Nowe biurko dla dziecka – jakie wybrać, na co zwrócić uwagę, zobacz wygodne i ładne meble

2020-08-31 22:50

Dobór biurka dla dziecka jest niezwykle ważny – to właśnie przy nim nasza pociecha będzie spędzała ogrom czasu, czy to przy nauce, czy też podczas zabawy na komputerze. Jak zatem wybrać ten mebel, by był dla dziecka komfortowy w użytku oraz bezpieczny dla jego postawy?

Spis treści

  1. Co wziąć pod uwagę, wybierając biurko dla dziecka?
  2. Biurko szkolne regulowane – czy to dobry wybór?
  3. Jak dobrać krzesło do biurka dziecięcego?
  4. Co powinno znaleźć się na biurku dla dziecka?

Co wziąć pod uwagę, wybierając biurko dla dziecka?

Niezależnie od tego, czy wybieramy pierwsze biurko dla dziecka, czy też szukamy nowego mebla dla starszaka, musimy wziąć pod uwagę kilka najistotniejszych parametrów, które wpłyną na wygodę użytkową naszej pociechy:

1. Wysokość – jest to kluczowy parametr w przypadku biurka dziecięcego. Od tego, na jakim poziomie znajdzie się blat, zależy, czy nasz maluch będzie miał odpowiednie podparcie lędźwiowe. Doskonale wiemy, że postawa człowieka w wieku dziecięcym ma ogromny wpływ na rozwój kręgosłupa, dlatego zadbajmy o to, by podczas nauki nasze pociechy bez wysiłku mogły utrzymać poprawną pozycję przy biurku. Dla dzieci mających ok. 120 cm wzrostu zaleca się biurko o wysokości ok. 55 cm, a w przypadku biurka młodzieżowego – dla nastolatków mierzących 150 cm – idealna okaże się wysokość ok. 65 cm.

2. Wielkość blatu – blat to miejsce robocze, na którym powinny mieścić się regularnie używane książki i zeszyty, ale i zapewniające odpowiednią przestrzeń do wykonywania prac plastycznych. Ustalając wymiary biurka dla dziecka, nie można zapomnieć też o rozmaitych przedmiotach, które będą miały swoje stałe miejsce na blacie.

3. Miejsce do przechowywania – gdy podręczniki i inne pomoce nie są używane, powinny mieć swoje miejsce w pobliżu stanowiska pracy. Najlepiej, jeśli biurko dziecięce wyposażone jest w szafkę i szufladę pod blatem.

4. Przystosowanie do komputera – na biurku szkolnym powinno znaleźć się także miejsce na komputer. Ten będzie w szczególności potrzebny w nauce starszym dzieciom, ale pamiętajmy, że może on być również źródłem zabawy stricte edukacyjnej dla tych najmłodszych.

5. Umiejscowienie biurka – biurko dla dziecka powinno być umieszczone przodem lub bokiem do okna, tak by światło dzienne pomagało w codziennej nauce. Zanim kupimy biurko szkolne, wybierzmy dla niego miejsce – dzięki temu łatwiej odnajdziemy model dopasowany wymiarami.

Biurko szkolne regulowane – czy to dobry wybór?

Poszukiwania idealnego biurka dziecięcego mogą ułatwić nam dostępne na rynku modele regulowane. Pozwalają one na podnoszenie i opuszczanie blatu na wysokość, która będzie najlepiej dopasowana do wzrostu i potrzeb naszego malucha. Oznacza to, że kupując małe biurko dla dziecka, zyskamy od razu biurko młodzieżowe – mebel ten będzie rósł wraz z naszą pociechą.

Inną wersją biurek regulowanych są te wyposażone w ruchomy blat. Możemy ustawić go pod kątem 30-40°, jeśli nasze dziecko chce poczytać książkę albo zająć się pracami plastycznymi. Przy takim nachyleniu komfort korzystania z biurka podczas niektórych czynności będzie o wiele wyższy.

Jak dobrać krzesło do biurka dziecięcego?

Wybór krzesła do biurka dla dziecka to kolejne wyzwanie. Na szczęście modele z regulowaną wysokością od wielu lat są znane i popularne na rynku meblarskim. Nie musimy się zatem skupiać na tym parametrze, a zająć się innymi cechami.

Jakie powinno być krzesło do biurka dziecięcego? Musi być wyposażone w wygodne, regulowane oparcie, najlepiej takie, które dopasowuje się do pleców dziecka.

Ponadto krzesło powinno mieć wygodne podłokietniki. Pamiętajmy, że dziecko, siedząc na nim, ma swobodnie opierać stopy o podłogę, a pomiędzy udami a blatem biurka szkolnego powinno mieć sporo wolnego miejsca.

Co powinno znaleźć się na biurku dla dziecka?

Na blacie biurka dziecięcego, jak już wspomnieliśmy wcześniej, będą się znajdowały pewne elementy stałe. Których nie może na nim zabraknąć?

1. Lampka na biurko dla dziecka – należy rozjaśnić blat w trosce o wzrok, komfort i dobre samopoczucie naszej pociechy.

2. Organizer – przybornik na artykuły piśmiennicze, fiszki, taśmę klejącą i nożyczki. To niezbędnik na każdym, nie tylko dziecięcym, biurku.

3. Pojemnik na dokumenty – w przypadku najmłodszych na pewno nie będzie służyć do przechowywania dokumentów, ale przyda się do segregowania klasówek, sprawdzianów i notatek do nauki.

Biurko dziecięce będzie odgrywało ogromną rolę przez kilka kluczowych lat życia naszej pociechy. Dlatego też dołóżmy starań, by było ono idealnie dobrane i dopasowane do potrzeb, a nauka i zabawa przy blacie na pewno staną się prawdziwą przyjemnością.