Na oknie masz wilgoć, a na ścianie czarne kropki? Musisz reagować natychmiast!

2024-01-12 12:06

Czy masz w domu wilgotnościomierz? To niewielkie urządzenie jest niepozorne, ale potrafi uchronić cię przed kosztownym remontem i w porę ostrzec, że w twoim domu powietrze jest zbyt wilgotne. Wilgoć sprzyja tworzeniu się pleśni i grzybów, a te negatywnie wpływają na nasz organizm, powodując różne choroby. Jeśli masz na ścianie czarne kropki, reaguj już!

Spis treści

  1. Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu?
  2. Czy wilgoć w domu jest szkodliwa?
  3. Pleśń na ścianie przy oknie. Dlaczego wychodzi grzyb przy oknie?
  4. Jak zmniejszyć poziom wilgotności w domu?
  5. Grzyb na ścianie. Zdjęcia

Nie da się ukryć, że zimą zdecydowanie rzadziej wietrzymy niż latem. Siłą rzeczy para wodna, która zebrała się po kąpielach czy gotowaniu, nie ma ujścia, a to może być niebezpieczne. 

Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu?

Tak naprawdę wszystko zależy od temperatury, jednak przyjmuje się, że wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych nie powinna przekraczać około 70%

Ostatnio zrobiłam test i wstawiłam wilgotnościomierz do łazienki. Początkowa wilgotność wynosiła około 58%, jednak po godzinnej kąpieli wzrosła do… 89%! Mimo otwartych na oścież drzwi i na krótko uchylonego okna, wcale szybko nie spadała. Czy to problem? Niestety tak.

Wilgotnościomierz w domu
Autor: Getty Images/Firn

Czy wilgoć w domu jest szkodliwa?

Wysokie temperatury i wilgoć to doskonałe warunki nie tylko dla roślin, ale też rozwoju toksycznych pleśni i grzybów. Kiedy te zagnieżdżą się już w ścianie, bardzo trudno jest je usunąć, a to tylko początek kłopotów.

Szczególnie narażone na ich złe oddziaływanie na zdrowie są ludzi starsi, dzieci, alergicy i astmatycy. Wszyscy mogą skarżyć się na gorsze samopoczucie, ale też problemy z oddychaniem czy zaostrzenie alergii. Dzieci mogą częściej chorować.

Grzyby i pleśń mogą powodować:

  • podrażnienie oczu
  • problemy z równowagą
  • choroby skóry
  • katar
  • drętwienie rąk i nóg
  • ból żołądka
  • ból głowy
  • zapalenie zatok
Kaszląca kobieta
Autor: Getty Images/fizkes

Pleśń na ścianie przy oknie. Dlaczego wychodzi grzyb przy oknie?

Pierwsze plamy pleśni na ścianach można zaobserwować w okolicach okien. To tam zbiera się sporo wilgoci, która skrapla się na chłodniejszych szybach. Następnie osiada w ich okolicy i zaczyna na dobre zadomawiać się w murach.

Raz na jakiś czas warto odsunąć meble od ściany i sprawdzić, czy tam nie pojawił się grzyb. Brak wentylacji między dużymi szafami a murem to również sprzyjające warunki do rozwoju pleśni czy grzyba.

Jak zmniejszyć poziom wilgotności w domu?

1. Wywietrz mieszkanie

Jeśli rzadko wietrzysz, to powietrze wręcz kisi się w środku! Jeśli już masz wilgotnościomierz, zrób prosty test. Sprawdź, jaka jest wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu, wywietrz je i porównaj wyniki.

2. Zainwestuj w rośliny

Niektóre gatunki roślin pozwolą ci nieco uregulować poziom wilgoci w powietrzu w twoim domu. Ustaw je tam, gdzie ta jest najwyższa, m.in. w łazience czy kuchni. 

Jakie kwiaty pochłaniają wilgoć z powietrza?

  • skrzydłokwiat
  • bluszcz
  • paprotka
  • zielistka
  • sansewieria
  • chemadora
Wilgotnościomierz w domu
Autor: Getty Images/Daria Sakharova

3. Kup osuszacz powietrza lub pochłaniacz wilgoci z granulatem

Kiedy nie jesteś w stanie poradzić sobie z wilgocią domowymi sposobami, nie poddawaj się, bo stawką jest twoje zdrowie. W takiej sytuacji najlepiej zainwestować w elektryczny osuszacz powietrza lub nieco tańszy (w granicach kilkudziesięciu złotych, często dostępny w marketach) pochłaniacz wilgoci z granulatem.

Grzyb na ścianie. Zdjęcia

PRZECZTAJ RÓWNIEŻ: Pochłaniacz wilgoci do domu. Elektryczny pochłaniacz wilgoci

Mokra ściana - wilgoć w domu? Pogotowie Budowlane Muratora

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny