Jak wyczyścić patelnię? Domowe sposoby na przypaloną patelnię

2021-01-11 13:46

Każdemu zdarza się przypalić patelnię czy garnek. Przypalone naczynie nie oznacza, że musimy je wyrzucać. Jak wyczyścić patelnie bez szkodliwej chemii i mocnych detergentów? Oto sprawdzone domowe sposoby, które pomogą pozbyć się nieestetycznej spalenizny i przywrócić patelni dawny blask.

Jak czyścić patelnię
Autor: undrey / Getty images

Spis treści:

Jak wyczyścić przypaloną patelnię? Domowe sposoby

Czyszcząc patelnię, należy zachować maksimum ostrożności, zwłaszcza w przypadku delikatniejszych powłok (np. teflonu czy aluminium). Uszkodzona powłoka sprawi, że jedzenie będzie częściej i mocniej przywierać, a sama patelnia straci większość swoich właściwości i będzie nadawać się do wyrzucenia. Gdy nasza patelnia pokryta jest nieestetycznym osadem i spalenizną, warto uciec się do sprawdzonych domowych sposobów. Jak wyczyścić patelnię i przywrócić jej dawny blask? Wypróbuj:

1. Płyn do naczyń – jeśli podczas przygotowywania posiłku przypalimy patelnię, nie panikujmy. Świeże zabrudzenia zazwyczaj łatwo da się usunąć płynem do naczyń i wodą. Po posiłku zalejmy patelnię wodą i dodajmy płyn do naczyń. Po około 15 minutach, gdy patelnia ostygnie, a płyn do naczyń rozpuści tłuszcz, możemy przystąpić do czyszczenia. Najlepiej zrobić to gąbką kuchenną, a unikać szorstkich drucianych zmywaków, które mogą porysować powierzchnię patelni. Jak wyczyścić patelnię, jeśli resztki spalenizny nie chcą odejść od jej ścianek? W takiej sytuacji możemy pomóc sobie drewnianą szpatułką.

2. Sól i płyn do naczyń – z zabrudzeniami i osadem z tłuszczu doskonale poradzi sobie sól kuchenna; wystarczy napełnić patelnie wodą i wsypać 3-4 łyżeczki soli (woda musi być dobrze osolona), następnie zostawić na przynajmniej 12 godzin. Po upływie tego czasu wodę w patelni doprowadzić do wrzenia i gotować przez 10 minut. Następnie, gdy woda nieco przestygnie dodać płyn do naczyń i kuchennym zmywakiem wyczyścić patelnię. Pamiętajmy, by zmywak nie był zbyt ostry i nie porysował powierzchni patelni. Sól doskonale radzi sobie z powierzchniami ze stali nierdzewnej i pokrytych warstwą teflonową.

3. Soda oczyszczona i ocet – to duet do zadań specjalnych. Jak wyczyścić patelnię soda oczyszczoną i octem? Gdy mamy do czynienia z naprawdę uciążliwym osadem, wystarczy posypać zabrudzone miejsce sodą oczyszczoną (2 łyżki), zalać octem spirytusowym (pół szklanki) i wrzątkiem (1 szklanka). W wyniku reakcji powstanie piana, dlatego należy być ostrożnym, by przypadkiem odprysk nie wpadł nam do oka. Patelnię z pianą zostawić na 15-30 minut (dłużej, jeśli zabrudzenia są mocniejsze). Po upływie czasu wylewamy piane i czyścimy patelnię gąbką i płynem do naczyń. Innym sposobem jest wlanie w pierwszej kolejności octu do zabrudzonej patelni i dodanie wody. Po zagotowaniu należy zdjąć patelnie z ognia i dodać sodę oczyszczoną (powstanie piana), odstawić na kilka minut, a następnie przetrzeć gąbką. Mieszanka sody i octu doskonale sprawdzi się do czyszczenia patelni ze stali nierdzewnej i aluminiowej. Odradza się natomiast stosowania tej metody do czyszczenia patelni i garnków emaliowanych.

4. Soda oczyszczona i cytryna – posyp obficie sodą oczyszczoną przypalone lub zabrudzone miejsca i przetrzyj je za pomocą połówki cytryny, lekko ją ściskając, by uwolniła sok. Czynność wykonuj przez kilka minut, a następnie wyczyść patelnię ciepłą wodą i płynem do naczyń, używając do tego nieostrej gąbki kuchennej. I gotowe!

Sposób czyszczenia może różnic się ze względu na powłokę, z której wykonana jest patelnia. Niektóre materiały jak stal nierdzewna są odporne na zarysowania, ale inne jak np. ceramiczna, teflonowa i aluminiowa powłoka są dość delikatne i podczas ich czyszczenia należy zachować dużą ostrożność i nie używać ostrych gąbek czy zmywaków.

Jak wyczyścić patelnię ceramiczną?

Przypalona patelnia ceramiczna nie jest trudna w czyszczeniu, zwlaszcza gdy zabierzemy się do tego od razu. Należy jednak zachować maksimum ostrożności, by nie porysować ceramicznej powłoki. Do czyszczenia patelni ceramicznej może wystarczyć gorąca woda i płyn do naczyń. Wystarczy namoczyć patelnie w gorącej wodzie i płynie do naczyń przez godzinę i następnie przy pomocy miękkiej nieostrej gąbki, usunąć resztki przypalonego jedzenia. Można również wspomóc się mieszanką sody i octu.

Jak wyczyścić patelnię aluminiową?

Naczynia aluminiowe są lekkie i łatwe w czyszczeniu, należy jednak uważać, by ich nie zarysować. Dlatego do czyszczenia patelni aluminiowej możemy użyć płynu do naczyń, a gdy brud jest trudny do usunięcia sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby: sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy czy ocet.

Jak wyczyścić patelnię żeliwną?

Sposobem na przypaloną patelnię żeliwną może być namoczenie jej w roztworze wody i sody oczyszczonej. Czasem jednak wystarczy gorąca woda bez żadnych detergentów – brud powinien sam odejść od ścianek i dna patelni, możemy pomóc sobie drewnianą szpatułką.

Jak wyczyścić patelnię teflonową?

Ponieważ teflon ma bardzo dobre właściwości ślizgowe, żywność nie powinna do niego przywierać. Dlatego do czyszczenia patelni teflonowej zazwyczaj wystarczy ciepła woda i miękka gąbka. W trudniejszych zabrudzeniach można pomóc sobie delikatnym płynem do naczyń.

Jak wyczyścić patelnię granitową?

Podobnie jak w przypadku patelni teflonowych, do powierzchni granitowych rzadko przywierają resztki pożywienia. Patelnia granitowa jest prosta w czyszczeniu, zazwyczaj wystarcza woda i płyn do naczyń, a często sama woda.

Jak wyczyścić patelnię od spodu?

Często nie zwracamy uwagi na przypalony spód patelni, a szkoda, bo z czasem może stać się coraz trudniejszy do wyczyszczenia. Oto kilka sprawdzonych sposobów, jak wyczyścić patelnię od spodu:

1. Soda oczyszczona i woda utleniona – do niewielkiego naczynia lub miseczki należy wsypać około 6 łyżeczek sody oczyszczonej i wlać 1/4 szklanki wody utlenionej. Składniki zamieszać aż do uzyskania konsystencji pasty. Następnie pokryć nią dokładnie zabrudzony spód i zostawić na 20-30 minut. Po upływie czasu delikatnie zmyć pastę ciepłą wodą i nieostrą gąbką.

2. Kwasek cytrynowy i woda – 2 łyżeczki kwasku cytrynowego należy rozpuścić w szklance wody i doprowadzić do wrzenia. Wodę przelać do większego naczynia i w nim umieścić zabrudzona patelnie, tak, by spód był zanurzony w mieszance wody i kwasku. Zostawić na kilka godzin, a następnie przetrzeć spód patelni ściereczką lub nieostrą gąbką kuchenną.

3. Soda oczyszczona i ocet – zabrudzoną od spodu patelnię można również moczyć w roztworze wody, sody oczyszczonej i octu. Do większego naczynia należy wlać wrzątek i dodać pół szklanki octu oraz 3 łyżki sody oczyszczonej. Patelnia powinna moczyć się przez przynajmniej godzinę, warto w międzyczasie sprawdzić, jak piana radzi sobie z zabrudzeniem.

Czyszczenie syfonu w kabinie prysznicowej