1. grudnia - porządki świąteczne na Boże Narodzenie. Sprzątamy w szafkach, przeglądamy zapasy i zastawę

2015-12-01 2:00

Porządki świąteczne na Boże Narodzenie nie należą do najprzyjemniejszej części przygotowań i warto je zacząć długo przed świętami. Porządki w spiżarni i przegląd zastawy stołowej zrobiony na początku grudnia na pewno zaoszczędzi nam mnóstwo czasu tuż przed Bożym Narodzeniem.

Spis treści

  1. Porządki świąteczne: sprawdzamy zapasy i sprzątamy w szafkach
  2. Więcej: jak wyczyścić kryształowy żyrandol
  3. Czytaj też: jak czyscić kryształy
  4. Porządki przedświąteczne: przeglądamy zastawę stołową
  5. Zobacz: wybieramy zastawę na stół wigilijny

Boże Narodzenie zaczynamy kolacją wigilijną. Bycie gospodarzem podczas Wigilii przysparza zazwyczaj dużo pracy. I tej w kuchni – to jedyne święto w roku kiedy na stole powinno znaleźć się kilkanaście tradycyjnych potraw - i tej podczas dekoracji stołu i mieszkania. Dlatego dobrze jest zrobić niektóre porządki na dwa – trzy tygodnie wcześniej – kiedy jeszcze nie przygotowujemy potraw świątecznych. Wtedy spokojnie możemy rozłożyć prace domowe tak, że nie odczujemy zmęczenia na co dzień, a kolacja, której jesteśmy gospodarzami będzie i dla nas przyjemnością. Dla tego na dwa – trzy tygodnie przed Bożym Narodzeniem, właściwie na początku grudnia dobrze jest zrobić przegląd zapasów w domowej spiżarni oraz zastawy stołowej. Będziemy mieli jeszcze mnóstwo czasu na spokojne dokupienie potrzebnych produktów i talerzy. Dzięki temu w ostatniej chwili będziemy mogli skupić się tylko  na tym co trzeba robić w ostatniej chwili.

Porządki świąteczne: sprawdzamy zapasy i sprzątamy w szafkach

Mniej więcej na dwa- trzy tygodnie przed świętami, najlepiej na początku grudnia, dobrze jest zrobić przegląd szafek kuchennych i spiżarni. Przechowujemy tam produkty z długim okresem do spożycia, kasze, makarony, mąkę, konserwy i przetwory. Podczas porządków, zorientujemy się co się kończy albo jest przeterminowane, dzięki czemu unikniemy niespodzianek podczas przygotowań świątecznych, czyli wtedy kiedy każda minuta jest na wagą złota. Podczas porządków w spiżarni dobrze jest robić na bieżąco listę tego co brakuje – dzięki temu świąteczne zakupy przebiegną sprawnie, nie ulegniemy promocjom, a co najważniejsze unikniemy stania w długiej kolejce z jedną lub dwiema rzeczami. Przy okazji porządków w spiżarni i szafkach kuchennych możemy także zadbać o porządek i odświeżyć półki i pojemniki do przechowywania żywności.

Więcej: jak wyczyścić kryształowy żyrandol

Czytaj też: jak czyscić kryształy

Porządki przedświąteczne: przeglądamy zastawę stołową

Zaoszczędzimy mnóstwo czasu tuż przed Bożym Narodzeniem jeśli na dwa - trzy tygodnie wcześniej zrobimy przegląd zastawy stołowej. Zorientujemy się czy mamy wszystkie potrzebne talerze, półmiski, filiżanki, kieliszki, obrusy i serwetki. W ciągu roku zawsze coś się zniszczy, poplami lub potłucze. Szkoda, jeśli w ostatniej chwili musimy zmieniać koncepcję dekoracji stołu. W pierwszych dniach grudnia mamy jeszcze dużo czasu na przemyślenie dekoracji stołu korzystając z domowej zastawy i obrusów oraz na ewentualne uzupełnienie braków w zastawie stołowej. Przegląd zastawy na początku grudnia jest też dobrym momentem na czyszczenie i odświeżenie dawno nie używanych talerzy czy kieliszków. Nakrywając do stołu w Wigilię zaoszczędzimy mnóstwo czasu i siły.

Zobacz: wybieramy zastawę na stół wigilijny