Magiczną gąbkę trzymaj z dala od tych 4 powierzchni. Może je uszkodzić

2023-05-16 10:52

Magiczna gąbka to genialny wynalazek, który pozwala usunąć zabrudzenia bez użycia detergentów. Niestety, ze względu na materiał, z którego jest wykonana, magiczna gąbka nie sprawdzi się na każdej powierzchni. Oto najczęstsze błędy, które popełniamy, używając magicznej gąbki.

gąbka
Autor: getty images

Co to jest magiczna gąbka?

Magiczna gąbka to nic innego jak pianka melaminowa. Materiał ten działa jak drobny papier ścierny, dlatego idealnie sprawdza się podczas domowych porządków. Magiczna gąbka pomaga usuwać nawet najtrudniejsze zabrudzenia, skutecznie ścierając je z powierzchni.

Ogromną zaletą magicznej gąbki jest to, że do jej użycia nie potrzebujemy żadnych detergentów – wystarczy, że gąbeczkę lekko zmoczymy i gotowe!

Gdzie nie stosować magicznej gąbki?

Zanim użyjemy magicznej gąbki do usuwania zabrudzeń, warto dobrze się zastanowić, czy dana powierzchnia nie ulegnie zniszczeniu po kontakcie z pianką melaminową. To najczęstszy błąd, który popełniają osoby korzystające z magicznych gąbek.

Poniżej przedstawiamy 4 powierzchnie, do czyszczenia których lepiej nie używać magicznej gąbki. W innym przypadku narażamy się na poważne zarysowania i niszczenie delikatnych nawierzchni:

1. Stal nierdzewna

Mogłoby się wydawać, że stal nierdzewna jest trudnym do zarysowania materiałem. Początkowo czyszczenie np. Stalowego zlewozmywaka w kuchni magiczną gąbką może nie powodować żadnych szkód. Jednak po jakimś czasie stal zacznie matowieć i mogą pojawić się rysy.

2. Patelnie z powłoką nieprzywierającą

Właściwości ścierne magicznej gąbki świetnie poradzą sobie z zaschniętym brudem na patelni czy garnku. Niestety, mogą jednocześnie uszkodzić powierzchnię teflonową lub inną powłokę nieprzywierającą, którą pokryta jest patelnia. Do mycia patelni lepiej użyć zwykłej kuchennej gąbki.

3. Drewniane i lakierowane powierzchnie

Czyszczenie niezabezpieczonych powierzchni drewnianych lub lakierowanych magiczną gąbką może przyczynić się to do ich uszkodzenia i powstawania głębokich rys.

4. Skóra i ekoskóra

Pocieranie magiczną gąbką o meble pokryte skórą lub ekoskórą (np. sofę czy fotel) może skutkować matowieniem i ścieraniem warstwy ochronnej.

Źródło: onet.pl