Jak wyczyścić kaloryfer w środku? Dzięki temu trikowi zrobisz to błyskawicznie!

2024-05-28 18:35

Do sezonu grzewczego pozostało wiele czasu, ale o kondycję kaloryfera warto zadbać już teraz. Jak wyczyścić kaloryfer od środka? Wiemy, jak zrobić to szybko, sprawnie, ale i dokładnie!

Jak wyczyścić w środku kaloryfer?
Autor: Getty Images/m-gucci

Spis treści

  1. Po co czyścić grzejnik od środka?
  2. Jak wyczyścić w środku kaloryfer?

Po co czyścić grzejnik od środka?

Nie jest tajemnicą, że na kaloryferach chętnie i szybko osiada kurz. Dlatego, kiedy mamy zamiar włączyć ogrzewanie, warto najpierw dokładnie oczyścić kaloryfer z nagromadzonego kurzu i zanieczyszczeń.

Jeśli tego nie zrobimy, mikrocząsteczki brudu i kurzu, a także bakterie znajdujące się w zakamarkach brudnych kaloryferów zostaną podczas pracy urządzenia uniesione wraz z ciepłym powietrzem i trafią do naszych płuc.

Dlatego tak ważne jest, by grzejniki regularnie czyścić. Przynajmniej dwa razy w roku, a jeśli w domu mieszka alergik – najlepiej co miesiąc.

Jak wyczyścić w środku kaloryfer?

To, jak wyczyścić grzejnik zależy głównie od jego typu i budowy. Najłatwiejsze w czyszczeniu są oczywiście grzejniki o otwartej konstrukcji – takie modele z reguły wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, a w przypadku większych zabrudzeń – użyć delikatnego środka myjącego, np. płynu do mycia naczyń.

Z kolei modele panelowe będą wymagały zdjęcia kratki i osłonki – tylko w ten sposób dostaniemy się do wnętrza grzejnika i usuniemy nagromadzony w zakamarkach kurz oraz zabrudzenia.

Czyszczenie grzejnika najlepiej rozpocząć od odkurzenia, na przykład za pomocą odkurzacza. Do tego przydarzą się końcówki ze zwężającym się końcem lub szczotką.

Kurz nagromadzony na kaloryferze usuniemy również ściereczką z mikrofibry, a trudno dostępne zakamarki przy pomocy specjalnej szczotki do czyszczenia kaloryferów lub szczotki do czyszczenia butelek.

Więcej trudu może przysporzyć usuwanie zanieczyszczeń z wnętrza kaloryfera. Jest jednak kilka sposobów, które ułatwią czyszczenie grzejnika od środka.

Jednym z nich jest suszarka do włosów. By pozbyć się kurzu z wnętrza kaloryfera, wystarczy przyłożyć dyszę suszarki do kratki grzejnika i uruchomić ją tak, by wydmuchiwała powietrze na najwyższych obrotach. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie pod grzejnikiem wilgotnej szmatki, która wyłapie opadający z niego kurz.

Innym, jeszcze szybszym i skuteczniejszym sposobem jest trik z Instagrama, który podbija sieć. Wystarczy, że wymieszamy odrobinę proszku do prania z letnią (ale nie gorącą) wodą i miksturę przelejemy przez grzejnik. Pod kaloryferem koniecznie postawmy pojemnik lub miskę, do którego spłynie brudna woda.

Pamiętajmy też, by podczas czyszczenia grzejnik był wyłączony i chłodny. Prosty sposób na czyszczenie grzejnika od środka doskonale ilustruje poniższe wideo:

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...