Długo uważane za kicz, znów wracają do łask. Łuki we wnętrzach - alternatywa dla kanciastych przestrzeni

2022-08-04 9:27

Przez wiele lat prym we wnętrzach wiodły surowe, minimalistyczne kąty proste. Teraz coraz chętniej zwracamy się ku formom płynnym, obłym, łukowatym. Zaokrąglone lustra, przejścia między pokojami w formie łuków, meble o obłym kształcie nie tylko dają odpoczynek od kanciastych, ostrych powierzchni, ale również wprowadzają do wnętrz lekkość i wdzięk.

Spis treści

  1. Powrót łuków
  2. Jak wykorzystać łuki we wnętrzu?
  3. 1. Otwory drzwiowe z łukiem
  4. 2. Wnęki w ścianach w kształcie łuku
  5. 3. Łuk namalowany na ścianie
  6. 4. Lustro w kształcie łuku
  7. 5. Meble o obłych kształtach
  8. 6. Dodatki z motywem łuku

Powrót łuków

Łuk był ceniony już w starożytności. Ówcześni inżynierowie wznosili imponujące konstrukcje, opierając je na łukach, które zdawały się bezżadnego wysiłku dźwigać kilkutonowe sklepienia!

Niestety, łuki przez jakiś czas cieszyły się też i złą sławą, gdy nieumiejętnie wykorzystywano je w PRL-u, tworząc kiczowate „łuczki” w ścianach dzielących pomieszczenia. Mimo że ten trend powrócił, łuki w nowej odsłonie prezentują się naprawdę dobrze!

Dlaczego warto wprowadzić łuki do swoich wnętrz? Przede wszystkim łuki to doskonały sposób na urozmaicenie przestrzeni i przełamanie nudnej, kubicznej formy ścian i otworów drzwiowych. Ponadto, łuki dodają wnętrz wdzięku i lekkości, co warto wykorzystać, gdy mamy do czynienia z małymi pomieszczeniami czy masywnymi meblami!

Jak wykorzystać łuki we wnętrzu?

Łuki możemy wykorzystać we wnętrzach na mnóstwo sposobów! Warto jednak pamiętać, by nie przesadzić z ich liczbą – zbyt dużo obłych, łukowatych kształtów może sprawić, że wnętrze wyda się rozedrgane, przytłaczające. Najlepszym sposobem jest połączenie ze sobą form obłych i kubicznych, które wzajemnie się uzupełnią i złagodzą.

1. Otwory drzwiowe z łukiem

To najpopularniejszy sposób wprowadzenia łuków do wnętrz. Jeśli dopiero urządzamy mieszkanie czy dom, możemy zaoblić kąty proste przejść między pomieszczeniami. Na pewno będzie wymagało to odrobiny pracy i cierpliwości, ale efekt będzie tego warty!

Innym pomysłem jest zamówienie łukowatych drzwi. Najlepiej, by doświadczony specjalista zajął się zaokrąglaniem otworu drzwiowego – wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko jest do siebie dobrze dopasowane.

Prostym i sprytnym sposobem, by przemienić prostokątne przejście między pomieszczeniami w łukowaty portal jest przymocowanie do ściany wygiętych w łuk listew drewnianych lub sztukateryjnych.

2. Wnęki w ścianach w kształcie łuku

Zaokrąglone nisze w ścianach to ciekawy pomysł na wyeksponowanie rzeźby, rośliny doniczkowej czy innej ozdoby. Łukowate wnęki urozmaicają wnętrze i nadają mu wyjątkowy charakter.

łuk
Autor: Pfleiderer

3. Łuk namalowany na ścianie

Jeśli nie chcemy się wysilać i kuć ścian, możemy łuk… namalować! To świetny trik optyczny, który stworzy złudzenie wnęki. To również kreatywny sposób na ozdobę ściany!

4. Lustro w kształcie łuku

Lustra o obłych, zaokrąglonych kształtach cieszą się ogromną popularnością już od kilku sezonów. Ciekawą alternatywą dla okrągłych tafli są modele obłe, czyli lustra o podwójnym łuku.

Warto też wspomnieć o lustrach-portalach, czyli stojących lustrach u góry zakończonych łukiem, a u dołu prostokątem. Ustawione przy ścianie nie tylko optycznie powiększą pomieszczenie, ale również stworzą iluzję głębi i dodatkowego „wejścia”.

5. Meble o obłych kształtach

Miłe dla oka meble o płynnych liniach i obłych kształtach to prawdziwy wnętrzarski hit. Najczęściej formę łuku przyjmują zagłówki łóżek, oparcia foteli czy krzeseł, a także konstrukcje regałów.

6. Dodatki z motywem łuku

Łuk spotkać można także w licznych dodatkach i elementach wyposażenia wnętrz. Popularne są m.in. lampy w kształcie łuku lub kuli, dywany, poduszki, tekstylia z motywem łuku, tapety i płytki ceramiczne ze wzorem łuku… Możliwości jest mnóstwo!

Zmęczeni kanciastością mebli i form we wnętrzach zwróciliśmy się w kierunku płynnych kształtów i subtelnych łuków. Wprowadzenie łuków i obłych form do wnętrz nie jest trudne, ale trzeba uważać, by nie przesadzić – dlatego najlepiej łączyć ze sobą formy obłe i kubiczne, tworząc intrygujące, i jednocześnie harmonijne aranżacje.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE