Domowy płyn do mycia szyb bez smug. Jak zrobić ekologiczny płyn do mycia okien?

2024-03-29 9:26

Czy sprzątanie bez użycia chemii jest możliwe? Oczywiście! Ekologiczne mycie okien - naturalne środki są równie skuteczne, a zdecydowanie zdrowsze niż naszpikowane chemikaliami gotowe produkty do sprzątania. Nie wierzysz, że istnieją domowe sposoby na umycie okien, dzięki którym na szklanych taflach w twoim domu nie pozostanie nawet jedna smuga?

Mycie okien
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ekologiczny płyn do mycia szyb
  2. Jak zrobić ekologiczny płyn do mycia szyb?
  3. Jak wybielać firanki? Wystarczy jedna tabletka!

Ekologiczny płyn do mycia szyb

Chcesz umyć okna w całkowicie ekologiczny i bezpieczny dla twojego zdrowia (a przy okazji tani!) sposób, ale nie wiesz, jak to zrobić? Skorzystaj z naszych domowych sposobów na ekologiczny płyn do mycia szklanych powierzchni! Wystarczy kilka podstawowych produktów, które na pewno znajdziesz w swojej kuchni, aby zrobić samodzielnie płyn do mycia okien.

Głównym składnikiem naszego naturalnego płynu do mycia okien jest ocet. Jego szczególne właściwości (zawartość kwasu octowego, niskie pH, całkowita biodegradowalność) sprawiają, że jest idealnym środkiem do ekologicznego sprzątania. Ocet działa dezynfekująco, rozpuszcza osady kamienne, rdzę i tłuszcze.

Sprawdź też:

Jak zrobić ekologiczny płyn do mycia szyb?

  • 2 szklanki octu spirytusowego
  • 2 szklanki ciepłej wody
  • 2 krople płynnej gliceryny

Aby zrobić ekologiczny płyn do mycia okien, potrzebujesz więc dwóch szklanek octu spirytusowego (dostępnego w każdym sklepie spożywczym) i tej samej ilości ciepłej wody. Wlej oba te płyny do pojemnika ze spryskiwaczem i porządnie wymieszaj. Do tej mieszanki możesz dodać jeszcze dwie szklanki bezbarwnego denaturatu lub dwie łyżki soku z cytryny, ale nie jest to konieczne.

Dobrym pomysłem jest dodanie do naszego płynu do mycia okien dwóch kropel gliceryny płynnej, która stworzy na oknach niewidzialną warstewkę zapobiegającą osadzaniu się na nich kurzu.

Jeśli przeszkadza ci charakterystyczny zapach octu, który jest głównym składnikiem płynu do mycia okien, możesz samodzielnie przygotować ocet aromatyzowany. Wystarczy zalać nim obierki lub wytłoczyny po cytrusach, płatki róż czy innych kwiatów, igły sosnowe albo dowolnego rodzaju zioła i zostawić na dwa tygodnie. Po tym czasie ocet straci swój nieprzyjemny zapach, nabierając przy tym aromatu wybranego przez ciebie składnika.

Zainteresuje Cię też:

Jak wybielać firanki? Wystarczy jedna tabletka!