Kultowe meble w stylu lat 70. Kolorowe szkła, wysoki połysk i bogactwo barw

2024-03-14 11:28

Styl lat 70. powrócił do współczesności ze zdwojoną siłą. Projektanci wzorują się nie tylko na ubraniach, ale też meblach i dodatkach. Dzięki urokliwej stylistyce retro i gustownej kolorystyce stały się ponadczasowe i doskonałe do eklektycznych wnętrz. Zobacz wyjątkowe meble z lat 70.

Spis treści

  1. Meble z lat 70.
  2. Lata 70. we wnętrzach
  3. Dekoracyjne lampy w latach 70.

Meble z lat 70.

Elementami, które chętnie zabieramy do naszych współczesnych wnętrz są futurystyczne meble i lampy. Dawniej - pomijając komody i kredensy z ciemnego, gładkiego drewna - meble, lampy i akcesoria wykonane były z tworzywa sztucznego.

Plastikowe meble cieszyły się popularnością ze względu na swoje jaskrawe kolory, ale też lekkość i niekonwencjonalny kształt. Legendarne krzesło Panton to prawdziwy klasyk wzornictwa. Jak czytamy na stronie westwing.pl, doskonale reprezentuje popkulturę, która szturmem wkroczyła do wnętrz z lat 70.

- Jeśli chcesz poczuć się jak w salonie z lat 70., poznaj meble wypoczynkowe Togo Ligne Roset. Klasyczny projekt inspiruje miłośników niezwykłego stylu życia z tamtych lat już od 1974 roku! Poza tworzywami sztucznymi, również tekstylia były kluczowym elementem wystroju mieszkań. Żadna aranżacja nie mogła obejść się bez kultowego dywanu Flokati. Wokół niego chętnie stawiano krzesła obrotowe i masywne kanapy wypoczynkowe. Wisienka na torcie? Lampa lava!- czytamy na stronie westwing.pl.

Lata 70. we wnętrzach

Prostota, minimalizm i delikatne barwy to przeciwieństwa stylu lat 70. Królowały wówczas:

  • drewno w ciemnych odcieniach,
  • wysoki połysk,
  • kolorowe szkło
  • oraz bogactwo wzorów.

W aranżacjach inspirowanych tamtymi czasami dominują takie kolory jak: pomarańczowy, fioletowy, czerwony, musztardowy, brązowy oraz petrol. Odrzucano wówczas wszystko co opresyjne lub burżuazyjne - wzornictwo nawiązywało do ruchu hipisów - dlatego chętnie używano optymistycznych odcieni. Mieszkanie miało być spójne ze stylem i charakterem właściciela.

Dekoracyjne lampy w latach 70.

Lampy produkowane były głównie z tworzywa sztucznego, któremu za sprawą lekkości i plastyczności, można było nadać najbardziej niekonwencjonalne kształty.

Niektóre modele swoją formą przypominały UFO i były typowym elementem do wnętrz z lat 70. Do tego dodajmy kolorowe szkło i tekstylia o najbardziej szalonych wzorach – od geometrii przez motywy kwiatowe (flower-power!) i zwierzęce. Te odważne motywy pasują idealnie do nieco eklektycznych, współczesnych wnętrz.

Źródło: westwing.pl

Czytaj także: