Genialny patent na tanią metamorfozę mieszkania. Idealnie udają beton i płytki

2023-05-15 14:41

Jest w czym wybierać! Okładziny zachwycają walorami dekoracyjnymi. Z sukcesem też udają to, czym naprawdę… nie są.

sklejka
Autor: serwis prasowy marki Ceramika Tubądzin, TK Maxx

Co może zagościć na ścianach? Dosłownie wszystko! Jeśli nie jest to prawdziwy materiał, na pewno mamy do czynienia z perfekcyjną imitacją. Pozwalają na to zjawiskowe fototapety – ich twórcy właściwie nie znają ograniczeń.

Dekoracyjne okładziny ścienne mogą naśladować cegłę, beton, kawałki drewna. Podobnie dzieje się w przypadku różnorodnych paneli. Tu również z pomocą przychodzi nowoczesny, zaawansowany druk cyfrowy. Dzięki niemu da się odwzorować nie tylko wygląd, lecz nawet fakturę typową dla określonego materiału. To zaś działa tylko na naszą korzyść, bo zyskujemy bogactwo twórczych możliwości.

Na przykład tam gdzie drewno nie sprawdzi się najlepiej, sięgamy po zamienniki. I nie musimy się martwić wilgocią, tłuszczem, ewentualnymi uszkodzeniami delikatnej powłoki. Także współczesne tapety uodporniły się na wszelkie domowe zagrożenia. Nic tylko dekorować i cieszyć się efektem.

OKO NA MAROKO

Wzory geometryczne albo roślinne, zabawa kolorami i formami – tym wyróżniają się modne płytki marokańskie. Podobne rozwiązania spotkamy też w Hiszpanii i Portugalii. Zwykle kaflami wykłada się posadzkę lub fragment ściany w łazience bądź kuchni. Czemu by jednak nie iść na całość?

Płytki ceramiczne
Autor: serwis prasowy marki Ceramika Tubądzin Na zdj.: Unit Plus Patch White marki Tubądzin to aż 20 dekorów w jednym opakowaniu. 22,3x22,3 cm, gr. 0,8 cm.

MUR-BETON

Wiele odcieni kojącej szarości, bogata struktura i dobre zabezpieczenie ściany – płyty z betonu doskonale wypadają np. w sypialni. Z drewnem, roślinami, tkaninami tworzą klimat sprzyjający relaksowi.

Beton na ścianie
Autor: serwis prasowy dekoconcrete.pl Na zdj. kolekcja Loft, DekoConcrete.

CZERŃ I BIEL

Duet barw, w którym zakochała się m.in. Coco Chanel. Czarno-biała mozaika stanowi elegancki kostium dla wnętrza.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Cersanit Na zdj. mozaika Black & White z kolekcji Pret-à-Porter, Cersanit.

W TRÓJWYMIARZE

Morski odcień błękitu i harmonijny wzór działają kojąco na duszę, pobudzają do kreatywności. Płytki świetnie sprawdzają się w miejscu pracy.

Ściana
Autor: serwis prasowy Marazzi Na zdj. płytki Marazzi Colorplay Blue, dekor Cabochon 3D.

UPŁYW CZASU

Uciekające minuty nie należą do największych przyjemności życiowych, jednak we wnętrzach ślady ich działalności mają swoją rolę dekoracyjną. Podkreślają autentyzm surowców i materiałów wykończeniowych. Wszystko jest niepowtarzalne, piękne w swojej surowości. Tym też wyróżnia się ściana w tej kuchni. Industrialny chłód przełamują chociażby lśniące miedziane naczynia. Aż czuć zapach domowych przysmaków i klimat uchwyconej chwili!

Cegła w kuchni
Autor: serwis prasowy marki TK Maxx

DOMOWE SPA

Wanna przyścienna z serii Luxo (Sanplast) wykonana jest z solidnego, miłego w dotyku akrylu. Na tyle zachwyca swoją formą oraz funkcjonalnością, że zdobyła rekomendację do nagrody Dobry Wzór, przyznawanej przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Najlepiej prezentuje się w aranżacji spod znaku wygodnego salonu kąpielowego. By doświadczyć harmonii w duchu zen, warto zadbać o odpowiednią oprawę w łazience. Idealny duet towarzyszący stanowi chociażby szarość gresu złagodzona odcieniami drewna na płytkach, które doskonale imitują naturalny surowiec.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Sanplast

Z ZAPACHEM LASU

Plastry drewna mają świetne walory dekoracyjne. Możemy nimi wykleić ścianę albo skusić się na fototapetę, która perfekcyjnie odwzoruje ich bogaty rysunek słojów. Żeby ukłon w stronę przyrody był jeszcze mocniejszy, warto dodać do kompozycji żywą zieleń roślin – najlepiej w osłonkach również wykonanych z naturalnych tworzyw. Sukulenty, których nie trzeba często podlewać, doceniane są zwłaszcza przez zapominalskich.

Ściana
Autor: serwis prasowy marki H&M Home

JAK DREWNO

Deski na ścianie dawno przestały się kojarzyć z siermiężnością minionej epoki. Wróciły do łask w lżejszej, ciekawszej formie. A że prawdziwe drewno nie zawsze sprawdza się w kuchni czy łazience, warto postawić na rozwiązanie alternatywne w postaci wytrzymałych paneli.

ściana
Autor: serwis prasowy marki VOX Na zdj. panele Kerradeco Wood Line, Wood Vintage, VOX.

OCIEPLENIE KLIMATU

Mimo mody na żywe i wyraziste kolory wysłużona szarość wciąż dzielnie trzyma się w trendach. Możemy ją swobodnie ubarwiać oraz ubogacać, np. stawiając na sprawdzone rozwiązanie – duet z drewnem. Ono zaś nie musi być prawdziwe! Fototapeta w tej aranżacji zachwyca zarówno harmonią wzoru, jak i dynamiką. Nie potrzebuje żadnych dodatkowych zdobień, by cieszyła oko w salonie – dobrym i do relaksu, i do twórczych aktywności.

ściana drewniana
Autor: serwis prasowy marki Bolia

PO LEWEJ RÓŻE

...a po prawej drewno. Wszystko to zaś dostępne w jednym produkcie – Vintage Rose II z serii Infinity (tapeta na fizelinie, druk cyfrowy, 5 elementów, 500x250 cm, komar.de). Urok dawnych lat idzie w parze z solidnością materiału.

ściana
Autor: serwis prasowy marki Komar

BOGATO ZA PLECAMI

Ciemne drewno w tej sypialni wprowadza do sypialni powiew hotelowego luksusu. Pięknie dekoruje ścianę za łóżkiem, może być bardzo praktyczne. Schowamy za nim szafki, ukryjemy przewody lamp, instalacje elektryczne. Powstanie gładka powierzchnia, która ma za zadanie porządkować wystrój, cieszyć oko, chronić ścianę przed uszkodzeniami. Przejmie też funkcję zagłówka – bezcennego podczas wieczornej lektury.

ściana, sypialnia
Autor: serwis prasowy nest.co.uk

GORĄCZKA ZŁOTA

Tapeta Kioto włoskiej marki Inkiostro Bianco stanowi twórcze nawiązanie do orientalnego przepychu. Do wyboru powierzchnia GoldLeaf (efekt złotych płatków) albo GoldVinyl (pozłacany winyl z wyczuwalną strukturą drobinek). Niech polecą dostojne żurawie!

Tapeta
Autor: serwis prasowy inkiostrobianco.com

UROK ART DÉCO

Kolory beżowy, niebieski, żółty i biały układają się w harmonijny geometryczny dekor z iluzją głębi. Tapeta winylowa Escher marki Fardis przywołuje najlepsze dokonania przedwojennego rzemiosła artystycznego.

Tapeta
Autor: serwis prasowy marki Muraspec

KIERUNEK WSCHÓD

Delikatne, pieczołowicie wykonane rysunki drzew są malowane z wykorzystaniem farb chińskich w tradycyjnym stylu. Stanowią uniwersalne tło w sypialni – świetnie komponują się z różem, ale też inne barwy docenią ich sąsiedztwo.

Tapeta
Autor: serwis prasowy marki marki Sian Zeng Na zdj. tapeta Mural Hua Trees marki Sian Zeng.

SPOTKANIE KULTUR

Geisha Graffiti z pieczołowicie wystylizowaną pięknością wchodzi w skład kolekcji 40th Anniversary hiszpańskiej marki Coordonné. Autor ilustracji Hiroshi Tsunoda nawiązuje do klasycznego malarstwa japońskiego. Taki design z dalekiej Azji fantastycznie odnajduje się także w nowoczesnych zachodnich wnętrzach.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Coordonné