Laboratorium IKEA zaprojektowało wyjątkową kanapę. Mieści się w dużej kopercie

2023-06-14 15:12

SPACE10 to laboratorium badawcze i projektowe sieci IKEA. Dzięki ich najnowszemu projektowi, który powstał przy udziale sztucznej inteligencji, przedefiniujesz wszystko to, co kiedykolwiek myślałeś o sofach. Są ciężkie? Zajmują dużo miejsca? Wniesienie ich do mieszkania to spory kłopot? Zmienisz zdanie, gdy zobacz tę kanapę kopertową.

Kanapa w kopercie
Autor: instagram.com/pantertourron, instagram.com/space10, fot. Seth Nicolas

Kanapy to na ogół nieporęczne meble. Ustawione w jednym miejscu, zostają już tam, aż dokonają swojego żywota i zostaną zastąpione nowszym egzemplarzem. Są drogie, a za ich transport trzeba dodatkowo zapłacić. Aby były wygodne i zapewniały odpowiedni komfort, muszą mieć też spore gabaryty. 

Często używane, po jakimś czasie się niszczą, więc ich właścicieli czeka albo całkiem nowy zakup, albo wizyta u tapicera. Jeśli chcesz z kolei kupić nowy wypoczynek, kolejnym problemem jest pozbycie się starego. 

Kanapa inna niż wszystkie

SPACE10 przy współpracy z Panter&Tourron stworzyli mebel, który jest elastyczny, lekki i łatwy w transporcie. Po złożeniu jest całkowicie płaski, więc można go zapakować do opakowania, które przypomina kopertę, i w łatwy sposób przenieść w dowolne miejsce. Co ważne, jak w przypadku tradycyjnej kanapy, nie trzeba będzie do tego kilku osób, wystarczy zaledwie jedna!

Kanapę zbudowano z aluminiowego stelażu pokrytego  tkaniną na bazie celulozy i grzybni, która jest trwała i łatwo się czyści. Ponadto oba te materiały w stu procentach można poddać recyklingowi. Ze względu na ich niewielką wagę kanapę łatwo złożyć, ale też rozłożyć i schować jej wszystkie elementy do opakowania w kształcie koperty.

SPACE10 przekonuje, że kanapa jest tak lekka (waży 10 kg), że jedna osoba spokojnie poradzi sobie z wniesieniem jej schodach. Aby złożyć ten mebel, nie trzeba mieć żadnych narzędzi. To samo tyczy się demontażu. 

Lekka kanapa w kopercie to odpowiedź na obecne realia. Do płaskiej podstawy przymocowuje się regulowane skrzydła. Aby to zrobić, sposobów jest naprawdę wiele, więc w teorii, mając jeden mebel, można go dostosowywać do zmieniających się potrzeb i dowolnie przeobrażać, zmieniając układ siedzeń. 

Jeśli jedna kanapa to za mało, to za pomocą kilku egzemplarzy można złożyć większy zestaw do siedzenia. 

Sztuczna inteligencja pomogła stworzyć kanapę

Ta kanapa to nie tylko dzieło SPACE10 i Panter&Tourron, ale również sztucznej inteligencji. AI, kiedy zostało poproszone o stworzenie sofy, cały czas wracało do archetypu i wyniki, jakie pokazywało, nie zaskakiwały niczym nowym.

Kiedy jednak projektanci zaczęli podpowiadać jej, jaka miałaby być “nowa” kanapa i opisali ją jako “lekką, łatwą do przenoszenia, zrównoważoną, nadającą się do recyklingu”, powstał obraz przedstawiający nowoczesny sprzęt spełniający ich wszystkie wymagania.

– Kanapa w kopercie to nowa generacja komfortu – mówi Stefano Panterotto, projektant i współzałożyciel Panter&Tourron.

Prototyp kanapy można oglądać na wystawie Design in the Age of AI w Galerii SPACE10 w Kopenhadze do końca listopada tego roku.

Po webinarze Wnętrze stworzone do odpoczynku

Przeczytaj również:

Źródło: design-milk.com