Okno jest wilgotne, a na ścianie pojawiają się czarne kropki? Reaguj zanim będzie za późno

2022-11-22 13:42

Każdy z nas ma w domu masę różnych sprzętów, których używa raz na jakiś czas, a brakuje tego, co faktycznie bardzo by się przydało. Mowa o wilgotnościomierzu! To niepozorne małe urządzenie może cię nie tylko w porę ostrzec, że w twoim mieszkaniu jest zbyt wilgotno, ale również uchronić przed wieloma poważnymi chorobami.

Pleśń i grzyb w domu
Autor: Getty Images/ViktoriiaNovokhatska

Nie da się ukryć, że zimą zdecydowanie rzadziej wietrzymy niż latem. Siłą rzeczy para wodna, która zebrała się po kąpielach czy gotowaniu, nie ma ujścia, a to może być niebezpieczne. 

Jak wilgotność w domu jest optymalna?

Tak naprawdę wszystko zależy od temperatury, jednak przyjmuje się, że wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych nie powinna przekraczać około 70%

Ostatnio zrobiłam test i wstawiłam wilgotnościomierz do łazienki. Początkowa wilgotność wynosiła około 58%, jednak po godzinnej kąpieli wzrosła do… 89%! Mimo otwartych na oścież drzwi i na krótko uchylonego okna, wcale szybko nie spadała. Czy to problem? Niestety tak.

Wilgotnościomierz w domu
Autor: Getty Images/Firn

Dlaczego wilgoć w domu może być niebezpieczna?

Wysokie temperatury i wilgoć to doskonałe warunki nie tylko dla roślin, ale też rozwoju toksycznych pleśni i grzybów. Kiedy te zagnieżdżą się już w ścianie, bardzo trudno jest je usunąć, a to tylko początek kłopotów. Szczególnie narażone na ich złe oddziaływanie na zdrowie są ludzi starsi, dzieci, alergicy i astmatycy. Wszyscy mogą skarżyć się na gorsze samopoczucie, ale też problemy z oddychaniem czy zaostrzenie alergii. Dzieci mogą częściej chorować.

Jakie skutki może jeszcze powodować pleśń i grzyb?

 • podrażnienie oczu
 • problemy z równowagą
 • choroby skóry
 • katar
 • drętwienie rąk i nóg
 • ból żołądka
 • ból głowy
 • zapalenie zatok
Kaszląca kobieta
Autor: Getty Images/fizkes

Pierwsze plamy pleśni na ścianach można zaobserwować w okolicach okien. To tam zbiera się sporo wilgoci, która skrapla się na chłodniejszych szybach. Następnie osiada w ich okolicy i zaczyna na dobre zadomawiać się w murach.

Raz na jakiś czas warto odsunąć meble od ściany i sprawdzić, czy tam nie pojawił się grzyb. Brak wentylacji między dużymi szafami a murem to również sprzyjające warunki do rozwoju pleśni czy grzyba.

Jak obniżyć wilgotność powietrza w domu?

1. Wywietrz mieszkanie

Jeśli rzadko wietrzysz, to powietrze wręcz kisi się w środku! Jeśli już masz wilgotnościomierz, zrób prosty test. Sprawdź, jaka jest wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu, wywietrz je i porównaj wyniki.

2. Zainwestuj w rośliny

Niektóre gatunki roślin pozwolą ci nieco uregulować poziom wilgoci w powietrzu w twoim domu. Ustaw je tam, gdzie ta jest najwyższa, m.in. w łazience czy kuchni. 

Jakie kwiaty pochłaniają wilgoć z powietrza?

 • skrzydłokwiat
 • bluszcz
 • paprotka
 • zielistka
 • sansewieria
 • chemadora
Zaparowana, mokra szyba
Autor: Getty Images/Helin Loik-Tomson
Wilgotnościomierz w domu
Autor: Getty Images/Daria Sakharova

3. Kup osuszacz powietrza lub pochłaniacz wilgoci z granulatem

Kiedy nie jesteś w stanie poradzić sobie z wilgocią domowymi sposobami, nie poddawaj się, bo stawką jest twoje zdrowie. W takiej sytuacji najlepiej zainwestować w elektryczny osuszacz powietrza lub nieco tańszy (w granicach kilkudziesięciu złotych, często dostępny w marketach) pochłaniacz wilgoci z granulatem.

Przeczytaj również:

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE