1. grudnia - porządki świąteczne na Boże Narodzenie. Sprzątamy w szafkach, przeglądamy zapasy i zastawę

2015-12-01 2:00

Porządki świąteczne na Boże Narodzenie nie należą do najprzyjemniejszej części przygotowań i warto je zacząć długo przed świętami. Porządki w spiżarni i przegląd zastawy stołowej zrobiony na początku grudnia na pewno zaoszczędzi nam mnóstwo czasu tuż przed Bożym Narodzeniem.

Spis treści

  1. Porządki świąteczne: sprawdzamy zapasy i sprzątamy w szafkach
  2. Więcej: jak wyczyścić kryształowy żyrandol
  3. Czytaj też: jak czyscić kryształy
  4. Porządki przedświąteczne: przeglądamy zastawę stołową
  5. Zobacz: wybieramy zastawę na stół wigilijny

Boże Narodzenie zaczynamy kolacją wigilijną. Bycie gospodarzem podczas Wigilii przysparza zazwyczaj dużo pracy. I tej w kuchni – to jedyne święto w roku kiedy na stole powinno znaleźć się kilkanaście tradycyjnych potraw - i tej podczas dekoracji stołu i mieszkania. Dlatego dobrze jest zrobić niektóre porządki na dwa – trzy tygodnie wcześniej – kiedy jeszcze nie przygotowujemy potraw świątecznych. Wtedy spokojnie możemy rozłożyć prace domowe tak, że nie odczujemy zmęczenia na co dzień, a kolacja, której jesteśmy gospodarzami będzie i dla nas przyjemnością. Dla tego na dwa – trzy tygodnie przed Bożym Narodzeniem, właściwie na początku grudnia dobrze jest zrobić przegląd zapasów w domowej spiżarni oraz zastawy stołowej. Będziemy mieli jeszcze mnóstwo czasu na spokojne dokupienie potrzebnych produktów i talerzy. Dzięki temu w ostatniej chwili będziemy mogli skupić się tylko  na tym co trzeba robić w ostatniej chwili.

Porządki świąteczne: sprawdzamy zapasy i sprzątamy w szafkach

Mniej więcej na dwa- trzy tygodnie przed świętami, najlepiej na początku grudnia, dobrze jest zrobić przegląd szafek kuchennych i spiżarni. Przechowujemy tam produkty z długim okresem do spożycia, kasze, makarony, mąkę, konserwy i przetwory. Podczas porządków, zorientujemy się co się kończy albo jest przeterminowane, dzięki czemu unikniemy niespodzianek podczas przygotowań świątecznych, czyli wtedy kiedy każda minuta jest na wagą złota. Podczas porządków w spiżarni dobrze jest robić na bieżąco listę tego co brakuje – dzięki temu świąteczne zakupy przebiegną sprawnie, nie ulegniemy promocjom, a co najważniejsze unikniemy stania w długiej kolejce z jedną lub dwiema rzeczami. Przy okazji porządków w spiżarni i szafkach kuchennych możemy także zadbać o porządek i odświeżyć półki i pojemniki do przechowywania żywności.

Więcej: jak wyczyścić kryształowy żyrandol

Czytaj też: jak czyscić kryształy

Porządki przedświąteczne: przeglądamy zastawę stołową

Zaoszczędzimy mnóstwo czasu tuż przed Bożym Narodzeniem jeśli na dwa - trzy tygodnie wcześniej zrobimy przegląd zastawy stołowej. Zorientujemy się czy mamy wszystkie potrzebne talerze, półmiski, filiżanki, kieliszki, obrusy i serwetki. W ciągu roku zawsze coś się zniszczy, poplami lub potłucze. Szkoda, jeśli w ostatniej chwili musimy zmieniać koncepcję dekoracji stołu. W pierwszych dniach grudnia mamy jeszcze dużo czasu na przemyślenie dekoracji stołu korzystając z domowej zastawy i obrusów oraz na ewentualne uzupełnienie braków w zastawie stołowej. Przegląd zastawy na początku grudnia jest też dobrym momentem na czyszczenie i odświeżenie dawno nie używanych talerzy czy kieliszków. Nakrywając do stołu w Wigilię zaoszczędzimy mnóstwo czasu i siły.

Zobacz: wybieramy zastawę na stół wigilijny

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE