Jak szybko złożyć prześcieradło? Składamy prześcieradła klasyczne i z gumką

2021-01-14 13:33 Barbara Ruppel
jak złożyć prześcieradło
Autor: Olga Nikiforova / Getty Images

Mogłoby się wydawać, że składanie prześcieradła z gumką jest zadaniem trudnym, nieprzyjemnym, a nawet niewykonalnym. Mamy na to sposób – dzięki kilku krokom, złożenie prześcieradła z gumką już nigdy nie sprawi ci kłopotów. Pokażemy ci również jak złożyć klasyczne prześcieradło techniką Marie Kondo, dzięki której zaoszczędzisz sporo miejsca w szafie!

Jak szybko złożyć prześcieradło?

By złożyć prześcieradło klasyczne, warto zastosować technikę Marie Kondo. Technika ta, oprócz wygodnego składania, pozwala zachować porządek w szafie i zyskać dodatkową przestrzeń.

Jak złożyć prześcieradło techniką KonMari? Po uprzednim wyprasowaniu i wygładzeniu prześcieradła, kładziemy je na łóżku lub na innej, twardej powierzchni, która ułatwi składanie. Następnie składamy prześcieradło na pół wzdłuż dłuższego boku. Powstały prostokąt składamy raz jeszcze na pół. Ostatnim krokiem jest podzielenie prześcieradła (wizualnie) na 3 części i złożenie go. Można również prześcieradło w ostatnim etapie zrolować.

Tak złożone prześcieradło klasyczne nie będzie się miąć. Aby zaoszczędzić miejsce w szafie, zgodnie z zaleceniami Marie Kondo, możemy poukładać prześcieradła pionowo obok siebie.

Jak złożyć prześcieradło z gumką? Składanie prześcieradła z gumką krok po kroku

Prześcieradła z gumką cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego – łatwo się je nakłada na materac i co ważniejsze: nie zwijają się ani nie ślizgają po łóżku. Wykonane z bawełny, jerseyu lub innego, elastycznego materiału, zapewniają komfort podczas snu i eliminują zagniecenia.

Niestety, mimo że użytkowanie prześcieradła z gumką jest wygodne, składanie go nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Możemy oczywiście zwinąć prześcieradło z gumką w mniej lub bardziej schludny rulon, lub prowizorycznie go poskładać, ale jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie i oszczędności miejsca, warto zrobić to właściwie…

Składanie prześcieradła z gumką krok po kroku:

1. Rozłóż prześcieradło na dużej powierzchni (np. na łóżku) gumkami do góry.

2. Maksymalnie rozciągnij i wygładź prześcieradło.

3. Złap za dwa rogi krótszego boku i złóż prześcieradło na pół (wzdłuż długiego boku).

4. Wsuń rogi krótszego boku pod odpowiadające im przeciwległe rogi. Ukryjesz w ten sposób lamówkę i dużo łatwiej będzie złożyć prześcieradło w kostkę. Teraz prześcieradło powinno bardziej przypominać regularny prostokąt.

5. Złap za rogi dłuższego boku utworzonego prostokąta (ale nie te wsunięte w siebie) i dobrze strzep prześcieradło. Końce z gumką powinny się teraz wygładzić i do siebie dopasować.

6. Wizualnie podziel długi bok prostokąta na pół. Trzymając prześcieradło w tym samym miejscu co podczas strzepywania, złóż zaokrąglone boki do środka (na połowie długości długiego boku prostokąta), najpierw lewy, później prawy.

7. Prześcieradło będzie przypominać niewielki pionowy prostokąt, który już łatwo złożysz w kostkę.

Jeśli chcesz zwinąć prześcieradło w rulon i tak przechowywać go w szafie bądź szufladzie, pomiń punk 7 i zamiast składać w kostkę, po prostu zwiń prześcieradło w rulon. Możesz także złożyć go 3-4 razy, by utworzyć mniejszy prostokąt (zaoszczędzisz dużo miejsca w szafie).

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021