7. grudnia. Rozprawiamy się z kurzem w trudno dostępnych miejscach!

2015-12-07 9:54

Początek grudnia to czas intensywnych porządków domowych. Należy do nich także wycieranie kurzu z trudno dostępnych miejsc, na górze szaf, z książek oraz pod łóżkami i sofami. To już jedna z ostatnich takich czynności, po przeglądzie szafek kuchennych, myciu okien, praniu zasłon i firanek i czyszczeniu dywanów. To już ostatnie takie sprzątanie, teraz będzie łatwiej i przyjemniej. Nie zapomnijmy o obiecanej pomocy domowników!

Spis treści

  1. Domowe porządki: odkurzamy książki w bibliotece
  2. Czytaj też: mieszkanie z książkami
  3. Domowe porządki: wycieramy kurze z góry szaf, bibliotek i szafek kuchennych
  4. Domowe porządki: usuwamy kurz spod szaf, sof i łóżek
  5. Czytaj też: odkurzacz centralny. Wady i zalety

Akcja sprzątanie przed Bożym Narodzeniem obejmuje także wycieranie kurzu z miejsc trudnodostępnych. A są to książki w otwartych i zamkniętych bibliotekach, górne półki regałów, wolnostojących szaf i szafek kuchennych oraz podłoga pod sofami i łóżkami (możemy to zrobić przy okazji czyszczenia dywanów). Przy tych porządkach domowych bezwzględnie powinniśmy korzystać z pomocy domowników – skoro zadeklarowali się, że nam pomogą.

Domowe porządki: odkurzamy książki w bibliotece

Ci, którzy lubią czytać książki i namiętnie je kolekcjonują wiedzą, że książki mają swoje drugie oblicze. Książki bowiem uwielbiają gromadzić na sobie kurz. Mnóstwo kurzu. Zazwyczaj przy okazji regularnego sprzątania wycieramy kurz z książek, do których mamy dostęp i dosyć powierzchownie. Jednak święta w domu są momentem kiedy powinniśmy rozprawić się i z tym problemem. Nie ma na co czekać im szybciej zaczniemy, tym szybciej skończymy. Zaopatrzmy się ochronne, najlepiej jednorazowe rękawiczki, odkurzacz i bardzo delikatnie wilgotną ściereczkę. Wycieranie kurzu z książek jest niestety bardzo żmudną czynnością ponieważ musimy wziąć każdą książkę osobno wytrzeć, szczególnie z góry, czyli z miejsca, które jest najbardziej narażone na kurzenie się. Boki książek są na szczęście znacznie mniej zakurzone, jednak też trzeba je wytrzeć. Nie zapomnijmy o wytarciu półek.

Czytaj też: mieszkanie z książkami

Domowe porządki: wycieramy kurze z góry szaf, bibliotek i szafek kuchennych

Porządki domowe przed Bożym Narodzeniem obejmują także  wycieranie kurzu z góry szaf, bibliotek, regałów i szafek kuchennych. Mimo, że pomiędzy sufitem, a szczytem szafy jest tak niewiele miejsca kurz uwielbia się tam gromadzić. Wiadomo, że podczas regularnego sprzątania nikt nie chodzi co tydzień z drabiną i nie wyciera tam kurzu. Teraz jest dobra okazja żeby to zrobić. I znowu zaopatrzmy się w jednorazowe rękawiczki ochronne oraz wilgotną i suchą ściereczkę. Łatwiej będzie – unikniemy ciągłego schodzenia  z drabiny - jeśli użyjemy gotowych wilgotnych ściereczek. Dobrym sposobem ułatwiającym wycieranie kurzu z szafek kuchennych, zwłaszcza w kuchniach z kuchenkami gazowymi, jeśli do górnych półek przykleimy, na przykład taśmą malarską stare gazety lub papiery do pakowania. Wówczas kurz osiada na nich. Jedyne co musimy zrobić to delikatnie pozdejmować papiery, poskładać i wyrzucić. Dobrze jest je przykleić (taśma malarska bardzo łatwo odchodzi nie zostawiając  śladów i jest tania) – nie będą spadały podczas przeciągu. Stary sposób naszych babć, a działa znakomicie.

Domowe porządki: usuwamy kurz spod szaf, sof i łóżek

Kurz również lubi się gromadzić pod wielkimi i ciężkimi meblami. Szczególnie pod sofami i łóżkami, które często są bardzo ciężkie, dlatego rzadko je przestawiamy. Sofę i łóżko ze skrzynią na pościel musimy niestety przesunąć żeby dotrzeć do podłogi, odkurzenia jej i wytarcia wilgotnym mopem. Z łóżkiem zabudowanym, ale bez skrzyni jest łatwiej – wystarczy podczas zmiany pościeli wyjąć materac i drewniany stelaż – wówczas odkurzenie podłogi nie będzie trudne.

Czytaj też: odkurzacz centralny. Wady i zalety