Udrożnienie odpływu w kuchni? Już nie problem! Wystarczy, że użyjesz TEGO

2024-06-07 9:57

Niedrożny odpływ w kuchni lub w łazience to problem, z którym mierzy się mnóstwo osób. Dobra wiadomość jest taka, że możemy się z nim rozprawić w szybki, prosty i tani sposób. Z pomocą przyjdzie nam popularny lek.

odpływ
Autor: getty images

Spis treści

  1. Dlaczego odpływ się zatyka?
  2. Domowy sposób na przetkanie odpływu

Dlaczego odpływ się zatyka?

Odpływ w kuchennym zlewie oraz w łazienkowym brodziku może zatkać się z różnych powodów. Najczęściej winne są resztki jedzenia, włosy lub płyny, które oblepiają ścianki rur, np. tłuszcz zwierzęcy, olej, a także niektóre kosmetyki.

Zatkany odpływ może być również spowodowany zbyt niskim ciśnieniem wody w kranie. W takiej sytuacji woda nie jest w stanie przepchać odpadów, które trafiają do rur, więc najczęściej przylepiają się one do ścian rur.

Domowy sposób na przetkanie odpływu

W sklepach możemy znaleźć mnóstwo chemicznych środków, które udrażniają rury. Niestety, wiele z nich jest toksycznych i niebezpiecznych nie tylko dla zdrowia, ale i dla samych rur. Silne preparaty żrące mogą uszkodzić rury.

Warto więc wypróbować domowy sposób na niedrożny odpływ. Jest on nie tylko bezpieczny dla zdrowia (i rur), ale również ekologiczny i tani.

W pierwszej kolejności należy zagotować jednocześnie litr wody i litr octu – w oddzielnych garnkach. Następnie wyciągamy z odpływu filtr i dokładnie go oczyszczamy. Dobrym pomysłem jest namoczenie go w wodzie z dodatkiem sody.

Gdy usuniemy wszystkie ruchome elementy z odpływu, wrzucamy do niego dwie lub trzy tabletki aspiryny i zalewamy gorącym octem. Należy robić to ostrożnie, by musująca mikstura nie dostała się do oczu. Na tym etapie powinniśmy usłyszeć charakterystyczne bulgotanie i zobaczyć białą pianę wydobywającą się z odpływu. To dobry znak.

Gdy usłyszymy bulgotanie czas przejść do ostatniego etapu udrażniania odpływu – wlania do niego zagotowanej wody. W ten sposób gorący ocet z aspiryną i wrzątkiem odetkają rurę, usuną wszystkie zalegające w niej resztki jedzenia lub osad i jednocześnie zneutralizują nieprzyjemny zapach.

Źródło: kobieta.wp.pl

Murator Remontuje: Wymiana zlewu i baterii kuchennej