Czy domy modułowe to dobra inwestycja? Zalety i wady takiego rozwiązania

2020-09-18 11:33

Domy modułowe cieszą się ogromną popularnością w USA, Niemczech i Skandynawii. Stopniowo zyskują przychylność inwestorów również w naszym kraju. Czy kupno domu modułowego jest dobrym pomysłem? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Sprawdziliśmy.

Domy modułowe
Autor: materiały prasowe smALLinclusive

Spis treści

  1. Domy modułowe – charakterystyka
  2. Zalety i wady domów modułowych

Domy modułowe – charakterystyka

Domy modułowe to konstrukcje powstające z połączenia kilku większych elementów. Poszczególne części produkowane są w fabrykach, a następnie składane w jedną całość już na posesji klienta. Produkcja i złożenie takiego domu zajmuje dużo mniej czasu niż ma to miejsce podczas budowy domu murowanego. Zazwyczaj jedynymi pracami budowlanymi przed montażem domu modułowego jest przygotowanie fundamentów oraz doprowadzenie instalacji wodnej i elektrycznej.

Najpopularniejsze są moduły szkieletowe (choć równie często wykonuje się konstrukcję z keramzytobetonu) ze stali ocynkowanej lub zaimpregnowanego drewna. W przypadku stali do izolacji używa się pianki poliuretanowej, a w przypadku drewna – wełny mineralnej. Domy modułowe zazwyczaj są energooszczędne i ekologiczne. Zimą zapewniają odpowiedni stopień ogrzania, a latem utrzymują we wnętrzu przyjemny chłód.

Zalety i wady domów modułowych

Domy modułowe mają zdecydowanie więcej zalet niż wad – dlatego cieszą się tak dużą popularnością na całym świecie. Jedną z największych zalet tego typu budynków jest krótki czas ich przygotowania, zmontowania i wykończenia. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób, które nie chcą tracić 1-3 lat na budowę domu od podstaw lub nie mają czasu bądź ochoty na doglądanie prac budowlanych.

Domy modułowe
Autor: materiały prasowe smALLinclusive

Domy modułowe możemy kupić wykończone „pod klucz”, a więc z potrzebnym wyposażeniem i wszystkimi udogodnieniami, które zapewnią nam komfortowe i bezpieczne użytkowanie. Decydując się na dom modułowy nie doświadczymy przestojów, usterek, niesłownych wykonawców i nie będziemy musieli zatrudniać kilku ekip budowlanych – gotowy dom zostanie dowieziony i złożony przez wyspecjalizowanych fachowców.

Kolejną zaletą domów modułowych jest to, że w przeciwieństwie do budynków murowanych mogą być wznoszone niemal o każdej porze roku – jedyną pracą murowaną będzie przygotowanie fundamentów. Warto wspomnieć, że poszczególne elementy, z których wykonuje się domy modułowe poddawane są rygorystycznym testom i kontroli technicznej, domy modułowe objęte są również gwarancją, a więc w razie usterek koszty naprawy pokrywa producent.

Domy modułowe całoroczne nie generują wysokich kosztów za ogrzewanie w porównaniu z domami murowanymi o podobnym metrażu. Ich ściany są cieńsze, co przekłada się na większą powierzchnię wewnątrz. Dobrze zaprojektowane, zapewnią wysoki komfort mieszkania dla całej rodziny, a w razie gdybyśmy potrzebowali rozbudować dom modułowy, będzie to łatwiejsze niż w przypadku domu murowanego – i tańsze.

Domy modułowe
Autor: materiały prasowe smALLinclusive

Niestety, nawet tak ciekawe rozwiązanie jak dom modułowy nie jest wolny od wad. Domy murowane możemy budować etapami, więc przez kilka lat budowy jesteśmy w stanie zgromadzić potrzebną sumę pieniędzy. Inaczej jest w przypadku zakupu domów modułowych – tutaj musimy od razu zapłacić pełną kwotę, nie ma możliwości budowania domu „na raty” i stopniowego pozyskiwania środków. Ponadto, nie możemy sami wykonywać prac budowlanych (w celu zmniejszenia kosztów) tak jak ma to miejsce na tradycyjnych budowach. Nie mamy możliwości wyboru tańszych materiałów i zamienników – te narzuca producent domów modułowych.

Inną wadą jest brak możliwości ingerencji w projekt – ponieważ domy modułowe to budynki o specyficznej konstrukcji, ich ogólny kształt i układ wewnętrzny jest zazwyczaj narzucony przez producenta. Domy murowane dają dużo większe możliwości aranżacyjne i projektowe. Inną kwestią jest także obowiązkowe zapewnienie dobrego dojazdu do posesji (musi się tam zmieścić duża ciężarówka oraz dźwig) – co może być problematyczne, gdy nasza działka jest mała lub dojazd do niej zbyt wąski.

Czy domy modułowe są zatem dobrą, czy nieopłacalną inwestycją? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, ponieważ każdy ma inne potrzeby i oczekiwania w stosunku do budynków mieszkalnych. Nie da się jednak zaprzeczyć, że domy modułowe to ciekawe i warte uwagi rozwiązania.

Domy modułowe
Autor: materiały prasowe smALLinclusive