Sprzęty AGD klasy premium. Wśród nich unikalny projekt Bialetti i Dolce&Gabbana

2024-02-27 15:59

AGD wcale nie musi być nudne, szczególnie jeśli projekt będzie pomysłem Dolce&Gabbana oraz Bialetti! Najnowszym owocem współpracy Włochów jest kolorowa kawiarka inspirowana folklorem Sycylii. Wcześniej D&G równie kolorowe wzory sprzętów stworzyło dla firmy SMEG.

Kawiarka w sycylijskim stylu

Wszystko zaczęło się na początku XX w., kiedy Alfonso Bialetti rozpoczął produkcję elementów wykonanych z aluminium. Po dokładnie czternastu latach wypuścił do sprzedaży Moka express, kawiarkę o charakterystycznym ośmiokątnym kształcie, który miał nawiązywać do plisowanych spódnic jego żony. 

Projekt z 1933 r. już na zawsze pozostanie ikoną włoskiego stylu. Dokładnie 90 lat później Dolce&Gabbana tchnęła w niego ducha Sycylii, jej kolory i radość, a przy okazji dodała jej stylu i elegancji.  Tworząc ten wspólnie z Bialetti postanowili nawiązać do “carretto”, czyli kolorowego wózka do przewożenia m.in owoców, który jest symbolem Sycylii. Kawiarka jest ucieleśnieniem włoskiego rytuału picia kawy. 

Skoro jest ekspres, musi być i kawa! Właśnie dlatego obie marki poszły o krok dalej i wypuściły do sprzedaży kawę Perfetto Moka Irrestibile, której metalowe opakowanie stylistyką bezpośrednio nawiązuje do kawiarki. 

Kawiarka będzie dostępna w Polsce już w połowie lipca. Będzie można ją znaleźć w kawiarniach Próżna oraz CoffeeDesk Tamka, a także Premium Home. Ile będzie kosztować? Obecnie w sieci mniejszy ekspres (na 3 espresso) kosztuje 100 dolarów, a większy (na 6 espresso) 120 dolarów. 

Jeśli chcesz napić się kawy w sycylijskim stylu, w ofercie Dolce&Gabbana znajdują się również inspirowane sycylijskim filiżanki na espresso, ale również talerzyki deserowe.

Dolce&Gabbana i SMEG

Dolce&Gabbana Sycylię ma w sercu! Przed kilka laty zaprojektowało wyjątkową kolekcję sprzętów dla SMEG o znamiennej nazwie Sicily is my love. W jej skład wchodził blender, mikser, wyciskarka do cytrusów, toster, ekspres do kawy oraz czajnik. Również wtedy włosi postawili na feerię kolorów i  bogate wzornictwo. Garściami czekami z kultury południowych Włoch.

Kolekcja inspirowana Sycylią: Dolce&Gabbana i SMEG
Autor: Materiały prasowe / Dolce&Gabbana i SMEG

Poza wyżej wymienionymi sprzętami D&B zaprojektowało dla SMEG też lodówki oraz kuchenne okapy, które nieco bardziej stonowane, bo utrzymane w niebiesko-białych barwach, nawiązywały do włoskiej majoliki, czyli fajansu produkowanego w Italii od XIV w.!

Przeczytaj również:

Źródło: Whitemad