Stół – różne wcielenia jednego mebla. Tradycja czy nowoczesność?

2014-08-25 15:06

Stół w pokoju dziennym, u szczęśliwców w jadalni, to według tradycji najważniejszy mebel w domu. To właśnie przy stole spędzamy czas z domownikami podczas codziennych posiłków, a z rodziną i przyjaciółmi podczas świąt i spotkań towarzyskich.

Spis treści

  1. Stół w stylu nowoczesnym
  2. Stół w stylu klasycznym
  3. Stół w stylu glamour

Stół ? Oczywiście! Ale jaki: drewniany, ze szklanym blatem, rozkładany, prostokątny czy okrągły? W stylu klasycznym, glamour czy w stylu nowoczesnym? Możliwości mamy naprawdę wiele. Możemy trzymać się stylistyki dominującej w pokoju dziennym, ale możemy też  wstawić stół na przekór – do pokoju w stylu nowoczesnym możemy wstawić stary stół drewniany. Wszystko zależy od tego co już posiadamy i co nam w duszy gra. Nawet jeśli jesteśmy zwolennikami nowoczesności, stary stół ma zawsze to „coś”…

Stół w stylu nowoczesnym

Wybór stołów do jadalni jest naprawdę ogromny. Zwłaszcza stołów w stylu nowoczesnym. Są one bardzo proste, wykonane z jednego materiału, na przykład z drewna, lub łączone: fornir i metal, fornir i szkło lub w wersji minimalistycznej metal i szkło. Każdy na pewno dopasuje coś do swojego pokoju dziennego. Niektórzy producenci niestety nie ułatwiają nam podjęcia decyzji, ponieważ jeden model stołu produkują w trzech wersjach. Drewniane nogi i taki sam blat, drewniane nogi i blat z czarnego szkła, lub drewniana podstawa i blat z przezroczystego szkła. Czasem zdarza się, że taki nowoczesny stół jest wykorzystywany w salach konferencyjnych firm lub gabinetach prezesów. Stół w stylu nowoczesnym może być prostokątny, kwadratowy lub okrągły. Wyróżniają go natomiast zdecydowanie proste, bez ozdób nogi, i taki sam, prosty w formie blat.

Stół w stylu klasycznym

Stoły, które dzisiaj nazywamy klasycznymi wykonywane były tak, by mogły służyć kilku pokoleniom. Stąd wytrzymały materiał czyli lite drewno doskonale się tutaj sprawdza. Z upływem lat nabiera patyny, pięknie się starzeje i staje się coraz ładniejszy. Wszelkie zadrapania i uszkodzenia przypominają różne historie i sytuacje rodzinne. Spotykając się raz na jakiś czas przy takim stole z rodziną mamy na pewno co wspominać. Forma stołu w stylu klasycznym jest zdecydowanie bardziej ozdobna. Stół posiada stylizowane, toczone lub profilowane nogi i drewniany blat. Czasem drewniany blat przykryty jest szkłem, ale nigdy nie jest to samo szkło.

Stół w stylu glamour

Stół w stylu glamour jest zazwyczaj połączeniem elementów klasycznych i nowoczesnych. Posiada gięte nogi, ale proste, bez żadnych ozdób, wykonane z lakierowanego mdf – u, i szklany blat: przezroczysty lub lakierowany. W swojej tradycyjnej ale uproszczonej formie wykonany jest zawsze z nowoczesnych materiałów.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE