Jak utrzymać porządek na biurku? Gadżety, które w tym pomogą

2020-06-27 9:44 Barbara Ruppel|Milena Tuzimek
Gadżety na biurko: jak mieć porządek na biurku?
Autor: Thinkstockphotos.com

Porządek na biurku zdecydowanie poprawia komfort pracy. Dobra organizacja przestrzeni na biurku pozwala oszczędzić czas i nerwy na szukanie działającego długopisu, czy ważnego dokumentu, który zaginął w stercie makulatury. Jak utrzymać porządek na biurku? Jakie gadżety nam w tym pomogą? O czym należy pamiętać organizując przestrzeń do pracy?

Jak utrzymać porządek na biurku?

Porządek na biurku łatwo jest osiągnąć, ale trudniej jest go utrzymać. Na szczęście dzięki kilku gadżetom i prostym zasadom możemy cieszyć się uporządkowanym, zachęcającym do pracy biurkiem. Pierwszym krokiem do czystego, dobrze zorganizowanego biurka jest usunięcie wszystkich rzeczy z blatu i szuflad, a następnie dokładne ich przejrzenie. W wielu z nas siedzi malutki chomik, który uwielbia gromadzić niepotrzebne rzeczy jak na przykład niedziałające długopisy, zaschnięte kleje, wypisane flamastry i markery, niepotrzebne notatki i ogólnie starą makulaturę. Pozbycie się tych rzeczy sprawi, że nie tylko nasze biurko wyda się bardziej przestronne i czyste, ale również pozwoli na zaoszczędzenie sobie przyszłej frustracji, gdy będziemy sięgać po kolejny niedziałający długopis czy marker. Dlaczego jeszcze warto zachować porządek na biurku?

Organizacja przestrzeni do pracy zakłada, że każda rzecz, każdy przedmiot ma swoje miejsce i jest zawsze na wyciągnięcie ręki. Przekłada się to na efektywną i wydajniejszą pracę. Kiedy przejrzymy wszystkie rzeczy, które mamy na biurku i w szufladach, dobrze jest je pogrupować – osobno kolorowe flamastry i zakreślacze, osobno długopisy, osobno spinacze i pinezki, osobno karteczki samoprzylepne itd., dzięki temu nie będziemy musieli szukać ich po wszystkich szufladach. Długopisy, flamastry, ołówki dobrze jest przechowywać w specjalnych pojemnikach, można je również włożyć do kuchennego kubka, ozdobnej puszki, słoika itd. Samoprzylepne karteczki warto jest trzymać pod ręką, zwłaszcza gdy często z nich korzystamy. Dobrym pomysłem jest umieszczenie ich w specjalnym małym pojemniku lub pudełeczku. Podobnie jak biurowe spinacze i pinezki (można je również schować w mini słoikach).

Organizacja przestrzeni na biurku. Przydatne gadżety

Porządek na biurku to nie tylko organizacja flamastrów i długopisów, ale również dokumentów. Dla wielu z nas biurko to miejsce pracy, dlatego często zasypane jest tonami rachunków, dokumentów i innej makulatury. Dokumenty warto segregować na bieżąco, a gadżetem, który może nam w tym pomóc są segregatory. Ponadto, pojemnik na dokumenty w formie półeczek lub szuflad jest dobrym pomysłem, który pozwoli na systematyczną organizację dokumentów, umów, rachunków, korespondencji. Ciekawym trikiem, który ułatwi bieżącą organizację dokumentów, jest zaopatrzenie się w pojemnik, do którego będziemy wkładać wszelkie notatki, listy, dokumenty, którymi musimy zająć się danego dnia. Dzięki temu niczego nie przeoczymy. Jeżeli częścią naszej pracy jest kolekcjonowanie i przeglądanie czasopism, warto rozważyć zakup pojemnika na magazyny, który pozwoli nam trzymać wszystkie numery w jednym miejscu, a przy okazji nie zajmie dużo przestrzeni na biurku lub półce.

Co jeszcze sprawdzi się w utrzymaniu porządku na biurku? Na biurku warto mieć kalendarz lub planner. Może okazać się pomocnym narzędziem w pracy, zwłaszcza gdy polega ona na planowaniu i trzymaniu się konkretnych dat i terminów. Dla osób, które muszą pamiętać o wielu rzeczach jednocześnie, przyda się tablica korkowa lub magnetyczna – przyczepiona notatka z numerem telefonu lub przypomnieniem o spotkaniu nie zginie w stosie dokumentów. Jedną z rzeczy, które jak nic innego potrafią zaburzyć porządek na biurku, są kable. Ładowarki, kable od komputera, zasilania itd., plączą się pod nogami, zajmują dużo przestrzeni na biurku i mogą wzmacniać poczucie nieporządku. Jeżeli nie używamy często danego kabla czy słuchawek, możemy schować je do szuflady lub pudełka. Jeśli jednak przez nasze biurko przebiega gruby wąż kabli różnego rodzaju, możemy poprowadzić go brzegiem biurka i spiąć dużym spinaczem do papieru lub specjalnym organizerem do kabli.

Utrzymać porządek na biurku wcale nie jest trudno. Jednak często popełniamy błąd i zaśmiecamy szuflady. Przedmioty, których nie używamy lub z których korzystamy bardzo rzadko, jak na przykład dziurkacz, zszywacz, gumka do mazania, taśma klejąca czy biurowe spinacze najlepiej przechowywać w szufladzie. By nie dopuścić do wymieszania się wszystkich rzeczy we wnętrzu szuflad, warto pomyśleć nad organizerami z przegródkami. Dzięki nim każdy przedmiot lub grupa przedmiotów będzie mieć swoje miejsce. Innym, dobrym pomysłem, który pozwoli zachować czystość na biurku, jest umieszczenie kosza na śmieci blisko stanowiska pracy. Wtedy wszystkie niepotrzebne notatki, papiery i puste koperty będziemy mogli od razu zutylizować, nie będą zaśmiecać blatu.

Jak urządzić domowe biuro? Oto nasze propozycje