Chcesz skutecznie wygłuszyć mieszkanie? 4 materiały, które ci w tym pomogą

2023-03-13 14:35

Głośni sąsiedzi i hałas dochodzący z ulicy potrafią bardzo uprzykrzyć życie. Istnieje kilka sposobów, by wygłuszyć mieszkanie i zapewnić domownikom komfort. Skuteczne w walce z hałasem okażą się 4 materiały, którymi możemy wygłuszyć ściany.

kobieta zasłaniająca poduszką uszy
Autor: getty images

Głośne mieszkanie to poważny problem

We własnych czterech ścianach powinniśmy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Dlatego, remontując i urządzając mieszkanie, dbamy o izolację termiczną, malujemy ściany na ulubiony kolor, kupujemy funkcjonalne i wygodne meble, a także dekorujemy przestrzeń przedmiotami, które mają dla nas wartość sentymentalną.

To wszystko może jednak nie wystarczyć, gdy codziennie musimy słuchać głośnych sąsiadów za ścianą lub gdy każdy nieprzerzedzający samochód za oknem budzi nas ze snu.

Wygłuszenie mieszkania to niezwykle istotna kwestia – warto pomyśleć o niej już na etapie remontu lub aranżowania mieszkania.

W pierwszej kolejności warto sprawdzić poziom hałasu w mieszkaniu. Według przyjętych norm w ciągu dnia nie powinien on przekraczać 55 dB, a nocą 45 dB. Poziom hałasu możemy łatwo sprawdzić przy pomocy decybelomierza. Najtańsze tego typu urządzenie kupimy za ok. 100 zł.

Decybelomierz pozwoli określić stopień hałasu, dzięki czemu łatwiej będzie dobrać materiał do izolacji dźwiękowej ścian.

Najlepsze materiały do wygłuszenia mieszkania

Materiałów, które pomogą nam skutecznie wygłuszyć mieszkanie jest kilka. Ich wybór będzie zależeć między innymi od poziomu hałasu, stanu mieszkania czy etapu budowy, na jakim się znajdujemy.

Dużo łatwiej jest wygłuszyć mieszkanie, gdy dopiero je remontujemy i urządzamy. Oto 4 materiały, które warto rozważyć do izolacji dźwiękowej wnętrz:

1. Okładzina akustyczna – specjalną okładzinę akustyczną z płyt kartonowo gipsowych montuje się do ścianek działowych zbudowanych z betonu komórkowego. Zastosowanie płyt kartonowo-gipsowych o grubości 12.5 mm pozwala na obniżenie hałasu w mieszkaniu o ok. 9 dB.

2. Folia akustyczna – jeśli nie możemy pozwolić sobie na zamontowanie grubej okładziny akustycznej, warto użyć folii akustycznej o grubości 3 mm. Montaż folii jest prosty i przypomina przyklejanie do ścian tapety (jedna strona folii jest samoprzylepna). Dobrej jakości folia akustyczna jest w stanie obniżyć hałas o 26 dB.

3. Panele wygłuszające – wykonane z pianki poliuretanowej, drewna lub płyt MDF panele wygłuszające stanowią skuteczną barierę dla hałasu i we wnętrzach mogą pełnić również rolę dekoracyjną. Panele wygłuszające mogą obniżyć poziom hałasu o 30 dB.

4. Wełna mineralna – uznawana za jeden z najlepszych materiałów do izolacji ścian wewnętrznych. Zazwyczaj warstwy wełny mineralnej umieszcza się między płyty kartonowo-gipsowe. Taki system pozwala obniżyć hałas aż o 40 dB!

Inne sposoby na wygłuszenie mieszkania

A jeśli nie możemy pozwolić sobie na remont lub zastosowanie powyższych materiałów? Czy istnieją sposoby, by obniżyć poziom hałasu we wnętrzach?

Dobrym pomysłem na wyciszenie mieszkania będzie zastosowanie grubych zasłon, które częściowo zablokują hałasy z ulicy.

W przypadku sąsiadów – warto zainwestować w solidny dywan lub wykładzinę, a także zakryć ściany meblami lub większą ilością obrazów i ramek ze zdjęciami. Przedmioty na ścianach pochłoną część dźwięków dochodzących z sąsiednich mieszkań.

Źródło:

  • kb.pl
  • onet.pl
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE