Domowe sposoby: jak mieć zawsze czyste mieszkanie?

2015-04-16 13:13

Jak mieć zawsze czyste mieszkanie? Co zrobić, by nie spędzać całego weekendu na wielogodzinnym sprzątaniu, a sezonowe porządki nie przerażały nas ogromem zadań? Mamy na to sposób! Poznaj kilka drobnych nawyków, po wprowadzeniu których Twoje mieszkanie zawsze będzie czyste, schludne i gotowe na podjęcie nawet niezapowiedzianych gości!

Domowe sposoby: jak mieć zawsze czyste mieszkanie?
Autor: Thinkstockphotos.com

Przerażają Cię domowe porządki? Masz czasem wrażenie, że tylko sprzątasz i sprzątasz, a efektów praktycznie nie widać? A może krępuje Cię wizja niezapowiedzianych gości, którzy mogą Cię zastać w totalnym nieporządku? Rozwiązanie wszystkich tych problemów leży w bardzo prostym schemacie. Wystarczy wprowadzić kilka drobnych nawyków do codziennego rozkładu dnia, które znacznie nie obciążą nas w codziennym wykonywaniu domowych obowiązków, a zdecydowanie ułatwią zachowanie stałego porządku na co dzień. Co więcej - przyspieszą przeprowadzanie porządków sezonowych (związanych ze zmianą pór roku) i sprawią, że przerażająca wizja "wielkich porządków" przestanie być naszym koszmarem.

Jak mieć zawsze czyste mieszkanie: wprowadzamy dobre nawyki!

Aby nasze mieszkanie było zawsze bardziej czyste jak zaniedbane, wystarczy do codziennego grafiku dodać kilka drobnych nawyków, które zdecydowanie zmniejszą w ogólnym rozrachunku skalę domowych porządków. Rozbijając "wielkie sprzątanie" na drobne zadania w podziale dziennym, tygodniowym, comiesięcznym i sezonowym sprawimy, że sprzątanie mieszkania z udręki zmieni się w niezauważalne, drobne działania. Brud nie będzie miał szans się zadomowić, stąd i sama czynność czyszczenia sprzętów nie będzie uporczywa, a jedynie kosmetyczna (parafrazując powiedzenie, że "lepiej zapobiegać jak leczyć", w przypadku sprzątania - lepiej utrzymywać porządek, niż go wskrzeszać ze zgliszczy). Jak podzielić prace porządkowe, by nasze mieszkanie było stale utrzymane w ładzie i porządku?

Raz dziennie:

- przetrzyj blaty: kuchenny i stołowy
- przetrzyj zlew (po skończonych pracach)
- zamieć schody
- wynieś śmieci


Raz na tydzień:

- przetrzyj urządzenia i sprzęty AGD
- wyszoruj umywalkę, toaletę, wannę i prysznic
- umyj lustra
- zetrzyj kurz z mebli
- zmień pościel
- odkurz dywany, chodniki i elementy tapicerowane
- umyj podłogi mopem


Raz na miesiąc:

- umyj wnętrze mikrofalówki i piekarnika
- umyj szafki kuchenne (aby tłuszcz nie miał szans trwale osadzić się na meblach) i łazienkowe (z osadu z mydła)
- zaktualizuj wnętrze domowej apteczki (wyrzuć stare leki, zrób porządek w zawartości apteczki)
- umyj okap i odkurz kratki wentylacyjne
- zdezynfekuj kubły na śmieci


Raz na sezon:

- przejrzyj i posprzątaj spiżarnię z przeterminowanych lub zepsutych produktów
- wywietrz pokoje, wypierz firany i zasłony
- wytrzep poduszki i koce
- posegreguj rzeczy w szafie na te do wyczyszczenia / oddania / naprawy
- wywietrz kołdry i poduszki
- umyj okna
- wyczyść kominek

Stosując się do takiego podziału prac możesz być pewien, że domowe porządki już nigdy Cię nie przytłoczą, a weekendy upłyną Ci na o wiele przyjemniejszych czynnościach jak bieganie po domu z mopem. Dobra organizacja pracy to klucz do czystego mieszkania i satysfakcjonującego w nim przebywania!

Domowe sposoby: jak mieć zawsze czyste mieszkanie?
Autor: Thinkstockphotos.com
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE