Google Home – co warto wiedzieć o tej aplikacji do sterowania inteligentnym domem?

google home
Autor: Povozniuk / getty images

Przyszłość zawitała do naszych mieszkań. Sceny rodem z filmów science fiction realizują się na naszych oczach, a to za sprawą nowoczesnych technologii budujących system inteligentnych domów. Czy Google Home jest aplikacją udanie wpisującą się w ten trend?

Spis treści:

Aplikacja Google Home – cały dom w Twoim ręku

Wracasz do domu po całym dniu pracy i chcesz jak najszybciej się zrelaksować? Usiądź wygodnie w fotelu i zastanów się, co chcesz robić. Komendami głosowymi przyciemnij, zgaś lub zapal światła w pokoju, włącz ulubiony film lub muzykę, a w międzyczasie uruchom odkurzacz, który automatycznie posprząta Twój dom. Brzmi nieźle? Niestety tylko w teorii. Choć system Google Home oferuje podobne udogodnienia użytkownikom, to niestety na rynku polskim wciąż nie doczekaliśmy się głównego urządzenia do zarządzania inteligentnym domem.

Głośnik Google Home od lat jest dostępny na całym świecie i otwiera zupełnie nowe możliwości komfortowego użytkowania przestrzeni domowej. Wystarczy, że połączymy inteligentne urządzenia z aplikacją Google Home, a sterowanie nimi stanie się tak proste jak nigdy wcześniej. Rzucenie w eter komendy o zapaleniu światła przyniesie oczekiwany efekt – głośnik wychwyci i rozpozna nasz głos, a następnie wykona zlecone mu zadanie. Pod warunkiem, że będziemy mówić do niego po angielsku…

Głośnik Google Home po polsku?

Brak obsługi ojczystego języka przez głośnik Google Home dla wielu z nas jest barierą nie do przeskoczenia – nie każdy zna angielszczyznę w stopniu pozwalającym na komunikowanie jasnych poleceń.

Mimo to wiele osób decyduje się na zakup głośnika Google Home i porozumiewa się z nim w języku angielskim – jeśli w stopniu komunikatywnym posługujemy się angielskim, może to być dla nas jakieś rozwiązanie, choć w przypadku wypowiadania polskich nazw ulic czy innych haseł głośnik nie zawsze reaguje prawidłowo.

Czy należy spodziewać się polskiej wersji językowej w głośnikach Google Home? Zapewne tak, choć określenie perspektywy czasowej, w jakiej to nastąpi, w tym momencie jest zwyczajnie niemożliwe.

100-metrowy nowoczesny apartament w bieli

Aplikacja Google Home – możliwości z poziomu telefonu

Polscy użytkownicy na razie nie mogą liczyć na komfort związany z używaniem głośnika Google Home, ale dostęp do wszystkich funkcji aplikacji dają nam smartfony. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zgromadzić wszystkie inteligentne sprzęty w jednym miejscu w telefonie i korzystać z nich w tradycyjny sposób – poprzez wybieranie odpowiednich opcji na ekranie – lub nieco nowocześniejszy – z wykorzystaniem Asystenta Google.

Ten sposób sterowania inteligentnym domem z pewnością nie jest tak wygodny jak w przypadku używania głośnika Google Home, ale i tak pomaga znacząco usprawnić codzienne życie – w końcu z poziomu swojego telefonu mamy dostęp do wszystkich urządzeń podłączonych do domowej sieci Wi-Fi. Na jakie realne korzyści się to przekłada?

Najpożyteczniejsze funkcje Google Home

Które funkcje aplikacji Google Home warto włączyć do codziennego życia?

  • Obsługa telewizora – włączanie i wyłączanie, ale też wybieranie poszczególnych stacji telewizyjnych czy uruchamianie ulubionych seriali na serwisach streamingowych – wszystkie te czynności możemy wykonać poprzez wydawanie odpowiednich komend. Nawet jeśli mamy stary telewizor, tj. bez technologii Smart TV, wystarczy, że wyposażymy go w Chromecasta, a zyskamy dostęp do nowoczesnych funkcji Google Home.
  • Sterowanie światłem – połączenie systemu inteligentnych żarówek z aplikacją Google Home to strzał w dziesiątkę. Jednym poleceniem głosowym lub kliknięciem możemy wyłączyć lampy w całym domu – np. przed położeniem się spać lub przed wyjściem z domu.
  • Zabawa z muzyką – funkcja przydająca się na imprezach i na co dzień. Nie szukaj pilota, by zmienić piosenkę – powiedz Asystentowi Google w telefonie, by zrobił to za Ciebie.
  • Ustawienia termostatu – za pośrednictwem telefonu możesz zmienić temperaturę w swoim domu – całym lub tylko w niektórych pomieszczeniach.

To tylko kilka z naprawdę wielu możliwości, jakie daje rozbudowany system Google Home współpracujący z inteligentnymi sprzętami domowymi. Polscy użytkownicy mogą się jednak poczuć mocno niedowartościowani. Na korzystanie z pełni możliwości wciąż rozwijanych przez Google w kraju nad Wisłą musimy jeszcze trochę poczekać.

Zainspiruj się! Najpiękniejsze mieszkania - GALERIE ZDJĘĆ

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021