O której godzinie najlepiej wietrzyć mieszkanie? To kluczowe dla zdrowia i samopoczucia

2022-10-21 13:42

W okresie jesienno-zimowym wiele osób waha się, czy wietrzyć mieszkanie. W końcu wpuszczanie do środka zimnych mas powietrza może powodować wychładzanie pomieszczeń i intensywniejszą pracę grzejników. Ale wcale nie musi tak być. Kluczem do efektywnego wietrzenia jest odpowiednia pora dnia.

otwieranie okien
Autor: getty images

Dlaczego należy wietrzyć mieszkanie?

Powodów, dla których powinniśmy dbać o wentylację pomieszczeń i regularnie je wietrzyć jest mnóstwo. Przede wszystkim wietrzenie pomaga uregulować poziom wilgotności we wnętrzu – zbyt suche lub wilgotne pomieszczenia to doskonałe warunki dla wirusów, bakterii, grzybów i pleśni.

Wietrzenie mieszkania poprawia cyrkulację powietrza, pomagając jednocześnie usunąć z niego szkodliwe substancje (dwutlenek węgla, kurz, alergeny, środki chemiczne itd.).

Świeże, rześkie powietrze doskonale wpływa na nasze samopoczucie, koncentrację i sen. Poprawia i ułatwia oddychanie, co jest szczególnie ważne, gdy mieszka z nami astmatyk lub alergik.

Wietrzenie pomaga również wyeliminować nieprzyjemne zapachy oraz zapobiega osiadaniu ich na ubraniach czy meblach.

Jak widać, wietrzenie pomieszczeń ma wiele zalet. Powinno być jednak przeprowadzane umiejętnie i efektownie.

Kiedy wietrzyć mieszkanie zimą?

By nie narazić się na duże straty ciepła i wysokie rachunki za ogrzewanie, warto pamiętać o kilku zasadach podczas wietrzenia pomieszczeń.

Przede wszystkim – pora. W okresie jesienno-zimowym najlepiej wietrzyć mieszkanie raz lub dwa razy w ciągu dnia: wczesnym rankiem (np. tuż po przebudzeniu) i późnym wieczorem (na pół godziny przed pójściem spać). Z reguły to właśnie wtedy powietrze charakteryzuje się największą czystością.

Na dziesięć minut przed wietrzeniem należy przykręcić kaloryfery. W ten sposób zniwelujemy straty ciepła. Gdy grzejniki przestaną emitować ciepło, możemy otworzyć okno – najlepiej na oścież.

Bardzo ważne jest, by nie przesadzić z wietrzeniem. Specjaliści zalecają, by pomieszczenia wietrzyć nie dłużej niż 5-10 minut. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do znacznego wychłodzenia pokoju, co z kolei spowoduje bardziej wzmożoną pracę grzejników i – oczywiście – wyższe rachunki za ogrzewanie.

Pięć lub dziesięć minut w zupełności wystarczy, by pozbyć się zanieczyszczeń, szkodliwych substancji, wilgoci, bakterii i napełnić pomieszczenie świeżym, rześkim powietrzem. To również optymalny czas, po którym kaloryfer łatwiej (i szybciej) przywróci temperaturę do tej sprzed wietrzenia.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE