Czy możesz myć auto przed domem? Jeśli masz gruby portfel, śmiało

2023-04-17 10:21

Dni stają się coraz cieplejsze, a pogoda sprzyja wiosennym porządkom, również tym dotyczącym naszego pojazdu. Przy słonecznym weekendzie aż chce się sięgnąć po węża i umyć auto. Ludzie są jednak coraz bardziej świadomi i wiedzą, że to grozi mandatem!

Mycia auta
Autor: Getty Images/Likica83

Gdzie w Polsce można umyć auto?

Zgodnie z obowiązującym prawem samochody można myć w miejscach, które są do tego przeznaczone. Parking przed blokiem czy przydomowy ogródek do nich nie należą. Od tej reguły istnieje jednak mały wyjątek.

Możesz umyć auto w ogródku przed własnym domem, jeśli odpowiednio go do tego przystosujesz. Co to znaczy? Detergenty i używane przez ciebie kosmetyki do mycia samochodu nie mogą zagrażać środowisku.

Auto więc możesz umyć, jeśli podłoże jest nieprzepuszczalne, a wszystkie nieczystości wpadną do zbiorników bezodpływowych po przejściu przez osadnik lub kanalizacji. Niedopuszczalne jest, aby ścieki wpadały do zbiorników wodnych albo wsiąkały bezpośrednio w ziemię.

Jeśli nie spełniasz tych warunków, auto możesz myć tylko i wyłącznie w miejscach do tego przystosowanych, czyli np. na myjniach. Nie stosując się do tego przepisu, możesz otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł.

Mycie auta na myjni
Autor: Getty Images/VYCHEGZHANINA

Co mówią przepisy?

Zakaz mycia aut na własnych posesjach został opisany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2005 r. nr 236, poz. 2008). 

Artykuł 4. ustawy stanowi:

  1. Rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, zwany dalej „regulaminem”; regulamin jest aktem prawa miejscowego.
  2. Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące:

1) wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości obejmujących: (…)c) mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi.

Czy na własnej posesji można umyć auto samą wodą?

Przepisy nie zakazują mycia, a właściwie opłukania samochodu samą wodą, a więc jest to dopuszczalne. W ten sposób pozbędziesz się pyłu i błota, ale auto nie będzie idealnie czyste, bo nie możesz stosować żadnej chemii, nawet tej biodegradowalnej, jeśli nie wpada ona do kanalizacji lub zamkniętego zbiornika. 

Przeczytaj również:

Źródło: motofakty.pl

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE