pl Na zdj. drzwi przesuwne ze szkłem Lacobel 85 cm, MARTIN V.

Chowane w ścianę

Czasami ściana lub słup konstrukcyjny uniemożliwiają montaż drzwi ze skrzydłami rozsuwanymi na boki. Warto wybrać wtedy drzwi chowane w ścianie, których skrzydła wędrują do kasety, na której oparta jest cała konstrukcja. Planując montaż systemu chowanego w ścianę, należy odpowiednio rozplanować otwór w ścianie, który pozwoli na zamontowanie kasety wraz z prowadnicą oraz obudowanie jej z obydwóch stron. 

Drzwi przesunwe chowane w ścianie
Autor: serwis prasowy marki Erkado

Co to znaczy „drzwi chowane w kasecie”? To drzwi, pojedyncze lub podwójne, które otwiera się, wsuwając je w specjalnie przygotowaną ścianę. Murowaną lub gipsową. Ze stelażem (kasetą) w środku, dopasowaną wymiarami do skrzydła. Wstawiając takie drzwi, można szybko podzielić otwartą przestrzeń. Gorzej, gdy montaż kasety wiąże się z wyburzeniem poprzedniej ściany. Wynoszenie gruzu, bałagan w domu wynagrodzi ci jednak efekt „dyskretnych” drzwi.

Według pomieszczenia

1. W holu – w długim i ciemnym zamontuj drzwi szklane (wpuszczą światło dzienne). Hol sąsiaduje z windą? Wybierz te z klasą izolacyjności akustycznej Rw = 42 dB.

2. W sypialni, gabinecie – sprawdzą się drzwi wyciszające, z wypełnieniem wielowarstwowym. Stonowane. Odradzamy szkło (słaba bariera dźwiękowa, wizualna).

3. W łazience – ze względów bezpieczeństwa drzwi powinny otwierać się na zewnątrz. Muszą być odporne na wilgoć. Po montażu zasilikonuj ich framugę przy podłodze. Silikonowanie przyda się też w kuchni. A gdy dodatkowo pomalujesz skrzydło farbą tablicową i magnetyczną, zyskasz miejsce na notatki.

4. W salonie – masz dowolność wyboru. Drzwi pełne, częściowo przeszklone, całe szklane... Możesz dopasować je do stylistyki i koloru mebli, podłogi, stolarki okiennej.

5. W pokoju dziecka – zdadzą egzamin drzwi oraz klamka z zaokrąglonymi krawędziami (zapobiegną urazom). Aby maluch nie czuł się zamykany w pokoju, można zamiast skrzydła pełnego, zamontować przejrzyste, z bezpiecznego szkła hartowanego.

Jakie drzwi wybrać do małego pokoju? Najlepiej takie, które wtopią się w tło (idealnie, jeśli podłoga i ściany obok będą jasne). Postaw na drzwi pełne – gładkie, bez ozdób, jednokolorowe. Lub przeszklone (optycznie łączą pokoje, nie blokują światła). Z lustrem, grafiką z efektem głębi – dadzą wrażenie przestrzeni. Przesuwne – zajmą mniej miejsca niż tradycyjnie otwierane.

Dyskretna wentylacja

Komu nie podobają się drzwi łazienkowe z dolnym podcięciem, plastikową kratką czy tulejami, może zamontować takie ze szczeliną wentylacyjną (niewidoczną na pierwszy rzut oka).

Drzwi łazienkowe
Autor: serwis prasowy marki Porta Na zdj. drzwi łazienkowa Porta Desire.

Trwałe, czyli jakie? Odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Z twardego drewna litego, pokrytego impregnatem. Albo płytowe, okleinowane materiałem o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych. Zwróć uwagę na łączenia okleiny. Im jest ich mniej, tym mniejsze ryzyko uszkodzeń na krawędziach.

W kolorze

Czy wszystkie drzwi w mieszkaniu muszą być białe? Drzwi Porta 4 Żywioły Powietrze dostępne są w okleinie w odcieniu pastelowej zieleni o matowym wykończeniu, Dostępne są również w białej okleinie podkładowej, do samodzielnego pomalowania.

Drzwi wenętrzne bezprzylgowe
Autor: serwis prasowy marki Porta Na zdj. drzwi bezprzylgowe 4 Żywioły Powietrze, Porta.

Druga funkcja

Aby w pełni wykorzystać przestrzeń (zwłaszcza w małym wnętrzu), warto wyznaczyć drzwiom dodatkową rolę. Skrzydło może być np. lustrem, tablicą magnetyczną lub korkową, schowkiem.

Drzwi wewnętrzne
Autor: serwis prasowy marki Elfa, elfa.com Na zdj. system nadrzwiowy Utility Door and Wall Rack, z hakiem (mocowanym bez wkrętów), szyną pionową, koszami, haczykami, Elfa.