Jak zrobić tabletki do zmywarki? Ekologiczne tabletki DIY – instrukcja krok po kroku

2022-02-22 16:26

Zmywarka pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale też wodę i energię potrzebną do jej podgrzania podczas zmywania ręcznego. A co z tabletkami, których używamy do automatycznego zmywania? Koszt jednej tabletki do zmywarki to ok. 50-70 groszy, łatwo więc obliczyć, ile pieniędzy przeznaczamy na nie w ciągu roku. Większość ma też niewiele wspólnego z ekologią. Mamy na to sposób: podpowiadamy, jak krok po kroku zrobić tabletki do zmywarki z kilku tanich i dostępnych składników.

Jak zrobić tabletki do zmywarki? Ekologiczne tabletki DIY – instrukcja krok po kroku
Autor: Helin Loik-Tomson/Getty Images Ekologiczne tabletki do zmywarki można zrobić samodzielnie z kilku tanich, dostępnych składników.

Spis treści

 1. Ekologiczne środki czystości – zrób to sam
 2. Z czego zrobić naturalne tabletki do zmywarki?
 3. Tabletki do zmywarki DIY – składniki
 4. Zrób to sam: tabletki do zmywarki. Instrukcja krok po kroku

Ekologiczne środki czystości – zrób to sam

Samodzielnie przygotowane środki czystości na bazie naturalnych, łatwo dostępnych i niedrogich składników mają dwie ogromne zalety. Przede wszystkim są ekologiczne – poszczególne składniki są biodegradowalne, nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko. Druga zaleta, to cena – produkty potrzebne do przygotowania naturalnych detergentów, takie jak soda oczyszczona, sól, ocet, kwasek cytrynowy kosztują kilka złotych, a mogą zastąpić chemiczne środki do zmywania, prania czy mycia rozmaitych powierzchni w domu. Warto więc poświęcić chwilę czasu na przygotowanie ekologicznych, naturalnych środków czystości.

Z czego zrobić naturalne tabletki do zmywarki?

Głównymi składnikami tabletek do zmywarki, które samodzielnie można zrobić w domu, są soda kalcynowana, kwasek cytrynowy i sól. Soda kalcynowana doskonale wybiela, usuwa trudne zabrudzenia i tłuszcz, a ponadto zmiękcza wodę. Kwasek cytrynowy ma silne właściwości czyszczące, wybielające, antybakteryjne i antygrzybiczne. Z kolei sól ma właściwości czyszczące, dezynfekujące, odkażające i antyseptyczne. Wymienione wyżej składniki kosztują po kilka złotych, są dostępne w stacjonarnych i internetowych sklepach spożywczych i drogeriach.

Naturalne tabletki do zmywarki
Autor: materiały prsaowe Pomoc Domowa Natural Jak zrobić tabletki do zmywarki? Wystarczy kilka naturalnych, niedrogich składników.

Tabletki do zmywarki DIY – składniki

Aby zrobić naturalne tabletki do zmywarki (ok. 30 szt.) potrzebne będą:

 • 210 g sody kalcynowanej
 • 70 g kwasku cytrynowego
 • 1/2 szklanki soli
 • 1/2 szklanki wody
 • średniej wielkości miska
 • foremki do lodu (najlepiej miękkie, silikonowe)
 • Szczelnie zamykany pojemnik lub słoik

Zrób to sam: tabletki do zmywarki. Instrukcja krok po kroku

Krok 1.

Do miski wsyp sodę kalcynowaną, kwasek cytrynowy i sól, dolej wodę, a następnie dokładnie wymieszaj, aż całość zacznie się pienić.

Krok 2.

Gotową masę przełóż do foremek na lód, dokładnie dociśnij.

Krok 3.

Masę w foremkach zostaw do wyschnięcia na kilka godzin, najlepiej na noc.

Krok 4.

Po wyschnięciu wyjmij gotowe kostki z foremki i przełóż do szczelnie zamykanego pojemnika lub słoika.

Tak przygotowane tabletki do zmywarki można przechowywać ok. dwóch miesięcy. Umyte za ich pomocą naczynia będą czyste i odkażone.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: