Domowe sposoby na wyczyszczenie grilla. Tanio i bez szkodliwej chemii

2023-05-02 13:07

Czyszczenie grilla węglowego nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Niestety, im dłużej to odkładamy, tym trudniej będzie nam pozbyć się przypaleń i resztek jedzenia z rusztu. Na szczęście istnieją proste sposoby na czyszczenie grilla i to bez użycia szkodliwej chemii.

grill
Autor: getty images

Dobra szczotka to podstawa

Brudny grill węglowy możemy wyczyścić w prosty sposób, dzięki specjalnym szczotkom. Warto zainwestować m.in. w szczotkę do czyszczenia gorących rusztów wyposażoną we włosie ze stali szlachetnej. Do czyszczenia rozgrzanych powierzchni grilla idealnie nadają się także lodowe szczotki.

Jeśli planujemy czyścić grilla „na zimno”, świetnie sprawdzą się szczotki z nylonowym włosiem – są sztywniejsze i grubsze niż te ze stali szlachetnej i równie dobrze radzą sobie z uciążliwymi przypaleniami i resztkami jedzenia.

Jeśli chcemy mieć pewność, że szczotka poradzi sobie z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami z powierzchni grilla, wybierzmy modele wyposażone w solidny skrobak.

Oprócz samego materiału, warto zastanowić się, jaki rozmiar szczotki będzie nam najbardziej odpowiadał. Zwolennicy szczotek z dużymi główkami cenią w nich to, że mogą szybciej wyczyścić większe powierzchnie.

Natomiast osoby, które preferują mniejsze szczotki twierdzą, że są one lepsze, bo pozwalają na dotarcie do wszystkich zakamarków grilla.

Oprócz szczotek, biorąc się za czyszczenie grilla węglowego, warto zaopatrzyć się w ręcznik papierowy, ściereczkę z mikrofibry i gąbkę do mycia naczyń.

szczotka do grilla
Autor: getty images

Domowe sposoby na czyszczenie grilla

Czyszczenie grilla najlepiej rozpocząć od użycia wyżej wspomnianej szczotki. Jeśli jednak nie mamy jej pod ręką, nic nie szkodzi, jeden z poniższych sposobów na pewno pomoże.

Pamiętajmy, by dla bezpieczeństwa poczekać z czyszczeniem grilla aż ostygnie. Na początek warto usunąć z powierzchni grilla wszystkie resztki jedzenia i tłuszcz.

1. Soda oczyszczona

Dobrym sposobem na czyszczenie rusztu jest potraktowanie przypaleń i zabrudzeń pastą z wody i sody oczyszczonej. By ją przygotować, wystarczy zmieszać wodę z sodą w takiej proporcji, by powstała gęsta pasta.

Papką pokrywamy dokładnie zabrudzone powierzchnie i czekamy 30 minut, a następnie przy pomocy wilgotnej gąbki lub szczotki usuwamy zabrudzenia. Na koniec opłukujemy ruszt i wycieramy ręcznikiem papierowym.

2. Ocet + cytryna

Niewiele zabrudzeń jest w stanie oprzeć się sile roztworu octu z wodą. By przygotować ten domowy środek czyszczący, wystarczy zmieszać ocet z wodą w proporcji 2:1.

Następnie moczymy w roztworze gąbkę i przecieramy nią dokładnie zabrudzone powierzchnie grilla.

Dobrym pomysłem będzie dodatkowo przetarcie rusztu połówką cytryny, która nie tylko zniweluje zapach octu, ale również rozpuści tłuszcz i usunie zabrudzenia.

3. Sól

Sól kuchenna to kolejny produkt kuchenny, który sprawdza się w czyszczeniu uciążliwych plam i zabrudzeń. W przypadku zaschniętego tłuszczu i przypaleń na ruszcie, sól będzie dla nas idealnym sprzymierzeńcem.

By wyczyścić ruszt grilla, połóżmy go na blasze piekarnika i obficie posypmy solą. Następnie włóżmy ruszt z blachą do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika i odczekajmy kilka minut aż sól zacznie brązowieć.

Po wyjęciu ostrożnie (uwaga, gorące!) pozbywamy się zabrudzeń przy pomocy szczotki do grilla. I gotowe!

Źródło: regiodom.pl