Wybieramy nowoczesny zlewozmywak do kuchni: materiał, kształt i sposób montażu

2016-05-27 17:45

Funkcjonalny zlewozmywak jest niezbędny w nowoczesnej kuchni. Wykonany ze stali, szkła albo ceramiki i konieczenie w dizajnerskim kształcie. Sprawdź, jakie cechy powinien mieć dobry zlew w kuchni.

Spis treści

  1. Zlewozmywaki: materiały i ich cechy
  2. Zlewozmywaki: kształty i wielkości
  3. Zlewozmywaki: sposób montażu
  4. Ekspert firmy Teka radzi:
  5. Wyposażenie i nowoczesne rozwiązania
  6. Co jest, co? Czyli minileksykon zlewozmywaków Teka

Trzeba przyznać, że choć na pierwszy rzut oka zlewozmywaki wyglądają podobnie, tak naprawdę bardzo różnią się od modeli sprzed lat. Z pozoru te same materiały, wcale nie są takie same, a w dodatku systematycznie są udoskonalane. Producentom nie chodzi nawet wyłącznie o jakość, ale również o urodę produktów i coraz większe ich możliwości.

Zlewozmywaki: materiały i ich cechy

Te obecnie najpopularniejsze to stal, kompozyt oraz szkło, jest także ceramika, ale produkty z niej robione są dosyć drogie.

Sprawdź też: jak urządzić rodzinną i nowoczesną kuchnię >>>

Stal – wysokiej jakości, kwasoodporna, nie reaguje na zmiany temperatur, nie przebarwia się, jest łatwa do utrzymania w czystości oraz niezwykle trwała. Firma Teka w tej grupie oferuje zlewozmywaki aż w 4 wariantach wykończenia powierzchni – stal polerowana, matowa, satynowana oraz mikrotekstura. Mają one szeroką paletę wzorów, wiele kombinacji komór i ociekaczy, praktyczne wyposażenie dodatkowe oraz różne sposoby montażu.

Kompozyt – łączy naturalne piękno prawdziwych kamieni, eliminując ich wady. Zlewozmywaki kompozytowe są odporne na uszkodzenia, zmiany temperatury, nie odbarwiają się, są też idealne do utrzymania w czystości, poza tym mogą mieć różne kolory. Producenci mają własne kompozyty. W firmie Teka są to: Tegranit Plus, Graniteka oraz Tequarc (połączenie kwarcu i akrylu w proporcjach 80% do 20%, w kolorach: biały, alabaster, topaz, amber, piaskowy beż, czekoladowy brąz, onyks oraz najnowszy czarny carbon, industrialna piaskowa szarość sepia oraz metaliczne Aluminium, nawiązujące odcieniem do stali szlachetnej). Produkty z nich wykonane są odporne na zarysowania i środki czyszczące, bezpieczne dla produktów spożywczych, odporne na UV oraz wysokie temperatury, jak również łatwe w pielęgnacji.

Szkło – dodaje zlewozmywakom elegancji, ale przede wszystkim jest to szkło bezpieczne, odporne na zarysowania, środki chemiczne i wysokie temperatury, nie plami się i nie odbarwia oraz jest niezwykle łatwe do utrzymania w czystości.

Zlewozmywaki: kształty i wielkości

Zlewozmywaki mogą być okrągłe, kwadratowe, owalne, a także prostokątne, pięcio- i sześciokątne. Składają się z komory głównej, dodatkowej, ociekacza (lub bez), mają też przelew i odpływ oraz otwór na baterię, nie potrzeba go jednak, gdy ktoś jeszcze korzysta z baterii ściennych. Zlewozmywaki występują w postaci jedno-, półtora- , dwu- czy dawuipółkomorowych, bez ociekaczy, a także z jednym lub dwoma. Jednokomorowe mają najczęściej 30-45 cm szerokości, te z komorą i ociekaczem – 50 cm, 60 cm szerokości mają zazwyczaj modele dwukomorowe, jednokomorowe z ociekaczem i półtorakomorowe z ociekaczem, szerokość 80 cm występuje w zlewozmywakach dwukomorowych, także z ociekaczem. Trzeba tu wspomnieć o modelach narożnych, które także w swojej ofercie ma Teka, m.in. Angular – dwukomorowy z ociekaczem, w którym komory usytuowane są po bokach, a ociekacz centralnie.

Zlewozmywaki: sposób montażu

W tym przypadku można mówić o zlewozmywakach:- naszafkowych (nakładanych) – wymagają wtedy specjalnie do tego przystosowanej szafki, najczęściej o szerokości  80 cm,- wbudowywanych w blat – mają one dwa typy krawędzi wypukłe, których wyprofilowanie daje lepszą stabilność albo płaskie sprawiają, że komora przylega do blatu, a krawędź wystaje tylko o grubość materiału (przykładem są, np. zlewozmywaki Teka Top wykończone niezwykle płaskim rantem, więc oprócz tradycyjnego montażu można uzyskać efekt płynnego połączenia z powierzchnią blatu),- podwieszanych – mocuje się je od spodu blatu, a między nim a zlewozmywakiem nie ma żadnych szpar. Teka proponuje zlewozmywaki podwieszane do szafek o szer. od 45 do 70 cm.

Ekspert firmy Teka radzi:

Co jest najważniejsze przy wyborze zlewozmywaka?

Przede wszystkim miejsce, jakim dysponujemy w kuchni lub w aneksie, a równolegle z tym styl i kolorystyka wnętrza, gdyż nawet jedną komorę można dopasować idealnie. Dopiero, niestety, na drugim miejscu są potrzeby, czyli to, czy montujemy zlewozmywaka tylko dla jednej osoby, która w dodatku mało gotuje czy dla rodziny bez zmywarki. I choć może się to wydawać dziwne, ale co z tego, że polecimy rodzinie duży dwukomorowy zlewozmywak z ociekaczem, skoro w kuchni jest tylko niewielki blat roboczy i wstawione w niego urządzenie o sporej szerokości zabierze miejsce do pracy.

Wyposażenie i nowoczesne rozwiązania

Nowoczesne urządzenia mają często ukryty przelew i odpływ oraz szereg elementów wyposażenia dodatkowego, takich jak deski do krojenia, pojemniki na płyn do naczyń, mobilne ociekacze czy wkładki, a także automat zamykający odpływ. Interesującą ofertą niektórych producentów, m.in. firmy Teka są młynki do odpadów, co w dobie segregacji śmieci nabiera szczególnego znaczenia. Młynek jest urządzeniem praktycznym i łatwym w użyciu. Usuwa w prosty i szybki sposób wszystkie miękkie odpadki organiczne, pomagając tym samym utrzymać kuchnię w czystości. Rozdrabniać można niemal wszelkie odpadki organiczne, nie wolno natomiast wrzucać: sznurków, folii, materiałów włóknistych, metalowych i szklanych oraz kamieni, piasku i ziemi. Jak to działa? Wystarczy puścić strumień zimnej wody, włączyć młynek i wrzucić odpady do otworu odpływowego. Obracająca się tarcza ze stali nierdzewnej rozdrobni odpady, a następnie resztki zostaną wypłukane strumieniem bieżącej wody. Montaż w zlewozmywakach ze stali szlachetnej, Tegranitu, Graniteki oraz Tequarcu z odpływem 3 ½”.

Czytaj też: Radzimy jaki wybrać piekarnik do zabudowy >>>

Teka może się pochwalić niezwykłym modelem szklanego zlewozmywaka o nazwie i-SINK. Dzięki elektronicznemu sterowaniu umieszczonemu w jego szklanej powierzchni można bardzo precyzyjnie sterować baterią kuchenną – zarówno temperaturą (17 poziomów), jak i mocą strumienia wody (5 poziomów). Dodatkowo o ustawionej temperaturze poinformuje kolor panelu sterującego. Niebieska barwa diod LED wskaże temperaturę poniżej 34°C, fioletowa 34-40°C, zaś czerwona – powyżej 40°C. Atrakcyjne, nowoczesne wzornictwo zlewozmywaka z czarnego hartowanego szkła pozwala na montaż w standardowym szeregu, jak również na wyspie kuchennej. Oprócz praktycznej okrągłej komory umieszczonej centralnie, na szklanej powierzchni znajdują się dwa symetryczne ociekacze, które można wykorzystać, jako dodatkowe miejsce do prac kuchennych.

Co jest, co? Czyli minileksykon zlewozmywaków Teka

  • iSink – zaawansowana technologia zmywania łącząca nowoczesne technologie z ponadczasową klasyką, wykorzystuje elektroniczne sterowanie baterią z powierzchni zlewozmywaka.Mikrotekstura – struktura stali która ułatwia utrzymanie zlewozmywaka w czystości, delikatny wzór i idealna czystość, krople wody spływają nie zatrzymując się na powierzchni, co redukuje osadzanie się kamienia do minimum.
  • Stal szlachetna – jej bazę tworzą stal, chrom i nikiel, udział chromu w stali szlachetnej wynosi 18%, a niklu 10%. Chrom powoduje, że zlewozmywak nie rdzewieje, natomiast nikiel nadaje tworzywu elastyczność. Dzięki takiej kombinacji surowców materiał jest  odporny na działanie stosowanych powszechnie w  gospodarstwie domowym środków czyszczących, odporny na wysokie temperatury, uderzenia, ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne,  elastyczny – nie ulega łatwo pęknięciom, higieniczny, łatwy w pielęgnacji i nawet po latach elegancki.
  • Tegranit Plus, Graniteka, Tequarc – kompozyty, będące połączeniem kwarcu oraz akrylu, w proporcjach 80% do 20%. Materiały te są bardzo wytrzymałe i odporne na zarysowania, niezwykle łatwe w pielęgnacji, odporne na używane powszechnie w gospodarstwie, domowym kwasy i ługi, bezpieczne dla produktów spożywczych, odporne na wysoką temperaturę (w przypadku krótkotrwałego oddziaływania nawet do 280°C), odporne na promieniowanie ultrafioletowe, maksymalna głębia koloru i jeszcze gładsza powierzchnia dzięki najnowszej technologii produkcji, wyprodukowane zgodnie z najbardziej rygorystycznymi standardami jakości i normami ochrony środowiska na świecie.