Jak wyczyścić sztućce srebrne, ze stali: domowe porady na czyszczenie sztućców

2022-03-24 17:23

Stalowe czy srebrne sztućce prezentują się doskonale, zwłaszcza w towarzystwie pięknej porcelanowej zastawy. Jak utrzymać je w dobrej kondycji lub - gdy są zabrudzone - przywrócić im dawny blask? Oto kilka domowych sposobów na czyszczenie sztućców ze srebra i stali.

Domowe sposoby czyszczenia srebrnych sztućców są dla tych, ktrórych denenerwuje zaśniedziałe, poczerniałe srebro. Najprostszy ze sposobów, aby srebrne i platerowane sztućce zachowały świeżość i blask, polega na owinięciu ich szczelnie folią spożywczą. Do pierwszego otulonego np. widelca, dokładamy drugi owijamy je razem, tak by szczelnie do siebie przylegały. To samo robimy z trzecim, czwartym itp. Jest to domowy, tani i skuteczny sposób na czyszczenie srebrnych sztućców.

Sprawdź też: jak używać sztućców przy stole - zasady savoir vivre >>>

Czyszczenie srebrnych sztućców: sól i folia aluminiowa

Istnieje wiele sposobów czyszczenia pociemniałego srebra. Można kupić gotowe preparaty do czyszczenia srebrnych przedmiotów w sklepach lub zastosować jeden z domowych sposobów na czyszczenie srebrnych sztućców. W galerii zdjęć pokazujemy jak wyczyścić srebrne sztućce używając soli kuchennej i folii aluminiowej. Instrukcja czyszczenia sztućców krok po kroku - obejrzyj zdjęcia.

Podczas przygotowań przyjęcia w domu trzeba zająć się odświeżaniem zastawy stołowej, którą „wyciągamy” na specjalne okazje, a taką są np. świąteczne spotkania. Potem, gdy przyjdzie „prawdziwa gorączka przygotowań” szkoda będzie na to czasu. Podpowiadamy jak wyczyścić sztućce domowymi sposobami.

Sztućce: czyszczenie domowe sposoby

Warto, zatem zrobić przegląd w szafkach czy szufladach, by się zorientować, w jakiej kondycji są, np. sztućce srebrne czy sztućce platerowane (powlekane warstwą srebra). Wiadomo, że często pokrywają się ciemnym nalotem, zwłaszcza te stare (po babci) - srebro robi się sczerniałe. 

Niestety, takich sztućców, czy zastawy stołowej nie należy wkładać nawet do najlepszej zmywarki, gdyż np. potrafi ona skutecznie zniszczyć warstwę srebra, oczywiście, jeżeli regularnie myje się je mechanicznie. Podpowiadamy jak postępować z różnego typu materiałami i jak czyścić sztućce, używając domowych sposobów.

Sprawdź też:

Sposób na czyszczenie sztućców ze srebra i platerowanych

Ściemniałe sztućce oraz naczynia stołowe ze srebra i platerowane można wyczyścić domowym sposobem – płaski garnek wyłożyć folią aluminiową (włącznie z bokami), włożyć do niego pociemniałe rzeczy i zalać mocną zimną solanką (woda wymieszana z dużą ilością soli), następnie postawić na kuchni (płycie grzejnej), doprowadzić do wrzenia i gotować ok. 10 min. Po tym czasie wyłączyć palnik (pole grzewcze), a po przestudzeniu wyjąć i wytrzeć sztućce do sucha.

Jak wyczyścić sztućce ze stali

Sztućce ze stali nierdzewnej – dla odświeżenia i ich idealnego wyczyszczenia dobrze jest włożyć na ok. 10 minut do gotujących się ziemniaków, a następnie wyjąć, opłukać i wypolerować miękką ściereczką. Tych ziemniaków nie musimy jeść, poświęćmy je i potraktujmy raczej, jako domowy środek czyszczący.

Blask sztućcom przywrócimy także skrapiając je octem i następnie dokładnie polerując, to częsty zabieg stosowany w restauracjach. Można też włożyć sztućce na kilka minut do szklanki z gorącą wodą i octem.

Jak czyścić zastawę stołową - szkło i kryształy oraz mosiądz

Stare kryształy oraz szkło odzyskają swoją świetność, jeżeli umyjemy je w zimnej wodzie (nie w zmywarce!) z dodatkiem płynu do naczyń, a następnie wypłuczemy również w zimnej wodzie z dodatkiem octu oraz soli kuchennej (proporcje to ok. szklanka octu oraz pół szklanki soli na 2 litry wody), potem naczynia trzeba osuszyć i wypolerować.

Natomiast przedmioty z mosiądzu doskonale czyści się sproszkowaną kredą wymieszaną z denaturatem.

Galeria zdjęć: sztućce, srebro, nakrycie stołu

Zastawa stołowa - podpowiadamy jak o nią dbać, by była ozdobą stołu.

Składanie serwetek - kieszonka na sztućce
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE