Moda na plecionki we wnętrzach: meble, akcesoria, dekoracje

2020-01-16 17:19

Plecione meble i akcesoria najczęściej występowały we wnętrzach tradycyjnych. Dziś jednak sporo się zmieniło – to modny element praktyczny, a zarazem dekoracyjny w różnych konwencjach stylistycznych. Plecionka trafia więc do wnętrz skandynawskich czy nowoczesnych. A z czego powstaje i jakie daje możliwości aranżacyjne? O tym niżej!

Spis treści

 1. Plecionki we wnętrzach tradycyjnych
 2. Plecionka wiedeńska
 3. Z czego powstają plecionki?
 4. Do jakich stylów wnętrzarskich pasują plecionki?
 5. Z czym łączyć plecione meble i dodatki?
 6. Plecione inspiracje – od mebli po dekoracje

Plecionki we wnętrzach tradycyjnych

Plecionki z wikliny (młodych pędów wierzb) czy rattanu to przykład tradycyjnego rzemiosła znanego od wieków. Dlatego też często pojawiają się we wnętrzach klasycznych. Zwłaszcza w takich stylach wnętrzarskich, jak prowansalski czy rustykalny, wyjątkowo chętnie sięga się po plecione elementy, przede wszystkim akcesoria i dekoracje: kosze, pojemniki, elementy szuflad, szafek czy innych mebli. Plecionki wiklinowe i rattanowe mogą być utrzymane w naturalnej kolorystyce albo barwione. Szczególnie lubiane są plecionki białe oraz czarne. Jednak nie warto się ograniczać – także turkusowe, miętowe czy w cieplejszych kolorach prezentują się zjawiskowo.

Plecionka wiedeńska

Autor: materiały prasowe

Plecionka wiedeńska

Plecionka wiedeńska ma już swoją historię, a współcześnie cieszy się ogromną popularnością. Najczęściej powstaje z rattanu i wyróżnia się charakterystycznym, ośmiokątnym splotem przypominającym plastry miodu. Jest wytrzymała, a zarazem dość elastyczna. Nic zatem dziwnego, że od ponad wieku wykorzystuje się ją do produkcji siedzisk – zwłaszcza w kultowych już krzesłach Thoneta. Plecionka wiedeńska także dlatego kojarzy się z tradycyjnymi kawiarniami, bo właśnie do nich trafiały (i wciąż trafiają!) bardzo często rzeczone krzesła. Dziś jednak różne meble i akcesoria wzbogacone plecionką wiedeńską spotkamy w różnych stylach aranżacyjnych – od prowansalskiego przez skandynawski po nowoczesny. Szczególnie ten ostatni, w wersji przytulnej i wzbogaconej o naturalne materiały, wyjątkowo dobrze zaadaptował plecionkę wiedeńską.

Z czego powstają plecionki?

Plecionki najczęściej powstają z wikliny (pędy wierzbowe) albo rattanu (palma pnąca z Azji Południowo-Wschodniej). Z tych materiałów zwykle są wykonane meble, a także niektóre dodatki (zwłaszcza kosze, pojemniki czy lampy). Ale to nie koniec możliwości surowcowych, jeśli chodzi o plecionki. Do ich produkcji wykorzystuje się także trawę morską, słomę, pędy bambusa czy jutę. To materiały naturalne, dlatego współcześnie cieszą się dużym uznaniem wraz z modą na eko i biophilic design (żywe rośliny oraz roślinne elementy we wnętrzach).

Warto jednak pamiętać, że plecionki wykonuje się również z materiałów syntetycznych. Dobry przykład stanowi technorattan, inaczej sztuczny albo ekologiczny rattan. Meble i dodatki z niego wykonane są odporne na wilgoć, silne promieniowanie słoneczne, zmienne warunki atmosferyczne. Tańsze od technorattanowych są plecionki z innych tworzyw, np. polipropylenu czy poliestru.

..  Jak czyścić wiklinę? >>>

..  Jak czyścić rattan? >>>

Moda na plecionki we wnętrzach: meble, akcesoria, dekoracje
Autor: mat. pras. Bloomingville Plecionki i miks stylów: skandynawskiego z etno i boho

Do jakich stylów wnętrzarskich pasują plecionki?

Biorąc pod uwagę bieżące trendy, można odpowiedzieć: do wszystkich. Plecione meble szczególnie dobrze prezentują się we wnętrzach w stylu kolonialnym oraz boho. To pokazuje, że lubią zarówno egzotyczną elegancję, jak i nutkę aranżacyjnej nonszalancji.

Nowym odkryciem jest włączanie plecionek do wnętrz skandynawskich. W zasadzie nie ma w tym niczego dziwnego – to rzeczy z naturalnych materiałów, które zawsze znajdą swoje miejsce w wystroju inspirowanym Północą. Popularnością cieszą się zarówno plecionki wiedeńskie, jak i te wykonywane w innych technikach.

W nowoczesnych przestrzeniach plecionki świetnie przełamują chłód minimalizmu, a także dodają przytulności wnętrzom urządzonym monochromatycznie (z bielą, szarością i czernią). Ponadto plecionka wiedeńska wprowadza harmonijny wzór. Można ją więc śmiało zestawiać np. z innymi formami geometrycznymi.

I wreszcie lubiana klasyka, czyli wnętrza prowansalskie, angielskie, rustykalne – w nich zawsze znajdzie się miejsce na plecionki. Chodzi zwłaszcza o akcesoria do przechowywania oraz elementy meblowe.

Moda na plecionki we wnętrzach: meble, akcesoria, dekoracje
Autor: mat. pras. Madam Stoltz Kosze i osłonki na doniczki marki Madam Stoltz

Z czym łączyć plecione meble i dodatki?

Najbezpieczniejsze rozwiązanie to łączenie plecionek z drewnem – najlepiej w sąsiedztwie zieleni roślin. Plecionki lubią również towarzystwo przytulnych tkanin, zwłaszcza tych z wyrazistymi splotami. I właściwie… na tym koniec plecenia – reszta aranżacji powinna być w miarę stonowana. Dobrze więc postawić na proste formy oraz gładkie faktury. Inaczej ryzykujemy, że wnętrze będzie przytłoczone przez drobne wzory i dekory.

Warto wiedzieć: plecionki świetnie wypadają także w towarzystwie betonu (intrygujący kontrast).

Plecione inspiracje – od mebli po dekoracje

W jakich elementach wyposażenia wnętrz wykorzystuje się plecionki? Odpowiedzi jest sporo:

 • plecione meble: siedziska, oparcia, fronty szafek, zagłówki łóżek, blaty stolików;
 • plecione kosze, pojemniki, organizery, tace, podkładki pod naczynia;
 • lampy z plecionymi abażurami (przede wszystkim sufitowe);
 • plecione osłonki na doniczki (modne zwłaszcza w stylistyce skandynawskiej);
 • plecionka w detalu (np. tylko fragment frontu szafki).
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE