Chcesz mniej płacić za prąd? Wystarczy, że będziesz korzystać ze sprzętów w tych godzinach

2022-11-28 16:06

Polacy szukają oszczędności gdzie się tylko da! W górę poszło praktycznie wszystko, łącznie z prądem i gazem. Okazuje się, że jeśli chodzi o prąd, możemy nieco zaoszczędzić, jeśli pewne czynności będziemy wykonywać o określonych porach. Jak to możliwe? Wszystko zależy od taryfy!

Pralka i suszarka
Autor: Getty Images/Choreograph

Energia elektryczna w Polsce, w zależności do regionu, jest dostarczana m.in. przez Eneę, Tauron, PGE, Energę czy Innogy. Każda z tych firm oferuje różne taryfy. Przed wyborem konkretnej, warto dokładnie wczytać się w cennik, ale również porozmawiać z konsultantem, który odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni wszelkie wątpliwości. Jak zmniejszyć rachunki za energię? Przede wszystkim sprawdź swoją taryfę!

Tauron - taryfa G11, takie same ceny bez względu na porę

Portal dziennikpolski24.pl przeanalizował podstawowe taryfy Tauronu. Wynika z nich, że Ci, którzy zdecydowali się na taryfę G11 niezależnie od godziny płacą jednakową stawkę za prąd. Im jest wszystko jedno, o której gotują, prasują czy piorą, ponieważ zawsze zapłacą tyle samo.

Odkurzacz bezprzewodowy
Autor: Getty Images/eternalcreative

Tauron - taryfa G12, taniej w nocy i przez kilka godzin w dzień

Warto wczytać się w swoją umowę, ponieważ w zależności od regionu Polski, godziny, kiedy prąd jest tańszy, mogą nieznacznie się różnić. 

Zwykle niższe ceny prądu obowiązują:

  • między od 13.00 do 15.00
  • w nocy, od 22.00 do 6.00

Dzięki temu możesz zaplanować sobie rożne czynności tak, aby mniej zapłacić. W nocy włącz np. zmywarkę, pralkę i suszarkę. Natomiast w dzień, o ile jesteś wtedy w domu, dobrze ten czas przeznaczyć np. na gotowanie czy sprzątanie z wykorzystaniem elektronicznych sprzętów. 

Pamiętaj, że na niektórych nowszych sprzętach możesz zaplanować ich pracę również przez telefon. Zaprogramuj pralkę, suszarkę, klimatyzację, odkurzacz czy zmywarkę na konkretną godzinę.

Zmywarka, wyjmowanie naczyń ze zmywarki
Autor: Getty Images/PIKSEL

Tauron - taryfa G12w, dodatkowo taniej w weekendy

Ta taryfa różni się tym od poprzedniej, że dodatkowo niższa taryfa za prąd obowiązuje w weekendy i święta. Wszystkie prace, których nie chcesz lub nie możesz wykonywać w tygodniu w godzinach tańszej taryfy, zaplanuj właśnie na weekend, chociażby prasowanie, koszenie trawy, sprzątanie samochodu itp.

Tauron - taryfa G13, wszystko zależy od pory roku

W tej taryfie taniej jest  od 1 kwietnia do 30 września:

  • od poniedziałku do piątku 13.00 – 19.00
  • od poniedziałku do piątku 22.00 – 7.00
  • w weekendy
  • w dni ustawowo wolne od pracy

oraz od 1 października do 31 marca:

  • od poniedziałku do piątku 13.00 – 16.00
  • od poniedziałku do piątku 21.00 – 7.00 
  • w weekendy
  • w dni ustawowo wolne od pracy

Mając taką wiedzę, jesteś w stanie sporo zaoszczędzić, o ile tylko będziesz planować zużycie energii. Jeśli masz problem z zapamiętaniem, w jakich porach jest taniej, zawieś sobie na lodówce rozpiskę. 

Przeczytaj również:

Źródło: dziennikpolski24.pl
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE