Zdrowe powietrze: czego powinniśmy unikać? Co nam szkodzi w domu?

2018-01-17 10:35
dulux kolor roku
Autor: archiwum

Chemiczne odświeżacze powietrza, dym papierosowy, a nawet przyjemnie pachnące kadzidła – to wszystko wbrew pozorom może nam szkodzić. Sprawdź, jak zadbać o powietrze w domu i zdrowe płuca.

Co najczęściej wdychamy? Kurz. Jeden oddech to podobno od 40 do 75 tys. Cząsteczek kurzu, który zawiera szkodliwe dla nas cząsteczki, ale na szczęście nasz organizm z reguły świetnie sobie z nimi radzi. W nosi drobiny zatrzymują włoski, a jak przedostaną się dalej zostaną usunięte razem ze śliną. Mieszkańcy Azji bardzo często wydmuchują nos lub wykonują jego mycie, by szybciej pozbyć się niechcianych w organizmie pyłów. To one są najczęstszym (np. oskrzeli, astmy, a nawet chorób serca) powodem chorób i trudności w oddychaniu. To nie wszystko. Poza kurzem, który reguralnie musimy usuwać, sami także mamy często nawyki, które nie są zdrowe i wpływają na jakość powietrza.

Kadzidła - ładny zapach, ale...

Bardzo popularne kadzidła, które ustawiamy chętnie w salonie oraz sypialni nie służą naszym płucom. Dlaczego? Dym, który wydzielają podczas żarzenia, jest bardziej niebezpieczny niż tytoniowy: gęstszy, łatwiej osiada, przykleja się do wnętrza pęcherzyków płucnych. Wdychanie go może nie tylko podrażnić gardło i krtań, wywoływać silne bóle głowy, ale także być przyczyną początków obturacyjnej choroby płuc.

Dezodorant - warto uważać

Przy odświeżaniu powietrza w domu dezodorantami trzeba zachować ostrożność. Po rozpyleniu środka najlepiej wyjść z pomieszczenia, odczekać kilkanaście minut i następnie dobrze je wywietrzyć. Co prawda producenci odświeżaczy zapewniają, że nie są szkodliwe dla naszego zdrowia, ale większość z nich zawiera w sobie freon. Gdzie powinniśmy unikać korzystania z dezodorantów zapachowych czy odświeżających powietrze? Na pewno w kuchni, gdzie rozpylone substancje mogą osiadać na jedzeniu (mogą powodować zatrucia!) oraz w sypialni i pokoju dziecka.

Świece - sprawdź etykietkę zanim kupisz

Zapachowe świece nie tylko wprowadzają do pomieszczenia ładny zapach, ale także tworzą przyjemny nastrój. Niestety świece zapachowe czy ozdobne także mogą być dla nas szkodliwe i powinny być zrobione z dobrego wosku. W oparach świec mogą znaleźć się takie substancje jak benzen, formaldehyd lub toluen. Jakie świeczki mogą je wytwarzać? Te wykonane z wosku parafinowego. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele zamienników - świece wegańskie czy wykonane z soi lub wosku pszczelego. Warto także zwrócić uwagę na knot - może on zawierać w sobie ołów.

Naturalny sposób na zdrowe powietrze

Rośliny mają korzystny wpływ na mikroklimat pomieszczeń. Pobierają dwutlenek węgla i wydalają tlen w procesie fotosyntezy. Niektóre z nich pochłaniają  substancje toksyczne (formaldehyd, ksylen, toluen, benzen, styren, amoniak) przez aparaty szparkowe na liściach. Stamtąd trafiają one do korzeni, a żyjące w symbiozie z roślinami drobnoustroje rozkładają je na substancje proste, przyswajalne przez rośliny. Dzięki ich obecności w pomieszczeniu z powietrza znika nawet kilkanaście miligramów zanieczyszczeń na godzinę. Które rośliny zadbają o nasze zdrowie? Gerbera, Dracena, Złotowiec, Figowiec, Bluszcz Pospolity. Jeżeli zależy nam na ładnym zapachu w domu warto poszukać naturalnych olejków. Jak je stosować? Sprawdź: Aromaterapia - jak stostować olejki eteryczne>>>

Ze względu na zdrowie w kuchni nie należy używać odświeżaczy w dezodorancie. Rozpylone drobiny mogą osiadać na jedzeniu, zmieniać jego smak, a nawet być przyczyną zatrucia pokarmowego. Żelowy odświeżacz powietrza można trzymać jedynie w szafce, gdzie jest wiaderko ze śmieciami.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/jak-zadbac-o-zdrowe-powietrze-w-mieszkaniu_33570.html
Ze względu na zdrowie w kuchni nie należy używać odświeżaczy w dezodorancie. Rozpylone drobiny mogą osiadać na jedzeniu, zmieniać jego smak, a nawet być przyczyną zatrucia pokarmowego. Żelowy odświeżacz powietrza można trzymać jedynie w szafce, gdzie jest wiaderko ze śmieciami.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/jak-zadbac-o-zdrowe-powietrze-w-mieszkaniu_33570.html
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021