Długo uważane za kicz, znów wracają do łask. Łuki we wnętrzach - alternatywa dla kanciastych przestrzeni

2022-08-04 9:27

Przez wiele lat prym we wnętrzach wiodły surowe, minimalistyczne kąty proste. Teraz coraz chętniej zwracamy się ku formom płynnym, obłym, łukowatym. Zaokrąglone lustra, przejścia między pokojami w formie łuków, meble o obłym kształcie nie tylko dają odpoczynek od kanciastych, ostrych powierzchni, ale również wprowadzają do wnętrz lekkość i wdzięk.

Powrót łuków

Łuk był ceniony już w starożytności. Ówcześni inżynierowie wznosili imponujące konstrukcje, opierając je na łukach, które zdawały się bezżadnego wysiłku dźwigać kilkutonowe sklepienia!

Niestety, łuki przez jakiś czas cieszyły się też i złą sławą, gdy nieumiejętnie wykorzystywano je w PRL-u, tworząc kiczowate „łuczki” w ścianach dzielących pomieszczenia. Mimo że ten trend powrócił, łuki w nowej odsłonie prezentują się naprawdę dobrze!

Dlaczego warto wprowadzić łuki do swoich wnętrz? Przede wszystkim łuki to doskonały sposób na urozmaicenie przestrzeni i przełamanie nudnej, kubicznej formy ścian i otworów drzwiowych. Ponadto, łuki dodają wnętrz wdzięku i lekkości, co warto wykorzystać, gdy mamy do czynienia z małymi pomieszczeniami czy masywnymi meblami!

Jak wykorzystać łuki we wnętrzu?

Łuki możemy wykorzystać we wnętrzach na mnóstwo sposobów! Warto jednak pamiętać, by nie przesadzić z ich liczbą – zbyt dużo obłych, łukowatych kształtów może sprawić, że wnętrze wyda się rozedrgane, przytłaczające. Najlepszym sposobem jest połączenie ze sobą form obłych i kubicznych, które wzajemnie się uzupełnią i złagodzą.

1. Otwory drzwiowe z łukiem

To najpopularniejszy sposób wprowadzenia łuków do wnętrz. Jeśli dopiero urządzamy mieszkanie czy dom, możemy zaoblić kąty proste przejść między pomieszczeniami. Na pewno będzie wymagało to odrobiny pracy i cierpliwości, ale efekt będzie tego warty!

Innym pomysłem jest zamówienie łukowatych drzwi. Najlepiej, by doświadczony specjalista zajął się zaokrąglaniem otworu drzwiowego – wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko jest do siebie dobrze dopasowane.

Prostym i sprytnym sposobem, by przemienić prostokątne przejście między pomieszczeniami w łukowaty portal jest przymocowanie do ściany wygiętych w łuk listew drewnianych lub sztukateryjnych.

2. Wnęki w ścianach w kształcie łuku

Zaokrąglone nisze w ścianach to ciekawy pomysł na wyeksponowanie rzeźby, rośliny doniczkowej czy innej ozdoby. Łukowate wnęki urozmaicają wnętrze i nadają mu wyjątkowy charakter.

łuk
Autor: Pfleiderer

3. Łuk namalowany na ścianie

Jeśli nie chcemy się wysilać i kuć ścian, możemy łuk… namalować! To świetny trik optyczny, który stworzy złudzenie wnęki. To również kreatywny sposób na ozdobę ściany!

4. Lustro w kształcie łuku

Lustra o obłych, zaokrąglonych kształtach cieszą się ogromną popularnością już od kilku sezonów. Ciekawą alternatywą dla okrągłych tafli są modele obłe, czyli lustra o podwójnym łuku.

Warto też wspomnieć o lustrach-portalach, czyli stojących lustrach u góry zakończonych łukiem, a u dołu prostokątem. Ustawione przy ścianie nie tylko optycznie powiększą pomieszczenie, ale również stworzą iluzję głębi i dodatkowego „wejścia”.

5. Meble o obłych kształtach

Miłe dla oka meble o płynnych liniach i obłych kształtach to prawdziwy wnętrzarski hit. Najczęściej formę łuku przyjmują zagłówki łóżek, oparcia foteli czy krzeseł, a także konstrukcje regałów.

6. Dodatki z motywem łuku

Łuk spotkać można także w licznych dodatkach i elementach wyposażenia wnętrz. Popularne są m.in. lampy w kształcie łuku lub kuli, dywany, poduszki, tekstylia z motywem łuku, tapety i płytki ceramiczne ze wzorem łuku… Możliwości jest mnóstwo!

Zmęczeni kanciastością mebli i form we wnętrzach zwróciliśmy się w kierunku płynnych kształtów i subtelnych łuków. Wprowadzenie łuków i obłych form do wnętrz nie jest trudne, ale trzeba uważać, by nie przesadzić – dlatego najlepiej łączyć ze sobą formy obłe i kubiczne, tworząc intrygujące, i jednocześnie harmonijne aranżacje.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE