Ciepły montaż okien – co to jest i czy się opłaca? Zalety i wady ciepłego montażu

2020-09-07 12:32

Ciepły montaż okien powoli wypiera tradycyjny montaż stolarki okiennej. Trudno się dziwić – według przeprowadzonych testów i badań ciepły montaż jest w stanie zwiększyć szczelność okien nawet o 75% i w efekcie znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Na czym polega ciepły montaż okien i czy naprawdę warto się na niego zdecydować? Sprawdziliśmy!

Ciepły montaż okien
Autor: materiały prasowe Soudal

Spis treści

  1. Ciepły montaż okien – na czym polega?
  2. Jak wykonać ciepły montaż okien?

Ciepły montaż okien – na czym polega?

Ciepły montaż okien nazywany również warstwowym to sposób uszczelniania stolarki okiennej mający na celu maksymalne zmniejszenie strat ciepła, ochronę przed wykwitami pleśni oraz skuteczne oszczędzanie na opłatach za ogrzewanie. Dlaczego odpowiedni montaż jest tak ważny? Nawet jeśli zakupimy energooszczędne okno, ale jego montaż i uszczelnianie zostanie źle wykonany, odczujemy tego (negatywne) skutki. Ciepły montaż okien zapewnia uszczelnienie warstwy izolacyjnej w złączu okiennym z obu stron za pomocą specjalnych taśm, dlatego możemy mieć pewność, że nie wytworzą się mostki termiczne.

Mówiąc prosto: ciepły montaż ma na celu ochronę piany izolacyjnej przed opadami atmosferycznymi (z zewnątrz) i przed wnikaniem do niej pary wodnej (od wewnątrz). Piana poliuretanowa izoluje okno termicznie i akustycznie tylko, gdy jest sucha, dlatego w ciepłym montażu nacisk kładziony jest na wysokiej jakości taśmy, które mają stanowić ochronę piany izolacyjnej.

Ciepły montaż okien
Autor: materiały prasowe Soudal Taśma okienna musi być precyzyjnie naklejona na okna. Warto przy aplikacji zostawić kilka centymetrów taśmy "w zapasie"

Na czym polega ciepły montaż okien? Ciepły montaż opiera się na zastosowaniu 3 warstw uszczelniających.

1. Pierwsza warstwa, tak zwana środkowa to nic innego jak izolacja termiczna wykonana z piany poliuretanowej

2. Druga warstwa, tak zwana wewnętrzna chroni pianę montażową przed szkodliwym działaniem pary wodnej, która zbiera się w pomieszczeniach. Jak? Za pomocą specjalnej paroszczelnej taśmy okiennej, która hamuje przedostawanie się pary do szczelin między ścianą a ramą okna

3. Trzecia warstwa, tak zwana zewnętrzna stanowi ochronę przed wilgocią i wodą pochodzącą z opadów atmosferycznych. Warstwa wykonywana jest przy użyciu taśm paroprzepuszczalnych.

Dlaczego w ciepłym montażu wykorzystuje się taśmy? Specjalnie przystosowane taśmy okienne są wytrzymałe i cechuje je wyjątkowa przyczepność i elastyczność. Ponadto, można je bez problemu malować i tynkować.

Jak wykonać ciepły montaż okien?

Ciepły montaż okien powinien zostać przeprowadzony przez fachową ekipę. Nie ukrywamy, że takie rozwiązanie jest droższe niż tradycyjny sposób montażu stolarki okiennej, ale późniejsze obniżone koszty ogrzewania domu czy mieszkania na pewno będą odczuwalne dla naszego portfela.

Jak przebiega ciepły montaż okien? Na początek otwór okienny musi zostać odpowiednio przygotowany i oczyszczony z zalegającego pyłu, tynku czy gruzu. Zanim wstawimy okno do wnęki należy przykleić taśmy do ramy okiennej: taśmę paroprzepuszczalną do zewnętrznej strony ościeżnicy, a paroszczelną do wewnętrznej. Pamiętajmy, by w narożnikach zostawić duży zapas taśmy – okaże się przydatna w późniejszym procesie. Następnie wstawiamy okno i montujemy mechanicznie postępując według zaleceń producenta okien. Na tym etapie możemy już dokleić szczelnie taśmę zewnętrzną do muru i wypełnić pianą montażową przestrzeń między ościeżnicą a murem. Gdy pianka stwardnieje, odcinamy jej nadmiar i zabezpieczamy ją od wewnątrz, przyklejając taśmę paroszczelną do ściany.

Okna osadzone w ścianie - ciepły montaż okien