Roboty odkurzające – nowoczesny sposób sprzątania domu

2017-09-20 17:32

Porządki domowe nie należą do naszych ulubionych czynności. Dużo czasu spędzamy w pracy, dlatego po powrocie do domu wolimy odpoczywać lub spędzać czas z rodziną. Szukamy więc nowości, które wyręczą nas w tych nudnych i nielubianych czynnościach. Tak jak niewielu z nas robi pranie ręczne, bo zdecydowanie wolimy korzystać z pralek automatycznych i suszarek, tak odkurzanie jest ciągle koniecznością w większości gospodarstw domowych. Wkrótce i ten obowiązek nam odpadnie - coraz więcej firm produkuje roboty odkurzające! Sprawdzamy czym jest nowoczesny robot odkurzający i jakie posiada funkcje?

Wielofunkcyjne, technologicznie zaawansowane, nowoczesne, a przede wszystkim niezwykle wygodne w użyciu roboty odkurzające to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy nie przepadają za odkurzaniem w swoim domu lub nie mają na to czasu. Spodobają się wszystkim osobom, które pragną wyręczyć się funkcjonalnym, prostym w obsłudze i co najważniejsze skutecznym urządzeniem, które sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Roboty odkurzające nadają się zarówno do odkurzania podłóg drewnianych, paneli, wykładzin, dywanów, a nawet terakoty. Przy regularnym stosowaniu, czyli co dwa-trzy dni, w mieszkaniu znacznie i zauważalnie zmniejszy się poziom kurzu, także na meblach.

Najważniejsze funkcje, w które są wyposażone roboty odkurzające:

Nowoczesny robot odkurzający pokona wysokość dywanu i niskiego progu. Odkurzy każdy rodzaj podłogi. Ma rozbudowane algorytmy poruszania się i wie jak trafić do stacji dokującej. Najbardziej zaawansowane modele skanując przestrzeń wokół robota, "widzą" przeszkody i budują w swojej pamięci mapę mieszkania. Jeżdżą systematycznie, wykonując swoją pracę naprawdę skutecznie.

 •    Nawigacja – odkurzacz sam tworzy najbardziej wydajną mapę sprzątanej powierzchni – by móc adaptować się do istniejących aktualnie warunków: zostawionych na podłodze przedmiotów czy mebli nie tracąc na efektywności sprzątania. Robot wjeżdża także pod meble (pod warunkiem, że prześwit jest wyższy niż jego wysokość). System skanowania możliwy jest przy pomocy kamery lub lasera.
•    Odtwarzanie przestrzeni – przy pomocy wbudowanych czujników robot tworzy mapę punktów orientacyjnych, dzięki którym wie gdzie już był oraz gdzie jeszcze powinien posprzątać.
•    Pokonywanie przeszkód – niektóre roboty nawet do wysokości 2 cm – pokonują wysokość dywanów, listew łączących różne rodzaje podłóg, niskie progi.
•    Sposób jeżdżenia – systematyczny lub losowy.

Czytaj też: Jak łatwo czyścić domowe sprzęty AGD?

Odkurzające roboty
Autor: materiały prasowe Electrolux

•    Turbina wytwarzająca podciśnienie zasysające śmieci - turbiny są znacznie bardziej wydajne w robotach niż w tradycyjnych odkurzaczach ze wzgledu na bliskość urządzenia do sprzątanej powierzchni.
•    Funkcja cichego sprzątania – przydatna wtedy kiedy jesteśmy w domu lub wieczorem. W niektórych robotach oznacza to nieco mniejszą wydajność sprzątania.

Czytaj też: Skuteczne sprzątanie według Marie Kondo

Odkurzające roboty
Autor: mat. pras. Samsung

•    Zarządzanie robotem poprzez aplikację w smartfonie –niektóre modele robotów są wyposażona w tę funkcję. Dzięki niej można w każdej chwili uruchomić urządzenie będąc poza domem.
•    Planowanie sprzątania – możesz zaprogramować sprzątanie na  każdy dzień tygodnia, o najbardziej dogodnej porze.
•    Skoncentrowane sprzątanie – wykrywanie obszarów bardziej zabrudzonych i koncentrowanie na nich pracy.

Odkurzające roboty
Autor: mat. pras. Philips

•    Ładowanie i wznawianie sprzątania - pracuje nieprzerwanie, a następnie automatycznie wraca do stacji dokującej by się doładować i wznowić działanie, jeśli sprzątanie nie zostało dokończone.
•    Zderzak z czujnikiem dotykowym - zabezpiecza meble i przedmioty przed zniszczeniem.
•    Szczotki zewnętrzne – najnowsze modele zostały wyposażone w szczotki zewnętrzne umożliwiające czyszczenie narożników i bezpośrednio przy meblach oraz listwach przypodłogowych.
•    Wskaźnik zapełnienia pojemnika
•    Funkcja wskazująca miejsce sprzątania – naprowadzanie robota pilotem (niektóre modele) w konkretne miejsce, w każdym momencie poza wyznaczonym harmonogramem sprzątania.
•    Niewidzialna ściana – najnowsze urządzenia wyposażone są we wbudowane skanery  (blokady)– inne wymagają  ustawienia czujnika emitującego sygnał, który robot odczytuje jako ścianę – dzięki temu odkurzacz nie wjedzie do zaznaczonego pomieszczenia, nie spadnie ze schodów,  ominie roślinę lub legowisko domowego pupila.  
•    Wykrywanie podłóg miękkich – niektóre modelewykrywaja zmianę podłogi z twardej na miękką i zwiększają siłę ssącą.