Drugie życie tkanin we wnętrzach: Pomysły na wykorzystanie niepotrzebnych materiałów

2014-09-29 13:33 Magdalena Gospodarek

Każdy z nas ma jakieś materiały jak np.: nie pasujące już do wystroju wnętrza firanki, czy zasłony, za małe ubrania, obrusy, serwetki, pościel itp. Teraz jest idealna pora na to, by przyjrzeć się do tej pory bezużytecznym tkaninom, które zalegają w naszych szafach - przy okazji organizacji szafy na jesienno-zimowy sezon. Podpowiadamy jakim materiałom warto dać drugą szansę!

Obecnie metoda DIY, czyli zrób to sam jest coraz bardziej popularna. Nic dziwnego, skoro na sklepowych półkach mamy niezliczone ilości kopii tej samej figurki, świecznika, poduszki... Chcemy mieć w swoich mieszkaniach unikatowe i oryginalne dodatki. Chcemy mieć wnętrza z duszą, które będą naprawdę nasze. Podpowiadamy jak można wykorzystać stare tkaniny, aby nasze wnętrza były urządzone z pasją!

Wykorzystujemy stare tkaniny: co warto wykorzystać?

Najwięcej chyba każdy z nas ma starych ubrań. Niekoniecznie zniszczone ubrania, najczęściej po prostu już nam się nie podobają, nie są modne, lub są za małe. Możemy oczywiście te bawełniane wykorzystać jako ścierki. Jednak jeśli tkanina jest w dobrym stanie warto przeznaczyć ją na coś bardziej reprezentacyjnego. Ze starych bluzek i spodni możemy zrobić unikatowe obszycia na świeczniki, czy lampiony wycinając w nich jakiś wzorek np. serce lub gwiazdkę. Sprawdzą się doskonale jesienną i zimową porą, kiedy dzięki nim w naszych wnętrzach stworzymy ciepły i przytulny klimat. Jeśli mamy obrus z plamą nie do usunięcia możemy go pociąć na mniejsze części i je ładnie obszyć uzyskując dzięki temu nowe serwetki! Z obrusu, starych firan i zasłon można także zrobić obszycia na poduszki. Starą zasłonkę można z kolei wykorzystać jako obrus nieco ją przerabiając. Możemy także ozdobić słoiczki na konfitury wykorzystując starą pościel, czy prześcieradło. Dzieci również można zaangażować w przerabianie starych tkanin robiąc z nimi np. maskotki, lub za pomocą jakieś starej sukienki zrobić do pokoju dziecięcego niezwykły abażur na lampę. Nie wyrzucajmy wszystkiego od razu. Dajmy się wykazać naszej kreatywności w chwili wolnego czasu. Stwórzmy niedostępne dla innych dodatki do swoich mieszkań! Udekorujmy je swoją wyobraźnią wykorzystując stare materiały!

Będą to nasze rękodzieła, a więc rzeczy z duszą. Dzięki takim elementom nasze mieszkania stają się bardziej osobiste i oryginalne. A są to walory bezcenne!