Stół drewniany: odkrywamy uroki "mebla z poziomą powierzchnią"

2014-07-15 15:44 Monika Czerwińska-Konarska

Co to jest: mebel z poziomą powierzchnią podtrzymywaną przez podstawę, zazwyczaj z czterema nogami*? Oczywiście. Stół. Co się kryje za tym terminem? Stół drewniany to mebel trwały i solidny, od zawsze kojarzony z domem i ciepłymi, rodzinnymi posiłkami. Stół drewniany może być klasyczny, rustykalny albo nowoczesny. Zobaczcie 13 inspirujących zdjęć aranżacji z prawdziwych wnętrz ze stołem drewnianym w roli glównej!

Stół, zwłaszcza solidny stół drewniany to już symbol. Kojarzy się z rodziną i ciepłem domowego ogniska - na co dzień, zaś od święta - suto zastawiony w myśl staropolskiej gościnności. Dla wielu ma także znaczenie religijne. Stół obok sofy jest najważniejszym meblem w pokoju dziennym. To przy nim gromadzimy się codziennie przy rodzinnych posiłkach i świątecznych kolacjach czy celebrujemy spotkania z przyjaciółmi. W obecnych czasach stół znajduje we wspólnej przestrzeni pokoju dziennego, czasem jeśli wielkość pomieszczenia na to pozwala w kuchni, zdecydowanie rzadziej w specjalnym wnętrzu czyli w jadalni.

Kształt stołu drewnianego: czy ma znaczenie?

Stół drewniany może być kwadratowy, prostokątny lub okrągły. Większość modeli może mieć możliwość rozłożenia. Wiadomo, że nasze wnętrza rzadko pozwalają na komfort ustawienia na co dzień wygodnego stołu, dla co najmniej 6 osób. A szkoda. Wygodny stół w pokoju dziennym to naprawdę luksus. Jeśli więc tylko rozmiar pomieszczenia nam na to pozwala nie wahajmy się ustawić wygodnego stołu drewnianego. Ze względu na rozmiar i kształt naszych pokoi najczęściej kupujemy stoły prostokątne. Jednak najwygodniejsze są stoły okrągłe, Zajmują co prawda najwięcej miejsca, ale nie mają ostrych kantów i wszyscy zasiadający są równi wobec siebie – nie ma przy nim miejsc uprzywilejowanych, tak jak w szczycie stołu prostokątnego. Okrągły stół może być również wyposażony w jedną nogę - podstawę – co oznacza wyjątkową wygodę dla wszystkich zasiadających przy nim gości.

Styl stołu drewnianego: od klasyki przez nowoczesność do eklektyzmu

Stół drewniany może być w stylu klasycznym, z dekoracyjnymi toczonymi nogami, może być rustykalny, wykonany na przykład z drewna sosnowego stół w stylu góralskim, lub może być nowoczesny, idealnie prosty w formie. W produkcji takich stołów specjalizują się firmy produkujące meble w stylu kolonialnym, z drewna egzotycznego. Coraz bardziej popularne są także stare stoły drewniane, proste, trochę zniszczone w stylu vintage, lub zupełnie nowe ale postarzane. Znaczy to, że każdy dopasuje stół drewniany do stylu swojego pokoju dziennego. Dla zwolenników eklektyzmu dobrym pomysłem jest połączenie ciężkiego stołu drewnianego z lekkimi, nowoczesnymi, wykonanymi z przezroczystego tworzywa krzesłami.