Jak sprzątać, gdy masz mało czasu? Jak nauczyć się sprzątać? 5 praktycznych porad

2023-11-13 13:01

Nie masz czasu na regularne sprzątanie mieszkania? Niezależnie jednak, od tego, jak zajęci jesteśmy, utrzymanie czystości jest ważne zarówno dla naszego zdrowia, jak i samopoczucia. Jak zatem sprzątać, kiedy nie mamy na to czasu? Przygotowaliśmy krótki poradnik, oto 5 wskazówek, dzięki którym sprzątanie przestanie być przykrą koniecznością.

Spis treści

  1. Jak zaplanować sprzątanie?
  2. W jakiej kolejności powinno się sprzątać?
  3. Nie odkładaj sprzątania "na później"
  4. Ogranicz nadmiar rzeczy
  5. Przydatne AGD
Trendy we wnętrzach – jesień 2023!

Jak zaplanować sprzątanie?

Przed rozpoczęciem sprzątania warto stworzyć plan pracy. Zastanów się, które obszary wymagają najpilniejszej uwagi. Jeśli dziennie możesz przeznaczyć na porządki 15 minut, zrób listę priorytetów i trzymaj się jej. Dzięki temu unikniesz chaosu i poczucia przytłoczenia nadmiarem zadań. Odhaczaj zadania na liście, w ten sposób zobaczysz, jak dużo już zrobiłaś. To zmotywuje Cię to dalszej pracy.

W jakiej kolejności powinno się sprzątać?

Wiele zadań można podzielić na te, które wymagają codziennej uwagi i te, które można wykonać rzadziej. Masz niewiele czasu? Skup się na tym, co przyniesie największy efekt. Lepiej na przykład odkurzyć mieszkanie, niż skupiać się na bardziej czasochłonnych czynnościach, jak zrobienie porządku w szufladach czy szafach. Tego typu czynności zostawmy na dzień większego sprzątania.

Nie odkładaj sprzątania "na później"

Jednym ze sposobów na zachowanie czystości bez poświęcania pół dnia na sprzątanie jest regularne porządkowanie. Jeśli codziennie poświęcimy po kilka minut na drobne zadania, takie jak zmywanie naczyń zaraz po posiłku czy odkładanie rzeczy na miejsce, to unikniemy gromadzenia się bałaganu. Regularność i dobre nawyki są kluczem do utrzymania czystości.

Ogranicz nadmiar rzeczy

Od czasu do czasu warto przejrzeć zgromadzone rzeczy i zastanowić się, które z nich są faktycznie niezbędne. Pozbycie się tych niepotrzebnych może skrócić czas poświęcony na utrzymanie porządku – w końcu im mniej przedmiotów, tym mniej elementów do sprzątania i organizowania.

Przydatne AGD

Przemyślany wybór sprzętów AGD może znacząco ułatwić sprzątanie i oszczędzić czas. Zamiast tradycyjnego odkurzacza, wybierz odkurzacz myjący, zaoszczędzisz czas na dodatkową czynność, jak mycie podłogi.  Bardzo przydatne są roboty sprzątające, ty odpoczywasz, on odkurza. 

Alternatywą dla tradycyjnego mopa jest mop ze spryskiwaczem, po który możesz sięgnąć w każdej chwili, bez potrzeby sięgania po wiadro z wodą.

Okna szybko umyjesz myjką elektryczną, zwaną odkurzaczem do okien. 15 minut pracy i po kłopocie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom sprzątanie staje się łatwiejsze i mniej czasochłonne, a bałagan utrzymany w ryzach.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE