Białe meble wymagają specjalnego traktowania. Oto, jak je prawidłowo czyścić

2023-06-09 14:27

Białe meble pasują praktycznie do każdego wnętrza, niezależnie do stylu. Niestety, na białych powierzchniach dużo łatwiej widoczne są wszystkie niedoskonałości oraz zabrudzenia. Sprawdzamy, jak czyścić różne rodzaje białych mebli.

białe meble
Autor: getty images

Czyszczenie białych mebli – o czym należy pamiętać

Na białych meblach, niezależnie czy są matowe, czy lakierowane bardzo łatwo dostrzegalne są wszystkie plamy, zabrudzenia i zacieki. Kurz również. Dlatego tak ważne jest, by regularnie przecierać białe meble – i robić to zawsze przed czyszczeniem ich na mokro.

Kurz i osad można usunąć z powierzchni białych mebli np. przy pomocy ściereczki z mikrofibry – delikatny materiał nie uszkodzi lakierowanych powierzchni i jednocześnie bez trudu zbierze cały kurz.

Jak wyczyścić białe meble?

Gdy już przetrzemy meble czas przystąpić do ich czyszczenia „na mokro”. Dużą popularnością cieszą się domowe środki czyszczące na bazie octu i sody oczyszczonej – niestety nie sprawdzą się one przy wszystkich meblach. Podobnie jak środki na bazie alkoholu czy acetonu.

Dużo bezpieczniejsze będą specjalistyczne środki dedykowane konkretnym powierzchniom. Z powodzeniem białe meble możemy przemyć również wodą z delikatnym płynem do naczyń lub bezalkoholowym płynem do szyb.

1. Meble lakierowane

Lakierowane meble łatwo możemy uszkodzić, jeśli regularnie będziemy przemywać je środkami na bazie alkoholu, acetonu lub amoniaku.

Ponadto, białe meble z połyskiem zaleca się przemywać gąbką kuchenną lub wilgotną ściereczką z mikrofibry – nigdy ostrymi szczotkami lub szorstkimi gąbkami.

Jeśli chodzi o wspomniane roztwory na bazie octu i sody, ich również nie stosuje się do czyszczenia mebli lakierowanych, ponieważ mogą uszkodzić błyszczącą powierzchnię mebla.

2. Meble matowe

Meble matowe z reguły można przemywać domowymi środkami z dodatkiem octu lub sody oczyszczonej, choć równie popularnym środkiem jest mieszanka ciepłej wody i płynu do naczyń. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z meblami kuchennymi pokrytymi tłuszczem.

Płyn do naczyń doskonale rozpuszcza tłuste osady i jest bezpieczny dla większości meblowych nawierzchni. Doskonale usuwa też odciski palców i nie pozostawia smug.

3. Meble z okleiny

Czyszcząc meble z okleiny musimy pamiętać, by nie używać zbyt dużych ilości wody, ponieważ może ona rozwarstwić okleinę. Podobnie jest ze środkami na bazie octu i sody, które mogą uszkodzić delikatną powierzchnię mebla.

W sklepach znajdziemy specjalistyczne mleczka dedykowane meblom okleinowym, ale równie dobrze poradzi sobie wilgotna (dobrze odciśnięta!) ściereczka z mikrofibry.

Jeśli mierzymy się z tłustymi plamami, można białe meble okleinowe przetrzeć gąbką lub ściereczką zamoczoną w wodzie z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń.

Źródło: regiodom.pl

Jak odnowić meble drewniane? Przegląd technik