Krzesła thonetowskie. Krótka historia mebli, które zatrzęsły światem designu

2023-04-19 18:40

Chociaż minęło już ponad 150 lat, odkąd pierwsze krzesła thonetowskie opuściły warsztat Michaela Thoneta, wciąż święcą triumfy. To meble nie tylko z ciekawą historią, ale i z ponadczasowym designem

Krzesła thonetowskie
Autor: Materiały prasowe / TON

Krzesła thonetowskie - historia

Michael Thonet przyszedł na świat w 1796 r. w Boppart w Niemczech. Już w wieku 23 lat otworzył pierwszy zakład, gdzie rozwijał technologię produkcji mebli z giętego drewna. Stworzone przez niego krzesła gięte były eleganckie, wręcz filigranowe. 

Michael Thonet
Autor: Autor nieznany, Wikimedia Commons

Szybko zdał sobie sprawę, że stworzył coś unikalnego, więc postanowił zdobyć patent na, jak je teraz nazywamy, krzesła thonetowskie. Udało mu się go uzyskać w 1841 r. w Paryżu. Wcześniej starał się również o niego w Prusach, jednak bez powodzenia. 

Krzesła thonetowskie stały się symbolem Wiednia

Chociaż kariera Thoneta w rodzinnym Boppard nie stała w miejscu, jasnym było, że w wielkim mieście ma szansę na prawdziwą karierę. Do przeprowadzki do Wiednia zachęcił do austriacki książę Klemens Wenzel von Metternich, którego poznał na targach w Koblencji. Arystokrata stwierdził, że to miasto da mu nie tylko sławę, ale też pieniądze. 

-  „W Boppard będzie Pan zawsze biedny. Proszę przyjechać do Wiednia - miał powiedzieć Thonetowi.

krzesła thonetowskie
Autor: Materiały prasowe / gebruederthonetvienna.com

Miał rację. Na początku lat 40. XIX w. Thonet miał spore problemy finansowe, więc poszedł za jego radą, sprzedał swój warsztat i z całą, zresztą dosyć liczną rodziną wyruszył do Wiednia. Wkrótce miał mnóstwo zleceń i razem z synami odpowiadał za wystrój Pałacu Liechtenstein czy Pałacu Schwarzenberg.

krzesła thonetowskie
Autor: Materiały prasowe / TON

Krzesła thonetowskie stały się symbolem Wiednia. Po dziś dzień można je zobaczyć w wielu kawiarniach stolicy Austrii. Szczególnie sławny jest model nr 4 i nr 14. 

Krzesła thonetowskie - droga do sukcesu

Kiedy Thonet udoskonalił produkcję swoich krzeseł, w 1849 r. założył firmę, którą już po 4 latach przekazał swoim synom. Krzesła thonetowskie były przez nich wielokrotnie prezentowane na Wystawach Światowych, i co kilka lat zdobywały medale. Pierwszy, brązowy zdobyły w 1851 r. na wystawie w Londynie. Wówczas nagrodę otrzymało Krzesło nr 1. Drzwi do sukcesu zostały otwarte. 

krzesła thonetowskie
Autor: Materiały prasowe / Hemma

Wkrótce firma “Gebrüder Thonet”, czyli “Bracia Thonet’, stała się synonimem luksusu. Krzesła thonetowskie produkowano z palisandru, tropikalnego drzewa, dającego ciężkie i solidne drewno. Thonetowie otwierali kolejne zakłady produkcyjne, najpierw w Koryčanach na Morawach, potem w Bystrice pod Hostynem i Vsetin. W czasem Thonet doskonalił swoją produkcję i jego krzesła thonetowskie zaczęto robić z bukowych prętów. 

Krzesło nad krzesła. Kultowy model nr 14

Jeśli chodzi o krzesła thonetowskie, to model nr 14, dzisiaj określany jako 214, zwany także Vienna Coffee House Chair, to model kultowy. Powstał w 1859 r, a kiedy pokazano go na Wystawie Światowej w Paryżu, wzbudził wielkie emocje i przyznano mu złoty medal. 

krzesła thonetowskie
Autor: Materiały prasowe / gebruederthonetvienna.com

Ten model “dla ludu” był dosyć tani, jak podaje magazif.com, kosztował mniej niż butelka wina. Był produkowany na skalę przemysłową i szacuje się, że od XIX w. wyprodukowano już 60 milionów jego egzemplarzy! Trudno się dziwić, skoro konkurenci Thoneta, np. Konstantin Grcic twierdzili, że: "To jedno z najpiękniejszych krzeseł, jakie kiedykolwiek stworzono”.

Przeczytaj również:

Źródło: 

  • anotherdesign.pl
  • magazif.com