Jak wyczyścić poczerniałe sztućce? Jak wyczyścić sztućce domowymi sposobami?

2023-11-14 11:32

Stalowe czy srebrne sztućce prezentują się doskonale, zwłaszcza w towarzystwie pięknej porcelanowej zastawy. Z czasem jednak tracą swój blask. Czym najlepiej czyścić sztućce? Oto domowe sposoby na czyszczenie sztućców ze srebra i stali.

Spis treści

 1. Jak wyczyścić sztućce domowym sposobem?
 2. Czyszczenie sztućców folią aluminiową
 3. Jak wyczyścić zaśniedziałe sztućce?
 4. Jak wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej?
 5. Jak czyścić zastawę stołową - szkło i kryształy oraz mosiądz

Jak wyczyścić sztućce domowym sposobem?

Srebrne lub platerowane sztućce pokrywają się ciemnym nalotem, zwłaszcza te stare. To normalne, warstwa srebra szybko się utlenia. Niestety, takich sztućców nie należy wkładać do zmywarki, gdyż potrafi ona skutecznie zniszczyć warstwę srebra. Także sztućce ze stali nierdzewnej potrzebują czasami odświeżenia. Na nie też mamy sposoby. Podpowiadamy jak postępować z różnego typu materiałami i jak czyścić sztućce, używając domowych sposobów.

Czyszczenie sztućców folią aluminiową

Istnieje kilka sposobów na czyszczenie sztućców folią aluminiową. Przedstawiamy trzy najpopularniejsze.

 • Ściemniałe sztućce oraz naczynia stołowe ze srebra i platerowane można wyczyścić domowym sposobem: płaski garnek wyłóż folią aluminiową (włącznie z bokami), włóż do niego pociemniałe rzeczy i zalej mocną zimną solanką (woda wymieszana z dużą ilością soli), następnie postaw na kuchni (płycie grzejnej), doprowadź do wrzenia i gotuj ok. 10 min. Po tym czasie wyłącz kuchenkę, a po przestudzeniu wyjmij i wytrzyj sztućce do sucha.
 • Do garnka z gotującą się wodą włóż sztućce i wrzuć kulkę z folii aluminiowej, dodaj pół łyżki sody oczyszczonej lub soli.
 • Drugi, bez użycia płyty kuchennej. W galerii zdjęć pokazujemy krok po kroku, jak wyczyścić poczerniałe sztućce, za pomocą soli i folii aluminiowej.

Jak wyczyścić zaśniedziałe sztućce?

 • Cytryna jest znana ze swoich właściwości rozjaśniających. Wyciśnij kilka kropli na sztućce i pocieraj szmatką. W ten sposób usuniesz nieestetyczne przebarwienia.
 • Możesz też wypróbować pastę do zębów, ma ona właściwości ścierne, uważaj tylko, by nie trzeć za mocno.
 • Soda z octem. Do miski z gorącą wodą, dodaj sodę i ocet (łyżka stołowa soli i octu na 1 litr wody). Zanurz sztuće na kilkanaście minut, potem przemyj wodą i dokładnie wytrzyj.
 • Mąka ziemniaczana. Niewielką ilość mąki zalej ciepłą wodą, mieszaj do uzyskania gęstej masy. Tak przygotowaną pastą wyczyść srebro. Potem oczywiście wypłucz, wysusz i wypoleruj.

Jak wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej?

Sztućce ze stali nierdzewnej – dla odświeżenia i ich idealnego wyczyszczenia dobrze jest włożyć na ok. 10 minut do gotujących się ziemniaków, a następnie wyjąć, opłukać i wypolerować miękką ściereczką. Tych ziemniaków nie musimy jeść, poświęćmy je i potraktujmy raczej, jako domowy środek czyszczący.

Blask sztućcom przywrócimy także skrapiając je octem i następnie dokładnie polerując, to częsty zabieg stosowany w restauracjach. Można też włożyć sztućce na kilka minut do szklanki z gorącą wodą i octem.

Jak czyścić zastawę stołową - szkło i kryształy oraz mosiądz

Stare kryształy oraz szkło odzyskają swoją świetność, jeżeli umyjemy je w zimnej wodzie (nie w zmywarce!) z dodatkiem płynu do naczyń, a następnie wypłuczemy również w zimnej wodzie z dodatkiem octu oraz soli kuchennej (proporcje to ok. szklanka octu oraz pół szklanki soli na 2 litry wody), potem naczynia trzeba osuszyć i wypolerować.

Natomiast przedmioty z mosiądzu doskonale czyści się sproszkowaną kredą wymieszaną z denaturatem.

Przeczytaj także, jak sprzątać, gdy masz mało czasu? Jak nauczyć się sprzątać? 5 praktycznych porad

Nasi Partnerzy polecają