Czy schody sosnowe to dobry pomysł? Wady i zalety takiego rozwiązania

2020-05-28 16:52
Schody sosnowe
Autor: djedzura/GettyImages Schody sosnowe mają swoich oddanych wielbicieli i zaciętych przeciwników. Jedno chwalą niską cenę i estetyczne właściwości sosny, pozostali krytykują nadmierną miękkość i niską odporność na ścieranie materiału

Schody sosnowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Miłośnicy drewna sosnowego chwalą jego plastyczność i jasny koloryt. Przeciwnicy zarzucają nadmierną miękkość i nietrwałość materiału. Gdzie leży prawda? Jak zwykle pośrodku, dlatego postanowiliśmy ustalić, czy drewno sosnowe nadaje się jako materiał na schody wewnętrzne.

Drewno sosnowe – zalety i wady materiału

Schody sosnowe to konstrukcja ciekawa ze względów estetycznych i funkcjonalnych. Pytając specjalistów i przeglądając fora internetowe poświęcone drewnu sosnowemu, trzeba przyznać, że chyba żaden gatunek drewna nie wzbudza tylu emocji. Osoby, które opowiadają się za wykorzystaniem drewna sosnowego do konstrukcji schodów, skupiają się na jego niekwestionowanych zaletach. Do największych zalet sosny należy przede wszystkim jej cena. Ponieważ aż 55% wszystkich drzew w kraju stanowią sosny, cena drewna sosnowego jest stosunkowo niska. Sosny rosną bardzo szybko, dlatego wykorzystanie desek sosnowych do parkietów, mebli i schodów nie nadwyręża w dużym stopniu zasobów naturalnych. Inną, istotną zaletą sosny jest łatwość obróbki i plastyczność. Pozwala ona na przycinanie, frezowanie, a także malowanie desek na dowolny kolor. Drewno sosnowe jest jasne, prawie białe, dzięki czemu wprowadza do wnętrz lekkość, doświetla je i może optycznie powiększyć przestrzeń.

Podobnie jak inne gatunki drewna, sosna pasuje do każdego wnętrza, chociaż najbardziej kojarzona jest ze stylem skandynawskim i prowansalskim. Co ciekawe, drewno sosnowe wykazuje właściwości elektrostatyczne, a więc nie przyciąga kurzu, co sprawdza się w szczególności, gdy w domu mieszkają alergicy lub małe dzieci. Warto również wspomnieć o właściwościach higroskopijnych sosny. Drewno sosnowe reguluje poziom wilgotności powietrza przez pochłanianie i uwalnianie pary wodnej.

Przeciwnicy wykorzystywania drewna sosnowego do budowy parkietów i schodów sosnowych postulują, że ten gatunek iglasty jest zbyt miękki, szybko się ściera, rysuje i odkształca. Prawdą jest, że sosna nie jest tak wytrzymała jak buk, jesion czy dąb. Schody, parkiet i kuchenny blat ze względu na intensywną eksploatację tych przestrzeni powinny być wykonane z solidnych i odpornych materiałów. Czy w takim razie schody sosnowe nie mają racji bytu? Mimo wszystkich swoich wad schody sosnowe cieszą się dużą popularnością i służą tysiącom Polaków przez długie lata. Kluczem jest tutaj odpowiednia impregnacja i pielęgnacja. Jak dbać o schody sosnowe?

Schody sosnowe: jak o nie dbać? O czym pamiętać?

Schody sosnowe są dużo bardziej miękkie niż schody dębowe. Nie oznacza to, że powinniśmy z nich rezygnować. Sosna to piękne drewno, które wymaga nieco więcej uwagi pod względem pielęgnacji niż dąb czy jesion. Schody sosnowe należy regularnie impregnować, olejem lub lakierem. Gruba warstwa wysokiej jakości impregnatu będzie stanowić warstwę ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi, wgnieceniami, a także wodą i nadmierną wilgocią, której sosna nie znosi dobrze. Dobrym pomysłem może być unikanie wchodzenia po schodach w butach na ostrym obcasie lub przemoczonym obuwiu.

Schody sosnowe wcale nie muszą łączyć parteru z piętrem. Ten gatunek drewna doskonale sprawdza się jako materiał na schody prowadzące na strych lub poddasze: sosna jest lekka i łatwa w obróbce, co może okazać się przydatne w konstruowaniu wysuwanych lub składanych schodów. Jeśli zależy nam na wytrzymałych schodach wykonanych z drewna i podoba się nam wygląd sosny, możemy poprosić specjalistę o wykonanie sosnowej konstrukcji schodów a stopni z dębu lub innego, twardego gatunku drewna. Drewno sosnowe jest uniwersalne, można połączyć je niemal z każdym materiałem. Schody sosnowe będą prezentować się doskonale na tle surowej ceglanej ściany i gładkiej, białej powierzchni. Jasny, delikatny koloryt drewna sosnowego możemy z powodzeniem skontrastować z metalową balustradą dla uzyskania bardziej industrialnego efektu.

Nie masz pomysłu na aranżację schodów? Oto garść inspiracji

Schody drewniane. Jakie gatunki drewna będą najlepsze?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień