13. grudnia. Porządki w sypialni. Zmieniamy pościel, pierzemy poduszki, odkurzamy materace

2015-12-13 1:01 Monika Czerwińska-Konarska
Łóżko przygotowane na święta
Autor: Thinkstockphotos.com Czysta i pachnąca pościel, odświeżone materace, poduszki i kołdry, sprawią, że chętnie spedzimy więcej czasu na leniuchowaniu w łóżku.

Boże Narodzenie oznacza także niezbędne porządki domowe. Nadszedł czas na sypialnię. Oprócz regularnej zmiany pościeli warto także odświeżyć materace, poduszki, kołdry, dywaniki i podłogę pod łóżkiem. Zobaczcie jak to szybko zrobić.

Porządki domowe przed Bożym Narodzeniem dotarły także do sypialni. Oprócz regularnej zmiany pościeli warto także zadbać o odświeżenie materaca,  poduszek i kołdry. Jeśli na co dzień stosujemy specjalne ochraniacze sprawa jest prosta i szybka. Jeśli nie, warto korzystając z przedświątecznego zamieszania zrobić i to. Podczas świąt nie musimy się nigdzie spieszyć, nareszcie możemy odespać zaległości, miło wiec będzie w czystym i pachnącym łóżku.

Czytaj też: wielka waga lekkiej pościeli

Porządki domowe: zmieniamy pościel

Do porządków domowych przed świętami należy także zmiana pościeli. Nie jest to dolegliwa czynność, wykonujemy ja raczej regularnie. Ale teraz przed świętami, wtedy kiedy cały dom jest odświętny również łóżko i pościel powinny był wyjątkowo czyściutkie i pachnące. Warto wtedy uprać pościel, nawet jeśli nie robimy tego zazwyczaj, w płynie zmiękczający, Pościel będzie pięknie pachniała i łatwiej będzie ją prasować. Jest to kompletnie w opozycji do tego co robiły nasze babcie, które jeszcze krochmaliły na sztywno pościel. Ten zwyczaj raczej odszedł już do lamusa. Jeśli posiadamy łóżko tapicerowane tkaniną, nie zapomnijmy i jej odkurzyć. Przy pomocy odkurzacza lub lekko wilgotnej ściereczki.

Zobacz też: jakie łóżko wybrać?

 

Zmiana pościeli
Autor: Thinkstockphotos.com Regularna zmiana pościeli i wymiana ochraniaczy nie są czynnościami trudnymi i czasochłonnymi. Warto, raz na jakiś czas, poświecić im więcej uwagi.

Porządki domowe: czyścimy materace i ochraniacze, pierzemy poduszki

Dobrym zwyczajem jest zabezpieczanie materacy specjalnymi bawełnianymi ochraniaczami, które można prać przy każdej zmianie pościeli. Szybko wysychają, nie trzeba ich prasować. Dzięki ochraniaczom materac jest zabezpieczony przed zabrudzeniami i wszechobecnymi roztoczami. Stosując na co dzień ochraniacz – jeśli oczywiście nie dotyczy nas alergia na roztocza - teraz wystarczy tylko dokładnie odkładnie odkurzyć materac i porządnie przewietrzyć – najlepiej to robić podczas mrozu, może się uda? Dobrze tez jest uprać poduszki. Syntetyczne można prac w pralce, dobrze odwirowane bardzo szybko wysychają, puchowe lub z pierza czasem można prac w pralce, czasem trzeba oddać do pralni (informacje znajdziemy na metce). Dobrze tez jest stosować ochraniacze na poduszki, łatwo je prac zmieniając pościel – oszczędzimy poduszki. Wyczyśćmy tez gruntownie dywaniki przy łóżku. Zmiana pościeli i czyszczenie materacy  jest dobrym momentem na  odkurzenie podłogi pod łóżkiem, które trudno przesuwać. Po wyjęciu materaca i stelaża mamy wygodny dostęp do podłogi. Tak odkurzona i wyczyszczona sypialnia będzie miłym miejscem relaksu podczas świąt, kiedy możemy pozwolić sobie na dłuższe przyjemne spanie.