Lepiej nie odłączaj tych sprzętów od prądu. Może cię to sporo kosztować

2023-04-21 9:12

Mogłoby się wydawać, że odłączanie z zasilania sprzętów elektrycznych jest dobrym sposobem na oszczędzanie. Okazuje się, że nie zawsze. Istnieją urządzenia, których wyłączanie z prądu może wiązać się z przykrymi konsekwencjami i to nie tylko dla portfela.

wtyczka
Autor: getty images

Tych sprzętów lepiej nie wyłączać z prądu

Urządzenia, które warto mieć stale podłączone do źródła zasilania to m.in. telewizory OLED, drukarki atramentowe oraz routery. Odcięcie dopływu prądu może przyczynić się do ich wzmożonej pracy, a więc większego poboru prądu, a także – w niektórych przypadkach – negatywnie odbić się na stanie sprzętu. Dlaczego? Już wyjaśniamy.

1. Drukarka atramentowa

Drukarka atramentowa jest oszczędniejszym modelem niż drukarka laserowa. Podczas pracy zużywa znacznie mniej prądu (ok. 15 W) niż jej laserowa kuzynka. Ponadto, w trybie czuwania szacunkowo pobiera energię na poziomie około 2 W.

Jeśli odłączymy drukarkę atramentową od prądu, to po ponownym podłączeniu do zasilania w urządzeniu włączy się automatyczny program samooczyszczania głowic, który zużywa dużo atramentu.

2. Telewizory OLED

Nowoczesne telewizory OLED zachwycają jakością obrazu i dźwięku, ale niewiele osób wie, że częste odłączanie ich z zasilania może z czasem przyczynić się do problemów ze sprzętem.

Telewizory OLED co jakiś czas w trybie spoczynku włączają tzw. program pielęgnacyjny, który ma na celu regenerację urządzenia i naprawdę ewentualnych usterek wewnętrznych. Proces można przyrównać do kosmetycznego peelingu.

Jeśli nagle odłączymy telewizor z zasilania, program zostanie gwałtownie przerwany – ryzykujemy tym samym zepsucie sprzętu.

3. Router

Jeśli do routera nie są podłączone inne urządzenia w domu, np. telewizora smart, kamery lub innego tego typu sprzętu, co jakiś czas możemy odłączyć router z zasilania.

Jeśli jednak nasz router obsługuje kilka urządzeń, każdorazowe odłączenie go od prądu będzie oznaczało konieczność ponownego konfigurowania sprzętu, co może być uciążliwe. W skali miesiąca router zużywa od 3 do 10 W prądu, co daje koszt ok. 2 zł.

Źródło:

  • pomorska.pl
  • se.pl