Błękitne ściany. Jak je wykończyć i które dodatki wybrać ? Inspiracje z błękitnymi ścianami!

2017-01-19 12:58 Monika Czerwińska-Konarska

Błękitne ściany kojarzą się z pokojem dziecka. Niesłusznie. Bowiem błękitne ściany w aranżacji wnętrz to też salony, pokoje dzienne, kuchnie i sypialnie. Diabeł tkwi w szczególe, jak wiadomo, i w umiejętnie dobranych dodatkach do domu! Zobaczcie inspiracje z błękitnymi ścianami, które przygotowaliśmy!

Błękit to kolor znany pod każdą szerokością geograficzną, wszędzie się sprawdza, jest chyba najbardziej demokratycznym z kolorów. Błękitne ściany są cały czas niedoceniane. A szkoda. Bo błękit znakomicie sprawdza się w świetle występującym w naszej szerokości geograficznej. Błękitne ściany to nie tylko pokój dla chłopca lub łazienka. Działające uspokajająco błękitne ściany sprawdzą się w sypialni, w salonie lub w kuchni. Błękitne ściany, w zależności, od użytych dodatków pozwolą stworzyć wnętrze eleganckie, stonowane, czasem nawet romantyczne. Natomiast w towarzystwie czerwieni błękit staje się dynamiczny i energetyczny.

Kolory ścian: dlaczego tak rzadko wybieramy błękitne ściany?

Błękitne ściany kojarzą się z pokojami dziecięcymi, szczególnie z pokojami chłopców. Czasem z sypialnią i łazienką. Warto odczarować ten stereotyp i zastoswać ten odcień niebieskiego w innych pomieszczeniach. Błękitne ściany tchną dużo świeżości w nasze wnętrza. Ważne, by błękitne ściany ładnie wykończyć białymi detalami, czyli ładnymi listwami przypodłogowymi i sztukateriami pod sufitem. Błękit zostanie wtedy ujęty w swojego rodzaju ramy. Tak jak robi się to w stylu nowojorskim, gdzie błękitne ściany często pojawiają się na salonach. W zależności od kolorów dodatków do domu, które wybierzemy, błękitne ściany będą wyglądały klasycznie, dziecięco lub po prostu świeżo. Błękitne ściany pasują do wnętrz w każdym stylu. I w stylu nowoczesnym i klasycznym – w dworkach i pałacykach zawsze były „błękitne saloniki” lub „błękitne pokoje”. Od momentu, kiedy pokochaliśmy białe kuchnie kolor błękitny znakomicie wygląda także na ścianach w kuchni. W aranżacjach łazienek, błękitne ściany to rzecz oczywista. Kojarzą się z czystością świeżej wody. Otwórzmy się więc na niebieskie kolory ścian, wybierajmy je częściej do naszych pokoi dziennych i sypialni. Błękit idealnie sprawdza się w naszej strefie klimatycznej. Wszyscy uwielbiamy błękitne niebo, a na jego tle czerwień, zieleń czy neutralne szarości i beże.

Czytaj też: Trendy 2017. Niebieski, granatowy...

Niebieskie ściany. Jak wybrać właściwy odcień? WIDEO

Kolory ścian: błękitne ściany i dodatki z charakterem!

Błękitne ściany obramowane białymi sztukateriami i stolarką (ramy okien i drzwi) będą stanowiły tło dla symetrycznie ustawionych mebli, jak w stylu nowojorskim. Jeśli jeszcze dołożymy graficzne, czarno–białe wzory, zygzaki lub jodełkę będziemy bliscy celu. Dorzućmy jeszcze dodatki do domu wykończone błyszczącym chromem i lustra lub trochę szkła. Błękitne ściany lubią także dodatek koloru czarnego. Znakomicie sprawdzają się na nich oprawione w czarne ramy czarno–białe fotografie. W pokojach dziecięcych idealnym dodatkiem do błękitnych ścian będą dodatki w kolorze czerwonym. Przy pomocy błękitnych ścian możemy też stworzyć bardzo modne wnętrze. Wystarczy wybrać dodatki do domu w modnej miedzi i wyblakłym kolorze pomarańczowym. Nawet świąteczne dekoracje łatwo dobrać do błękitnych ścian. Zimą będą to białe, szklane i srebrne ozdoby, wiosną - pastelowe odcienie fioletu, rożu czy koloru żółtego.