Okno jest wilgotne, a na ścianie pojawiają się czarne kropki? Reaguj zanim będzie za późno

2022-11-22 13:42

Każdy z nas ma w domu masę różnych sprzętów, których używa raz na jakiś czas, a brakuje tego, co faktycznie bardzo by się przydało. Mowa o wilgotnościomierzu! To niepozorne małe urządzenie może cię nie tylko w porę ostrzec, że w twoim mieszkaniu jest zbyt wilgotno, ale również uchronić przed wieloma poważnymi chorobami.

Pleśń i grzyb w domu
Autor: Getty Images/ViktoriiaNovokhatska

Nie da się ukryć, że zimą zdecydowanie rzadziej wietrzymy niż latem. Siłą rzeczy para wodna, która zebrała się po kąpielach czy gotowaniu, nie ma ujścia, a to może być niebezpieczne. 

Jak wilgotność w domu jest optymalna?

Tak naprawdę wszystko zależy od temperatury, jednak przyjmuje się, że wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych nie powinna przekraczać około 70%

Ostatnio zrobiłam test i wstawiłam wilgotnościomierz do łazienki. Początkowa wilgotność wynosiła około 58%, jednak po godzinnej kąpieli wzrosła do… 89%! Mimo otwartych na oścież drzwi i na krótko uchylonego okna, wcale szybko nie spadała. Czy to problem? Niestety tak.

Wilgotnościomierz w domu
Autor: Getty Images/Firn

Dlaczego wilgoć w domu może być niebezpieczna?

Wysokie temperatury i wilgoć to doskonałe warunki nie tylko dla roślin, ale też rozwoju toksycznych pleśni i grzybów. Kiedy te zagnieżdżą się już w ścianie, bardzo trudno jest je usunąć, a to tylko początek kłopotów. Szczególnie narażone na ich złe oddziaływanie na zdrowie są ludzi starsi, dzieci, alergicy i astmatycy. Wszyscy mogą skarżyć się na gorsze samopoczucie, ale też problemy z oddychaniem czy zaostrzenie alergii. Dzieci mogą częściej chorować.

Jakie skutki może jeszcze powodować pleśń i grzyb?

 • podrażnienie oczu
 • problemy z równowagą
 • choroby skóry
 • katar
 • drętwienie rąk i nóg
 • ból żołądka
 • ból głowy
 • zapalenie zatok
Kaszląca kobieta
Autor: Getty Images/fizkes

Pierwsze plamy pleśni na ścianach można zaobserwować w okolicach okien. To tam zbiera się sporo wilgoci, która skrapla się na chłodniejszych szybach. Następnie osiada w ich okolicy i zaczyna na dobre zadomawiać się w murach.

Raz na jakiś czas warto odsunąć meble od ściany i sprawdzić, czy tam nie pojawił się grzyb. Brak wentylacji między dużymi szafami a murem to również sprzyjające warunki do rozwoju pleśni czy grzyba.

Zaparowana, mokra szyba
Autor: Getty Images/Helin Loik-Tomson

Jak obniżyć wilgotność powietrza w domu?

1. Wywietrz mieszkanie

Jeśli rzadko wietrzysz, to powietrze wręcz kisi się w środku! Jeśli już masz wilgotnościomierz, zrób prosty test. Sprawdź, jaka jest wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu, wywietrz je i porównaj wyniki.

2. Zainwestuj w rośliny

Niektóre gatunki roślin pozwolą ci nieco uregulować poziom wilgoci w powietrzu w twoim domu. Ustaw je tam, gdzie ta jest najwyższa, m.in. w łazience czy kuchni. 

Jakie kwiaty pochłaniają wilgoć z powietrza?

 • skrzydłokwiat
 • bluszcz
 • paprotka
 • zielistka
 • sansewieria
 • chemadora
Wilgotnościomierz w domu
Autor: Getty Images/Daria Sakharova

3. Kup osuszacz powietrza lub pochłaniacz wilgoci z granulatem

Kiedy nie jesteś w stanie poradzić sobie z wilgocią domowymi sposobami, nie poddawaj się, bo stawką jest twoje zdrowie. W takiej sytuacji najlepiej zainwestować w elektryczny osuszacz powietrza lub nieco tańszy (w granicach kilkudziesięciu złotych, często dostępny w marketach) pochłaniacz wilgoci z granulatem.

Przeczytaj również:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE