Jak się sprawdza biała podłoga z desek w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty

2024-06-18 7:27

Biała podłoga z desek to było "must have" dla nowego właściciela mieszkania w bloku z PRL. Architekt wnętrz spełnił jego życzenie. Podłoga ma już 15 lat i trzyma się świetnie. Nie jest błyszcząca, olejowana, nie jest idealna. Co kilka lat lokator maluje ją białą farbą, a potem deski z czasem ścierają się i nabierają patyny. Taki był zamysł. To mieszkanie ma być wygodne, a nie na pokaz.

Spis treści

  1. Drewniana podłoga w bloku. Da się? Da!
  2. Białe deski. Malowanie - co dwa lata
  3. Czy deski w kuchni to dobry pomysł?
  4. Zdjęcia. Drewniana podłoga na balkonie
Murator Remontuje: Malowanie boazerii – metamorfoza przedpokoju
Materiał sponsorowany

Drewniana podłoga w bloku. Da się? Da!

Jeśli sądzicie, że w mieszkaniu z wielkiej płyty na podłodze to tylko marzenie, spójrzcie na to mieszkanie. To coś dla Was także jeśli macie już deski na podłodze, ale szukacie alternatywy do lakierowania ich na kolor drewna czy olejowania. W tym mieszkaniu w bloku z PRL deski są malowane farbą olejną. Sa białe, ale z naturalnymi przetarciami, które powstają w trakcie użytkowania. Szczególnie gdy drapią o nie psie pazurki.

Kiedy Dominik Tokarski kupił to mieszkanie, od razu z pomocą architekta wnętrz powiększył sypialnię, kosztem ślepej kuchni, kuchnię w aneksie przeniósł do strefy dziennej. A co do podłogi w bloku - miał tylko jedno, ale specjalne wymaganie.

- Jedyne wymaganie, jakie miałem, to deski na podłodze - śmieje się Dominik. - Więc je kupiliśmy. 

Deski na podłodze w bloku nie było problemem, jeśli chodzi o montaż - są na legarach. Ale - pamiętajcie, że to nieco podnosi podłogę, a mieszkania w bloku są zazwyczaj niskie. Największym wyzwaniem było ich wniesienie na 15. piętro - tak. Bo do windy się nie zmieściły. Wnoszenie po schodach trwało wiele godzin, jednorazowo - po dwie deski. 

- Drugi raz bym tego nie zrobił - śmieje się właściciel. - Nie miałbym już siły!

Tu więcej o tym, jak wygląda to mieszkanie w bloku z wielkiej płyty.

Białe deski. Malowanie - co dwa lata

W tym mieszkaniu deski na podłodze są niemal na całej powierzchni: od wejścia, przez strefę dzienną, po sypialnię. Tylko nie w łazience, gdzie są kafelki. Deski zostały pomalowane na biało. I od tego czasu malowane już kilka razy. Ścierają się, pomagają w tym znacząco psie pazurki, ale - tak ma być. Nie równo, gładko, ale naturalnie.

Dokładnie tak, jak malowane olejna farbą deski w starych familokach na Śląsku. Podłoga skrzypi, oczywiście.

- Malowałem je już kilka razy, robię to mniej więcej co dwa lata. Ta podłoga naturalnie się ściera - mówi właściciel mieszkania w bloku. - Trochę to wygląda jak biały dywan.

Czy deski w kuchni to dobry pomysł?

 - Wiadomo, że trochę bardziej się brudzą, ale poza tym - nie ma z nimi żadnego problemu - mówi właściciel. Ale przyznaje, że traktuje mieszkanie utylitarnie, więc podłoga nie ma być na błysk. To nie ma być lokum na pokaz. - Nie lubię mieszkań, do których wchodzi się jak do showroomu - mówi.

Jaka podłoga jest najtrwalsza?

Jakie panele do salonu?

Rodzaje podłóg i ich właściwości

Zdjęcia. Drewniana podłoga na balkonie